GRANADA. Prvá skúsenosť so štvrtou generáciou športovo ladeného modelu s označením R.S. mi pripomenula, že treba hľadať skôr pravdu, než sa utvrdzovať v presvedčení.
Mnoho fanúšikov rýchlych áut sa nechalo počuť, že dvojspojková prevodovka a preplňovaný motor zabijú klasické Clio R.S. a bude po legende. Áno všetky tieto veci úplne zabili minulé Clio R.S., akurát, že je to nová cesta k rýchlosti.
Renault nás nechal precítiť zmeny na bežných cestách prvej triedy, v mestách, na diaľniciach, ale aj na pretekárskom okruhu Gaudix.
Video vo vyššej HD kvalite nájdete tu
Pre mňa osobne to bola zvláštna prvá jazda v skrátenej forme bez večernej prezentácie a len jazda, pretože do Granady som priletel neskôr ako ostatní. Práve rozmýšľam, že si tento trend nepokazím a z USB kľúča stiahnem iba obrázky a technické údaje.
Nejdem si o Cliu R.S. čítať a potom to v inej vetnej skladbe prepísať. Snáď odpustíte, že tu sa nedočítate to, čo inde a priestor nechám len vnemom, tak ako som Clio R.S. spoznával.
Šírku naživo zbadáteRáno pred hotelom čakali testovacie modely v bordovej farbe a s 18- palcovými diskami kolies. Trochu zarazil chýbajúci nápis Brembo na a brzdových strmeňoch a samozrejme novinka nevyzerá tak ostro ako predchodca s rozšírenými blatníkmi.
Teda boli sme zvyknutí na veľký rozdiel športového a bežného Clia. Teraz je to navonok s výnimkou diskov a zadného difúzora takmer jedno a to isté auto. V uliciach mesta Clio pôsobilo širšie ako na fotkách a potvrdilo, že niektoré autá vyzerajú na v skutočnosti inak.
Pozornosť však strhla iná vec a to drevený hranol uložený pozdĺž obrubníka, kde parkovali modely R.S.. V Renaulte zrejme poznajú šikovnosť novinárov pri parkovaní a tiež vedia, že 18 palcové disky sú asi jediná vec, ktorá môže pohyb v meste sťažiť, pretože s automatom jazdíte ticho ako v bežnom rodinnom aute.
Kokpit vyzerá luxusnejšie, na každý deň je užitočnejší ale stratil čaro ostrého hot hatch. Páky radenia sa našťastie neotáčajú s volantom.
Prevodovka si šetrí silyKožou potiahnuté sedadlá a vyzdobený až miestami prezdobený interiér nedávajú v meste pocítiť charakter auta. Hneď po prvom pohnutí siaham na hliníkovú páčku pod volantom a skusmo preraďujem.
Prevodovka si dala trochu načas, akoby auto vedelo, že je v meste a preradila veľmi pozvoľne. Na druhé preradenie siaham po páke pre potvrdenie správnosti radenia na vyšší stupeň smerom dozadu a podraďovania smerom dopredu.
Veľmi podstatným detailom sú páky radenie pod volantom prichytené na konzole a nie na volante. Dve veľmi zásadné veci poznávam už po 342 metroch jazdy.
Stojí za zmienku . . . Ventilový rozvod nového štvorvalca s variabilným časovaním ventilov poháňa poctivá reťaz, palivo sa sekvenčne vstrekuje pod tlakom 150 barov a hlava valcov aj blok motora sú pre úsporu hmotnosti z hliníkovej zliatiny. Pri kompresnom pomere 9,5:1 sú maximálne otáčky s preplňovaním turbom nastavené na 6500 za minútu a krútiaci moment 240 Nm ožije pri 1750 otáčkach. Riadeniu musí stačiť elektrický posilňovač a na natočenie kolies z jednej krajnej polohy do druhej stačí 2,67 otáčok volantom. Stabilizátor zadnej nápravy má priemer až 28 mm a tlmiče dostali po vzore pretekárskych integrovanú vyrovnávaciu nádržku. Predné kotúče majú priemer 320 mm a musia zvládnuť ubrzdiť 1204 kilogramov vážiace auto aj z rýchlosti 230 km/h. Clio R.S. má pomerne malú nádrž len 45 litrov a podľa výrobcu má spotrebovať priemerne len 6,3 l/100km. Ak si objednáte Clio R.S. rozlúčte sa s ťažným zariadením, lebo to sa k nemu nedá objednať.
