Ladislav: "Na mieste vyznačenom vodorovnou a aj zvislou značkou Parkovanie pre telesne postihnutú osobu, ktoré bolo dodatkovou tabuľkou (na ktorej je EČV) vyhradené pre moje auto, parkovalo iné vozidlo.
Zavolal som mestských policajtov a čakal. Po chvíli prišli a na moje prekvapenie povedali, že auto, ktoré tam stojí, je štátneho policajta a oni mu v podstate nemôžu dať pokutu, lebo oni pokuty štátnym policajtom nemajú právo dávať.
Dokonca mi jeden z mestských policajtov tvrdil, že oni si ani medzi sebou nemôžu dávať pokuty.
Pripadá mi to neuveriteľné, ak niekto, či je to policajt alebo nie a nie je v službe, poruší dopravné predpisy, tak predsa je taký istý, ako ktokoľvek z účastníkov cestnej premávky."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Mestskí policajti smeli pokutovať štátneho policajta
Mestskí policajti nemali pravdu. Boli oprávnení pokutovať štátnych policajtov.
V čase, keď sa udalosť stala (začiatkom apríla), zákon o priestupkoch umožňoval pokutovať na mieste aj policajta, ktorý porušil predpisy.
Obecní policajti majú síce obmedzenie v tom, čo všetko smú pokutovať, nesprávne parkovanie ale smú riešiť. Takisto boli v prípade, na ktorý upozornil Ladislav, povinní o priestupku informovať nadriadeného policajta, ktorý porušil pravidlá.
Za parkovanie na mieste pre ZŤP sú vysoké sankcie
Ak by ste zaparkovali auto na vyhradené miesto pre zdravotne postihnutých bez povolenia, riskovali by ste nielen pokutu do výšky 300 eur, ale aj zákaz šoférovania až na dva roky.
Auto, ktoré stojí neoprávnene na mieste označenom dopravnou značkou so symbolom vozíka, môžu odtiahnuť policajti alebo správca cesty.
Mestskí policajti by ich na to mali upozorniť, ak o takomto porušení pravidiel správca cesty alebo štátna polícia nevie.
Policajta môže potrestať aj jeho nadriadený
Od 1. mája už zákon o priestupkoch nedovoľuje, aby policajtov pokutovali na mieste priestupku obecní, mestskí alebo štátni policajti.
"V prípade spáchania priestupku policajta, tento priestupok by mal byť oznámený jeho nadriadenému, ktorý má disciplinárnu právomoc a môže podriadeným policajtom v rozsahu svojej právomoci udeľovať disciplinárne odmeny a ukladať disciplinárne opatrenia," uviedla Denisa Baloghová, hovorkyňa policajného prezídia.
Ak by sa podobná udalosť, akej bol svedkom Ladislav, stala dnes, mestskí policajti by mali informovať o priestupku štátnu políciu.
Nadriadený môže policajta, ktorý porušil dopravné pravidlá aj keď to nesmel, potrestať jedným z nasledovných trestov:
- písomné pokarhanie,
- zníženie služobného platu až o 15 % na dobu najviac troch mesiacov,
- zníženie hodnosti o jeden stupeň na dobu jedného roka.