BRATISLAVA. Po slovenských cestách jazdia vodiči s falošnými osvedčeniami o zdravotnej či psychickej spôsobilosti viesť motorové vozidlo. auto.sme.sk
Časť z nich by potvrdenie pritom možno ani nedostala. Tvrdí to Asociácia dopravných psychológov, ktorá už preto iniciovala aj zmenu zákona.
Ministerstvo vnútra v novele zákona o cestnej premávke navrhuje, aby potvrdenia o zdravotnej a psychickej spôsobilosti posielali na dopravné inšpektoráty priamo lekári a psychológovia.
Policajti by si tak pravosť potvrdení vedeli overiť aj v teréne.
„Predíde sa tak hromadnému falšovaniu dokladov o psychickej spôsobilosti a najnovšie aj o absolvovaní odborného poradenstva, ku ktorému dochádza,“ hovorí šéf asociácie Karol Kleinmann.
Vynaliezaví taxikári
Zmeny
Nové pravidlá
reflexné prvkyprechodcov pri zlej viditeľnosti povinné aj v obci;
značky so želanými číslami a písmenami bude možné si kúpiť za 80 eur;
na trojkolkách bude zákaz jesť, piť alebo fajčiť;
ťažký príves za osobným autom bude povolený len po výcviku vodiča;
polície v Európskej únii sa budú informovať o priestupoch.
Preskúmaniu psychickej a zdravotnej spôsobilosti sa musia podrobiť profesionálni vodiči, vodiči starší ako 65 rokov i tí, ktorí v priebehu roka spáchali tri vážnejšie priestupky.
Niekoľkotýždňové poradenstvo zasa musia absolvovať vodiči, ktorí šoférovali pod vplyvom alkoholu či drog, alebo odmietli fúkať.
„Pri nedávnej náhodnej policajnej kontrole v Bratislave malo 12 zo 14 taxikárov falošné potvrdenia,“ hovorí Kleinmann.
Podobné organizované skupiny podľa neho pôsobia aj v Senci, Dunajskej Strede či v Trnave.
V Trnave už podľa neho zaznamenali aj osem falošných potvrdení o odbornom poradenstve.
„Jeho cena sa pohybuje od 250 do 330 eur, kým falošné potvrdenie sa dá získať za 20 eur. Niektorým sa zrejme vyplatí vyrobiť si falzifikát,“ vraví Kleinmann.
Asociácia odhaduje, že celkovo môže byť sfalšované až každé piate potvrdenie psychológa.
Šéf bratislavského cechu taxikárov Milan Velčický hovorí, že o hromadnom falšovaní potvrdení nevie.
Pripúšťa však, že medzi taxikármi je „dosť rozšírený názor, že vyšetreniu zo strany psychiatra aj tak nie je venovaná dostatočná pozornosť a ide im najmä o to, aby obslúžili čo najviac ľudí a zarobili“.
V navrhovanej zmene zákona však problém nevidí. „Je potrebné, aby to bolo lepšie kontrolovateľné.“
Elektronické sci-fi
Zmena bude pre lekárov a psychológov znamenať vyššie náklady – budú musieť potvrdenia evidovať, platiť budú aj poštovné.
„Lekári si to môžu zahrnúť do nákladov a požiadať župy, aby to pri schvaľovaní cien potvrdení zohľadnili,“ pripúšťa Vladimír Balogh zo Slovenskej lekárskej komory.
Kleinmann tvrdí, že zvyšovania poplatkov sa obávať netreba. „Náklady môžu byť tak 150 eur na rok, čo sa mi vráti na dvoch vyšetreniach vodičov,“ hovorí.
„Predstava je, že časom budeme údaje zaznamenávať elektronicky priamo do policajnej databázy, tak ako to robíme pri poisťovniach,“ vraví.
Polícia o vytvorení takejto databázy zatiaľ neuvažuje. Lekárov a psychológov by podľa polície mohli pustiť do plánovaného systému elektronických kariet pacientov, to však podľa polície odmieta ministerstvo zdravotníctva.