Z podvozka cítiť tuhosť v štýle R.S, teda tvrdosť ale nie poskakovanie a vytriasanie posádky. Toto boli presne tie prvé kilometre kedy sa cítim ako špongia , ktorá chce nasať auto do seba. Problém robia póry upchaté fixnou predstavou o tom, ako by malo auto ísť a zabúdam mu dať priestor.
Hlavne riešim prevodovku EDC, ktorá si ma chvíľu mapovala a potom zistila, že pri spomalení chcem aj podraďovať. V bežnom režime je EDC excelentná s jemnejším pohýnaním než v dieselovom Megane, takže s Cliom R.S. môže jazdiť aj odporca čohokoľvek rýchleho.
Dlhú jazdu si krátim preraďovaním hore-dole a počúvam pleskot vo výfuku. Clio už na bežnej ceste dorovnáva konkurenčné kombinácie prevodovky DSG a turbodúchadla od koncernu VW. Dokonca zvuk sa mi zdá ešte ostrejší s postupným prepínaním auta do športového režimu.
Žiadne serpentíny len diaľnice vedúce k okruhu stačili na to, aby som Clio R.S vnímal oproti predchodcovi ako podstatne užívateľsky priateľskejšie než predchodca.
Na RS monitore môže vodič vidieť výsledky svojej jazdy na konkrétnom okruhu a celkom podrobne analyzovať jazdu.
Strhne pozornosť na jazduV priamom kontraste s vystaveným predchodcom vyzerá novinka fakt nabrúsene a hlavne široko. Kým mám v hlave otázky ohľadom okruhu a rýchlo nazerám z tribúny na jeho tvar, vôkol počúvam ako si všetci v aute pustili do reproduktorov zvuk motocykla, Nissanu GTR alebo inú voľbu v palubnom systéme.
Och aký som z vynechanej večernej prezentácie šťastný a všetky tieto nepodstatné hračky idú bokom. Dokonca mi je jedno aj celý R.S. monitor, ktorý okrem kamery dokáže mnohé z toho, čo naša testovacia telemetria.
Ako ho cez počítač postupne spoznávam, zdá sa, že by dokázal na okruhu pôsobiť na jazdca výchovne.
Naživo vyzerá zozadu Clio R.S. veľmi príťažlivo a športovo. Najmä vysunuté blatníky z profilu karosérie mu pristanú
Štartovací program Launch Control skúšam aktivovať ako v Porsche zatlačením brzdy a potom plynu na podlahu. Akurát po rade Michala Karpata, ktorému to už vysvetlili, musím presunúť páku do manuálneho radenia a potiahnuť obe páčky k sebe. Potom stačí pustiť brzdu a držať plyn na podlahe. Ostatné pre efektívny štart vyrieši elektronika šetriac čas aj auto. Smerom hore radí prevodovka výborne a podľa očakávania vo zvukovom sprievode plesnutia do výfuku. Pomaly sa zvukom začínam cítiť ako v Megane R.S..
Vyžaduje zmenu mysleniaPri podradení má dvojspojková EDC tradičný neduh takýchto prevodoviek , ktoré chvíľku váhajú ak majú pripravený vyšší stupeň na druhom hriadeli a vy zrazu zabrzdíte a okamžite idete podradiť.
Toto je bod, kedy treba zmeniť štýl jazdy na okruhu a začať brzdiť, až potom "ukladať" prevody smerom dole. Z klasickej prevodovky a zo strachu sme zvyknutí radiť skôr lebo máme veľa práce s pedálmi a radením.
Úplne iná charakteristika motora, ktorý stratil špičku predchodcu a zosilnel v širokom spektre otáčok..
Tu je na všetko čas. Navyše netreba hnať motor do otáčok lebo k 200 koňom sa cez krútiaci moment 240 Nm dostane podstatne skôr ako u predchodcu.
Miestami dosiahne motor maximálne otáčky nad očakávanie rýchlo a k slovu sa dostane obmedzovač. Zvlášť pri výjazde zo zákrut zasahoval obmedzovač otáčok pomerne často. Vtedy si prevodovka v manuálnom režime RACE nedovolí preradiť a čaká na povel vodiča.
