Peter: "V Košiciach máme jednu špeciálnu križovatku, kde je rozpor medzi vodorovným a zvislým značením. Ako používať smerovky v tomto prípade?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Tí, ktorí rozhodli o vodorovnom dopravnom značení, neurobili svoju prácu dobre. Šípky ukazujú odbočovanie a smer rovno inak, ako zvislé značky.
Dopravné predpisy však vodičom dávajú jednoznačné pokyny, ako sa v križovatke zachovať. Zvislé dopravné značenie je v prípade rozporu prednosť pred vodorovným značením.
Napriek tomu, čo ukazujú šípky na ceste, vodiči pokračujúci po hlavnej ceste odbočujú. Tí, ktorí prechádzajú na vedľajšiu cestu, idú rovno.
Dopravná značka hlavná cesta s dodatkovou tabuľkou, ktorá znázorňuje skutočný tvar križovatky, vodičom napovedá, že majú zapnúť smerovky vpravo, ak pokračujú po hlavnej ceste. Potvrdzujú to aj smerové tabule nad cestou.
Ak na križovatke vodiči pokračujú po vedľajšej ceste, pri prejazde do ľavého jazdného pruhu pred križovatkou musia zapnúť smerovku vľavo. Potom ju môžu vypnúť a prejsť križovatkou aj bez smerovky. Nič ale nepokazia, ak znamenie o zmene smeru vľavo zapnú.
Zbytočná značka
Na zbytočnú dopravnú značku nás upozornil Branislav. Niekoľko metrov za značkou Zákaz vjazdu je dopravná značka označujúca parkovisko s dodatkovou tabuľkou.
Značka má ale význam len pre tých, ktorí smú zo zákona ignorovať zákazové značky. Policajti, hasiči, či záchranári sa však v prípade potreby nemusia riadiť nielen zákazom ale ani značkou Parkovisko.
"Dopravné značky a dopravné zariadenia sa smú používať len v takom rozsahu a takým spôsobom, ako to nevyhnutne vyžaduje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky," uvádza zákon o cestnej premávke.
Predpokladáme, že najprv bola na mieste značka s písmenom P a neskôr pribudol zákaz vjazdu. Správca cesty asi len zabudol na značku parkoviska, ktorú nezvesil zo stĺpa verejného osvetlenia.