Pred niekoľkými dňami zverejnili internetové stránky imhd.sk a aj bratislava.sme.sk informáciu o tom, že vodiči parkujú v Bratislave aj na chodníku v priestore zastávok MHD.
Vodiči vraj využívajú dieru v zákone a mestská polícia údajne nemá veľa možností, ako problém riešiť.
Na mnohých miestach hlavného mesta majú vodiči problém s parkovaním. Neraz ho riešia tak, že zaparkujú v rozpore s dopravnými pravidlami.
Nie vždy však nesprávne parkujúcim vodičom hrozí sankcia od mestskej polície. Nie preto, že by nesmeli dostať pokutu. Mestská polícia v Bratislave si myslí, že niektoré dopravné značky na chodníku neplatia.
Zväčšiť mapu
Aj chodník je súčasťou cesty Dopravné značky platia na cestách. Zákon o cestnej premávke definuje, nielen vozovku ako súčasť ciest, ale aj chodník.
"Chodníkom je komunikácia alebo časť cesty určená pre chodcov, ktorá je spravidla oddelená od vozovky výškovo alebo iným spôsobom," píše sa v zákone.
Bratislavskí mestskí policajti nám napísali: "Podľa súčasne platnej legislatívy dopravné značenie týkajúce sa označovania zástaviek MHD platia na komunikácii – nie na chodníku."
Podľa imhd.sk sa bratislavská mestská polícia odvoláva na to, že zvislá dopravná značka II 7c s piktogramom električky, označník zastávky a ani žlté vodorovné dopravné značky V 11a a V 12a neplatia na chodníku, ale iba na vozovke.
Preto nepokutujú tých vodičov, ktorí netvoria prekážku pre nastupujúcich a vystupujúcich na označenej zastávke MHD a ak nechajú voľnú aspoň 1,5-metrovú šírku chodníka.
Mestská polícia presúva riešenie na mesto. Podľa bratislava.sme.sk odporúča zabrániť parkovaniu v týchto miestach napríklad vybudovaním technických zábran brániacich vodičom vchádzať na chodník.
Dopravné značky pre zastávky
Dopravné značky, ktoré označujú alebo vyznačujú zastávky, definuje vyhláška k zákonu o cestnej premávke.
Značka, ktorá označuje zastávku, sa umiestňuje v smere jazdy do začiatku priestoru zastávky pravidelnej verejnej dopravy osôb. Akákoľvek iná tabuľka, ktorá sa nachádza na mieste značky, je označníkom zastávky.
Na vozovke sa môžme stretnúť aj s vodorovnou značkou, ktorá vyznačuje priestor zastávky.
Zákon zakazuje vodičom zastaviť a aj parkovať (okrem iných miest):
na zastávke vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb v úseku, ktorý sa začína dopravnou značkou pre zastávku a končí sa 5 m za označníkom zastávky. Tam, kde taká dopravná značka nie je, vo vzdialenosti kratšej ako 30 m pred označníkom zastávky a 5 m za ním; ak je priestor zastávky vyznačený príslušnou vodorovnou dopravnou značkou, platí tento zákaz len pre nástupište a vyznačený priestor, Parkovať nesmiete ani na chodníku v priestore zastávky Ak zastávka na vozovke vyznačená nie je, auto nesmiete zaparkovať ani na chodníku v priestore zastávky.
Vodič si nemôže vybrať, kde preňho nebude zákaz platiť.
V prípade, že je zastávka vyznačená na vozovke, zákon zakazuje parkovať nielen na vyznačenom mieste na vozovke, ale ani na nástupišti.
Nástupište je miesto odkiaľ môžu ľudia nastupovať do autobusov, trolejbusov alebo električiek, ktoré zastavili na zastávke. Alebo z nich vystupovať. Je to hneď vedľa vyznačenej zastávky, zvyčajne na chodníku.
Keby chceli, poriadok s autami na zastávkach by spraviť vedeli "Pokiaľ v reálnom čase vodič motorového vozidla parkuje na chodníku v bezprostrednom priestore zastávky, kde preukázateľne priamo zabraňuje, resp. prekáža chodcom pri bezpečnom nastupovaní, alebo vystupovaní z prostriedku MHD, je možné takéhoto vodiča riešiť za spáchaný dopravný priestupok," uviedla tiež bratislavská mestská polícia
Predpisy umožňujú mestským policajtom sankcionovať vodičov, ktorí zaparkujú na nástupišti. Autá pritom nemusia nikoho obmedzovať.