Autoškoly sľubujú, že motocyklom budú venovať viac pozornosti.
BRATISLAVA. Na preplnených cestách našich miest by podľa vzoru juhoeurópskych krajín mali autá ustúpiť skútrom a mopedom. Poslanci si to sľubujú od zmeny zákona o cestnej premávke, ktorú schválili v utorok.
Vodičské oprávnenie na osobné autá bude od mája stačiť aj na šoférovanie motocyklov s kubatúrou do 125 centimetrov kubických, čo sú najmä výkonnejšie skútre.
Dnes môžu vodiči s preukazom skupiny B jazdiť iba na malých motocykloch do 50 centimetrov, ktoré jazdia rýchlosťou najviac 45 kilometrov za hodinu.
Predávajú sa rýchlejšie
„Rozšírenie podporí predaj ľahkých motocyklov. V Česku, kde platí od januára, hlásili predajcovia už v októbri nárast predaja týchto motocyklov o 36 percent,“ dôvodia predkladatelia návrhu Juraj Droba a Martin Chren z SaS.
U nás teraz výraznejšie stúpa iba predaj najmenších motoriek do 50 centimetrov kubických. Pred piatimi rokmi ich polícia registrovala 2240, v roku 2012 ich už bolo viac než 31-tisíc. Počet väčších motoriek za rovnaké obdobie stúpol iba z necelých 64-tisíc na 68-tisíc.
Presun časti vodičov na mopedy prinesie podľa poslancov aj menšie znečisťovanie a voľnejšie cesty. Odborníci upozorňujú aj na riziká.
„Autoškoly sa pri výcviku vodičov skupiny B motocyklom nevenujú. Ich presun na silnejšie stroje môže priniesť aj viac nehodovosti,“ upozorňuje inštruktor bezpečnej jazdy Peter Krištín.
Na Slovensku je 100-tisíc motoriek, čo nie sú ani štyri percentá vozového parku, no ich vodiči zavinili vlani až takmer deväť percent smrteľných nehôd.
„Sú menej stabilné, treba vedieť pracovať s hmotnosťou a rýchlo reagovať na situáciu,“ hovorí Krištín.
„Získať oprávnenie skupiny B je veľká výhoda, no neznamená to, že vodičom motocykla či skútra je hneď každý,“ vraví aj predajca motoriek Jakub Vallo. Každý vodič, ktorý siahne po motorke, by mal podľa neho zvážiť pár cvičných jázd.
Autoškoly sa chystajú
Predseda komory autoškôl Jaroslav Prekop hovorí, že na zmenu už reagujú.
„Pripravujeme rokovanie s ministerstvom dopravy, aby sme do osnov v rámci štyroch hodín základov bezpečnej jazdy zapracovali aj motocykle.“
Predstaviť si vie aj rozšírenie kurzu o jazdu. Nárastu nehôd sa neobáva. „Zmena sa týka iba motocyklov s automatickou prevodovkou, ktoré sú jednoduchšie na ovládanie a dosahujú rýchlosť iba 80 až 90 kilometrov za hodinu.“
Silnejšie skútre budú môcť vodiči riadiť až po dvoch rokoch od získania preukazu na osobné auto, previezť sa nebudú môcť ani za hranice.