Až podvozok presvedčilMotor, radenie a náhrada klasického samosvoru elektronickou kontrolou fungujú precízne a trochu lepšie než v konkurenčných malých hot hatch. Skutočný rozdiel však prišiel až po opretí sa do podvozka, keď mi čas na R.S. monitore poskočil z 1:37,260 na 1:35,380.
Podvozok ukázal to pravé v rýchlejších zákrutách na srdce kde netreba podraďovať iba sa nadýchnuť a trafiť dobrú stopu. Zrazu sa spod nového obalu vynorí klasické rýchle R.S., ktoré potvrdí, že Cliu R.S. neublížili, len je iné.
Pri rozlúčkovej jazde na letisko som minul odbočku a čas nahnal neplánovanou "rýchlostkou" po nejakej vedľajšej ceste s mostíkom.
Pri pohľade na asfaltovú vlnu a pri predstave 18 palcových kolies mi stuhla krv v žilách. Nič sa nestalo, Clio tadiaľ prešlo ako rely auto a ostalo mi len žmurknúť na spolujazdkyňu. Vďaka podvozku a zladenej mechanike ostalo Clio R.S. 200 EDC dôstojným nasledovníkom.
Tlmiče použité v Cliu R.S. sú na míle vzdialené obyčajným a bližšie majú k podvozkom používaným v rely. Preto dokáže byť podvozok tvrdý ale zároveň útlmom veľmi dobre spracováva nerovnosti.
Stalo sa z neho auto, ktoré vám doma skôr "prejde" ako jediné rodinné auto, pretože ani manželku nebude obťažovať s ním jazdiť.
Súdim na základe vlastnej skúsenosti, keď minulé testovacie Clio R.S. polovička nazvala "hučiakom" a jedna jazda stačila. Megene R.S. nemá potrebu strhávať na seba pozornosť cestou do obchodu a do školy preto často počujem. "Beriem si Megane, dobre? " A presne také je nové Clio R.S..
Prvé dojmy Keď som pred dvomi rokmi prišiel ako divák na miestny tuningový zraz s Renaultom Megane R.S., okamžite som dostal otázku, či som ho už "poštípal". Moje negatívne odpovede na prípadný výfuk, riadiacu jednotku alebo rozširovacie podložky vyvolali všeobecný údiv. Podľa mňa v oddelení Renault Sport pracujú podstatne múdrejší a šikovnejší ľudia a ich rýchlemu autu v takejto podobe dôverujem. Urobil som tak aj pri Cliu R.S. a neľutujem.
Okruh rozhodolÁno minulá generácia bola možno rýdzejším športovým autom, ktoré pri tej chvíľkovej radosti na okruhu alebo za humnami dávala pocit byť bližšie k pretekárskemu autu. Svojim spôsobom to bol "racing" na doma. Nové Clio R.S. je "racing" na každý deň. Priznávam, mňa nedostane len R.S. monitor v novej podobe, ani pestré čalúnenie, ani spleť doplnkov. Kľúčovým momentom boli rýchle tiahle zákruty na okruhu Gaudix v Španielsku, v ktorých spod všetkého nového pozlátka vyplával von podvozok R.S., presne ten pocit perfektne naladeného pruženia ako v Megane R.S.
Technické parametre
Značka
Renault
Model
Clio R.S.
Motor
1,6T R.S.200
Počet valcov/ventilov
4/16
Zdvihový objem (cm3)
1618
Výkon (kw(k))
147(200)
Pri otáčkach (ot./min.)
6000
Krútiaci moment (Nm)
240
Pri otáčkach (ot./min)
1750
Rozmery
-
Rázvor náprav (mm)
2589
Dĺžka (mm)
4090
Šírka (mm)
1732
Výška (mm)
1432
Pohotovostná hmotnosť (kg)
1204
Objem palivovej nádrže (l)
45
Objem batož. priestoru (l)
300
Prevádzkové hodnoty
-
Zrýchlenie 0-100 km/h (s)
6,7
Maximálna rýchlosť (km/h)
230
Spotreba mesto(l/100 km)
8,1
Spotreba mimo mesto (l/100 km)
5,1
Kombinovaná spotreba (l/100km)
6,3
Cena test. modelu od (eur)
22.290