Ak sú prítomní vodiči oboch havarovaných áut a dohodnú sa na vine a na náhrade škody, ľahko haváriu vyriešia ako škodovú udalosť. Prípadne je vec objasňovaná ako dopravná nehoda príslušníkom polície.
Neraz ale nastane situácia, keď jedno auto narazí do zaparkovaného auta bez vodiča. Ak pritom nie sú svedkovia, často podľa polície vinník z miesta udalosti odchádza a nikomu nič nenahlási. Riskuje tak nielen pokutu ale aj niekoľkoročný zákaz šoférovania.
Vyriešiť haváriu bez polície je pre vodičov výhodnejšie
"Pri bežnom strete vozidiel sa pre účastníkov javí výhodnejšie riešiť udalosť vzájomne ako škodovú udalosť, bez asistencie polície," upozornil Daniel Džobanik, hovorca prešovského krajského policajného riaditeľstva.
Polícia totiž nebude riešiť len to, kto bol vinník, ale zvyčajne aj pokutuje.
Škodovou udalosťou môže byť len havária, pri ktorej
- sa nikto nezranil a ani nezomrel,
- sa nepoškodila cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie,
- neunikli nebezpečné veci,
- na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku nevznikla hmotná škoda zrejme prevyšujúca 3 999 eur,
- účastníci sa dohodli na jej zavinení.
Povinnosti účastníkov škodovej udalosti
Zákon vyžaduje od účastníka škodovej udalosti nasledovné povinnosti:
- bezodkladne zastaviť vozidlo,
- preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti,
- poskytnúť údaje o poistení vozidla,
- vyplniť a podpísať správu o nehode, alebo iné tlačivo zavedené na vyriešenie poistnej udalosti,
- zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a
- urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.
Ak ste spôsobil škodu človeku, ktorý pri havárii nebol, musíte ho bezodkladne o zrážke upovedomiť a oznámiť mu svoje osobné údaje.
K dopravnej nehode volajte policajtov vždy
Stačí, aby niektorá z podmienok alebo povinností nebola splnená a udalosť sa automaticky považuje za dopravnú nehodu. Tú treba vždy oznámiť polícii.
Po príchode na miesto havárie policajt najprv skúma, či sa stala dopravná nehoda alebo škodová udalosť. Potom určí vinníka a uloží sankciu. Na mieste môže uložiť pokutu do výšky 650 eur. V správnom konaní pokuta môže dosiahnuť hodnotu 800 eur a zákaz šoférovania do 3 rokov.
"Ak je účastník dopravnej nehody neznámy, polícia vedie vo veci po dobu dvoch rokov objasňovanie. Ak ani do doby 2 rokov od oznámenia alebo zistenia priestupku sa nepodarilo zistiť jeho páchateľa, polícia odloží vec z dôvodu zániku zodpovednosti za priestupok," uviedol policajný hovorca.
V prípade, že by ste políciu k dopravnej nehode nezavolali, spáchali by ste závažný dopravný priestupok. Ak by vás policajti vypátrali, pokuta sa môže vyšplhať na 1300 eur. Zároveň vám zakážu šoférovať na jeden až päť rokov. Je to, akoby ste z miesta nehody ušli.
Nehoda sa môže stať aj na parkovisku
Škodovou udalosťou alebo dopravnou nehodou môže byť aj situácia, keď narazíte do plotu, brány, múru, dopravnej značky, stĺpu a podobne.
Pravidlá pritom platia nielen na cestách ale aj na každom verejnom parkovisku (napríklad v parkovacích domoch, v podzemných parkovacích priestoroch ale aj na vonkajších parkoviskách obchodných centier).