BREZNO. Za necelých šesť mesiacov najazdil Hyundai i30 kombi 1,6 GDI Style vyše 23 000 kilometrov a dosiahol celkovú priemernú spotrebu 7,7 litra na 100 kilometrov.
Okrem úvodných štyritisíc kilometrov malo auto obuté vždy zimné pneumatiky a veľa jazdilo po snehu, kedy logicky spotreba najviac stúpla.
Za celú cestu do Ženevy a späť bol priemer podľa spotrebovaného benzínu 8,1 l/100 km. Auto bolo v podstate plne zaťažené štyrmi dospelými a technikou.
Hlavne v Nemecku sme motor prehnali a "vylepšili" spotrebu. Do celkového priemeru doterajšieho testovania treba zobrať do úvahy aj prevažujúce diaľničné tempo 130 km/h, pretože diaľnice predstavujú asi 70 percent zo všetkých najazdených kilometrov.
Okresky zvláda úspornePoslednú nádrž sme spálili v meste a na cestách akože prvej triedy s množstvom výtlkov pri spotrebe 6,7 litra na 100 km. Palubný počítač ukazoval o 0,3 litra lepšiu hodnotu. Pred dynamickými meraniami, ktoré chceme stihnúť ešte na zimných pneumatikách (na zimných bolo aj prvé meranie), plánujeme jazdiť úspornejšie.
Z našej doterajšej skúsenosti motor spotrebuje okolo 7,7 l/100 km, ak sa vodič absolútne nezaoberá spotrebou. Úsporným štýlom možno jazdiť aj okolo fabrických 6,6 litra na 100 km.
V ďalších dieloch testu budeme sledovať spotrebu paliva na letných plášťoch a jednotlivé "kapitoly" auta. Teraz prinášame skúsenosti s otváraním, nastupovaním a prístupom do kufra.
Automobilka Hyundai zatiaľ viaže skúšaný motor 1,6 GDI s výkonom 99 kW len na najvyššiu výbavu Style, v ktorej sú okrem iného štandardne bezkľúčový vstup, štartovanie tlačidlom, osvetlenie chrómovaných kľučiek dverí, elektricky sklápateľné spätné zrkadlá so smerovkami a osvetlením priestoru pri dverách.
V nižšej výbave treba za daný balík zaplatiť 600 eur. V praxi sa z neho celkom osvedčil bezkľúčový vstup a osvetlenie priestoru okolo dverí pri príchode k autu.
S ovládačom (kľúčom od auta) vo vrecku odomykáte aj zamykáte dvere tlačidlom na kľučke vodičových alebo spolujazdcových dverí. Na tlačidlo však treba občas výraznejšie pritlačiť, preto by bol lepší dotykový spínač, ktorý používajú niektorí konkurenti.
O batožinovom priestore budeme písať nabudúce, zatiaľ využívame praktický box hneď za nakladacou hranou kufra. Má svoj zmysel a praktický význam.
Ak je celé auto zamknuté a idete niečo vložiť do kufra, stačí potlačiť za mikrospínač, odomkne sa len kufor a po jeho zatvorení ostáva zamknuté celé auto.
Ak sa pozabudnete a hodíte do kufra bundu s ovládačom a zabuchnete kufor, auto zapíska a okamžite odomkne ostatné dvere. Skúšali sme niekoľko verzií, ako si možno zabuchnúť v aute kľúče, našťastie nikdy sa auto nezamklo, ak bol ovládač dnu.
Tento prvok výbavy výrazne zjednodušuje používanie auta v rodine. Chrómované kľučky dverí a elektrické sklápanie spätných zrkadiel so smerovkami sú len doplnkom balíka. Podsvietenie kľučiek dverí je viac imidžovým, než užitočným prvkom.
S kapitolou prístupu do vozidla súvisí nastupovanie, ktoré môže ostatným autám poslúžiť ako vzor, pretože vysoké postavy si neudrú hlavu ani kolená.
Bezkľúčový systém zamykania auta má ochranu pred nechceným zabuchnutím kľúča-ovládača v aute.
Skôr než v ďalšej kapitole testu prídu rad na ostatné veci, spomienky na zimu súvisia akurát s farbou karosérie a trakčným systémom poháňanej nápravy. V minulosti boľavá päta nedôsledného vyladenia asistenčných systémov je teraz doslova príkladná.
Dnes totiž nestačí napchať do auta elektroniku, lebo podstatné je jej naladenie na všetky možné jazdné podmienky. Ani pri hrabaní v snehu sme nemuseli vypínať trakčnú kontrolu a využili sme výrazné pridanie plynu.
Pribrzďovanie pretáčajúceho sa kolesa a uberanie výkonu motora pracuje veľmi kontinuálne a výsledkom je dobrá trakcia na snehu.
Posun vpred ukazujú aj jednotlivé detaily na karosérii, ktoré nerobili problém s namŕzaním a to sme si mrznúceho dažďa užili viac než dosť.
Senzor potrebuje lepšie nastaveniePáči sa nám zakrytá hrana nárazníka spodným lemom piatych dverí. Prekáža akurát nastavenie dažďového senzora a po častom používaní stieračov počas tohtoročnej zimy odporúčame vylepšiť mapu nastavenia citlivosti. Nevedeli sme nájsť optimálnu polohu nastavenia citlivosti dažďového senzora, pretože buď stieral veľmi aktívne, alebo pomaly. Nič medzi tým.
Onedlho urobíme meranie dynamiky, tlmičov a bŕzd pri 25 000 km, následne sa pustíme do interiéru a testu komunikačných a zobrazovacích technológií.