BREZNO. Kombi s naftovým dvojlitrom a na prvý pohľad neatraktívnym obutím so 16 palcovými diskami je vhodná kombinácia na slovenské cesty. Autu nechýba výkon a dokonca je na tom oproti predchodcovi lepšie aj s vnútorným priestorom a využitím kufra.
Vo verzii 320d Sport sme čakali lepšie odhlučnenie naftového motora, ktorý bude s výkonom 135 kW zlatou strednou cestou v ponuke. Ani do predpísanej spotreby sme sa nevmestili a namiesto 4,8 l/100 km to bolo v reálnych podmienkach testu 6,4 l/100 km.
Pri troche snahy sme sa s autom dostali minimálne na 5,4 l/100 km. Po šoférskej stránke ostalo BMW 3 tým, čo sme od neho čakali a opäť sa raz ukázalo, že zadný pohon má čo povedať motoristovi a na snehu sa nestratí.
Prevodovka vidí dopreduPosed za volantom si treba zaslúžiť trochu ťažším nastupovaním, následne však BMW 3 (ako jeho predchodca) "prirastie" k zadku. Dobrý pocit z jazdy umocňuje osemstupňový automat s veľmi intuitívnym programom automatického radenia.
Prevodovka vždy pripraví taký stupeň, akoby videla na cestu alebo čítala myšlienky vodiča. Vysoký počet stupňov má výhodu v udržaní "úsporných" otáčok pri každej rýchlosti a nevýhodou je trošku pomalšia reakcia, ak treba podradiť pri intenzívnom brzdení o veľa stupňov.
Samozrejme nová trojka kombi ostáva BMW aj cenovou politikou, pretože základná verzia 320d Touring stojí prijateľných 37500 eur, avšak "trocha" výbavy navyše v testovanom aute vynieslo cenovku o 20000 eur vyššie.
Cenu možno ospravedlniť tým, že slogan "radosť z jazdy" ani v tejto generácii radu 3 nevyznieva ako klišé. Tohtoročná dlhá zima a radovánky na snehu nás inšpirovali k porovnaniu jednotlivých spôsobov akcelerácie na snehu so zadným pohonom.
Pozrite si ako sme boli najrýchlejší a uvidíte tiež bravúrny výkon trakčnej kontroly pri rozbehu na snehu.
KUPUJEM - NEKUPUJEMKlasické BMW ma baví presne v takejto forme, hoci k trojke pasuje naftový alebo benzínový šesťvalec. Dvom valcom navyše alebo benzínu by som obetoval výbavu. A kupujem, lebo za ten pocit z jazdy to stojí.
Rasťo ChválaTechnické parametreZnačka
BMW
Model
320d Touring
Motor
naftový štvorvalec
Počet valcov/ventilov
4/16
Zdvihový objem (cm3)
1995
Výkon (kw(k))
135 (184)
Pri otáčkach (ot./min.)
4000
Krútiaci moment (Nm)
380
Pri otáčkach (ot./min)
1750-2750
Emisie CO2 (g/km)
125
Rozmery
-
Rázvor náprav (mm)
2810
Dĺžka (mm)
4624
Šírka (mm)
1811
Výška (mm)
1429
Pohotovostná hmotnosť (kg)
1565
Objem palivovej nádrže (l)
57
Objem batož. priestoru (l)
495
Prevádzkové hodnoty
-
Zrýchlenie 0-100 km/h (s)
7,6
Maximálna rýchlosť (km/h)
226
Spotreba mesto(l/100 km)
5,7
Spotreba mimo mesto (l/100 km)
4,0
Kombinovaná spotreba (l/100km)
4,7
Cena test. modelu od (eur)
37500
Ako so zadkom na snehu?Dobré rozloženie hmotnosti a rozumný zásah elektroniky dávajú zadnému pohonu šance aj v zime. Napokon v ére pohonu všetkých kolies si stačí spomenúť na staré časy, keď väčšina z nás jazdila so zadným pohonom. Aspoň sme mali lepšiu spätnú väzbu od šmykľavej cesty.
Vďaka polemike čitateľov a dostatku snehu sme sa pustili do porovnania jednotlivých spôsobov akcelerácie na snehu so zadným pohonom. Na kašovitom snehu s tvrdým podkladom boli rozdiely menšie, pretože na mokrom a čerstvom stačí na úvod vymydliť pod kolesom zrkadlovo lesklú plochu a je jedno aký spôsob ďalej použijete.
Bez elektroniky teda s vypnutou kontrolou aj esp všetko záleží na nohe vodiča a naladení auta, aby sa dalo plynule regulovať nárast výkonu. S dieselom to ide pochopiteľne ťažšie. Pri automatickej prevodovke však výrazne pomáha pohnutie na druhom stupni.
Mimochodom takto pracoval "Snow" režim už v automatickej prevodovke od BMW E36. Ak využijete plynulý ťah meniča na začiatku na prvotný pohyb, na dvojke sa pohýna výborne. Opakované merania ukázali, že stabiliazčný systém dokáže aj pri plyne na podlahe takmer dorovnať vydarené pohnutie skúseného vodiča. Teda až na extrémne prípady možno elektronike dôverovať.
Zadný pohon vychovávaPrirodzene, že život s pohonom všetkých kolies je na snehu jednoduchší, najmä v stúpaniach po zasnežených cestách. Aj na zasneženom parkovisku zadný pohon najskôr zapadne a vyžaduje si v kopci viac šoférskeho umenia.
Na druhej strane, na asfalte vôbec neobmedzuje, auto s ním lepšie zatáča a na snehu so stabilizačným systémom určite náhle "neodstrelí". Okrem toho zadný pohon dáva vodičovi najskôr najavo, že jazdí po šmykľavej ceste.
Slabší vodiči obyčajne ak majú možnosť, siahajú po pohone všetkých kolies 4x4 a systémoch, ktoré maskujú rezervy za volantom. Môže aj nemusí prísť situácia, kedy sa to spočíta.
Obdobne je to s carvingovými lyžami, na ktorých sa ľahšie jazdí, aj amatér vie ísť veľmi rýchlo a efektne, ale v kritickej situácii mu to lyže spočítajú aj s úrokmi. Chápeme dnešné trendy a nezvratný smer vývoja, avšak zadný pohon má svoje čaro aj význam.