BRATISLAVA. Držitelia vodičského oprávnenia skupiny B, teda na osobné autá, budú môcť po dvoch rokoch od jeho udelenia zároveň viesť aj motorové vozidlá skupiny A1 s automatickou prevodovkou s kubatúrou do 125 centimetrov kubických.
Oprávnenie bude zároveň platiť len na území Slovenska.
Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke poslancov za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Juraja Drobu a Martina Chrena, ktorú schválil parlament.
Právna norma by po podpísaní prezidentom mala nadobudnúť účinnosť 1. mája.
Dnešná právna úprava automaticky povoľuje držiteľom skupiny B (osobné autá) jazdiť len na motocykloch s kubatúrou do 50 cm3 (skupina AM a podskupina B1).
Chcú podporiť predaj a lepšie životné prostredie
Podľa navrhovateľov prinesie zmena niekoľko výhod bez nevýhod.
"Výhodou je, že sa takýmto spôsobom podporí segment predaja ľahkých motocyklov. Máme príklad z Českej republiky, kde zaviedli takéto opatrenie novelou zákona o premávke na pozemných komunikáciách zo septembra 2011 s účinnosťou od 19. januára tohto roka. Už v októbri hlásili predajcovia nárast predaja tohto druhu motocyklov o 36 percent," argumentujú poslanci liberálov.
Uprednostnením motocyklovej dopravy sa má zároveň znížiť dopravná zaťaženosť v mestách.
"Niektorí automobilisti, najmä v teplejších ročných obdobiach, uprednostňujú na krátke presuny skôr tento druh prepravy, ako prepravu automobilom. Ľahké motocykle s uvedenou kubatúrou zaberajú menej miesta a tiež produkujú menej škodlivých emisií, dochádza teda k pozitívnym vplyvom aj na životné prostredie," vysvetľujú Droba a Chren.
Poslanci predpokladajú vyspelosť a zručnosť vodičov
Tým, že vodičské oprávnenie skupiny B je možné získať až od určitého veku života, keď sa už predpokladá určitá osobnostná vyspelosť, zručnosť a znalosť dopravných predpisov, je zabezpečené, že na uvedených druhoch motocyklov nebudú jazdiť vodiči príliš mladí a neskúsení, domnievajú sa poslanci za SaS.
Naopak, ak sa vodiči automobilov rozhodnú jazdiť na ľahkých motocykloch, môžu tak na základe novely urobiť bez zbytočných administratívnych či finančných nákladov.
"V navrhovanom zákone teda vidíme všestranný prínos," uzatvárajú predkladatelia.