"Počas tohto týždňa sa policajti zamerajú v prvom rade na kontrolu dodržiavania najvyššej dovolenej rýchlosti jazdy vozidiel," uviedla Denisa Baloghová, hovorkyňa policajného prezídia.
Baloghová upozornila, že prekročenie predpísanej rýchlosti je druhou najčastejšou príčinou dopravných nehôd hneď po porušení povinností vodičov. "V prvom štvrťroku tohto roka prišlo o život 16 osôb práve v dôsledku rýchlej jazdy."
Dopravní policajti si podľa hovorkyne budú všímať aj iné porušenia pravidiel cestnej premávky. "Cieľom dopravno-bezpečnostnej akcie je pozitívne ovplyvnenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky," dodala Baloghová.
Akými rýchlosťami smieme jazdiť
Vodič smie v obci jazdiť rýchlosťou najviac 50 km/h. Ak ide v obci po diaľnici alebo po rýchlostnej ceste, najviac smie ísť 90 km/h.
Vodič autobusu a vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg smie jazdiť rýchlosťou najviac 90 km/h.
Na diaľnici a na rýchlostnej ceste smie vodič autobusu jazdiť rýchlosťou najviac 100 km/h a vodič motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg rýchlosťou najviac 130 km/h.
Rýchlosť je potrebné prispôsobiť okolnostiam
"Napriek najvyšším povoleným rýchlostiam musí vodič v prvom rade prispôsobiť rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu. Musí brať ohľad aj na poveternostné podmienky, stav a povahu vozovky, ako aj iné okolnosti, ktoré možno predvídať," doplnila policajná hovorkyňa.
Vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad.