Libuša: "Chcem sa opýtať na dopravnú značku jednosmerná cesta. Stala sa mi totiž nemilá príhoda.
Išla som po jednosmernej ulici tiahlou zákrutou popri rodinných domoch. Smer vstupu do jednosmernej ulice bol oproti mne, čiže vozidlá by mali prichádzať len z toho smeru, aby som ich videla.
Keď som prechádzala z jednej strany ulice na druhú s malou dcérkou (1,5 roka), tak sa zo zákruty vynorilo auto v protismere. Sila zvyku funguje a aj keď som v jednosmerke, stále sa pozriem na obe strany, či nejde auto. No v momente vstupu na cestu som auto nevidela ani nepočula.
Keď som bola uprostred vozovky, tak som zbadala auto a ponáhľala som sa na chodník, čo pri dieťati bolo obmedzené rýchlosťou jeho chôdze.
Na to vodič auta začal vytrubovať, nech sa ponáhľam. Naštvalo ma to a cez plece som odsekla, že aj tak je v protismere, nech počká.
Dotyčný vystúpil von a začal ma slovne napádať ... čo som to povedala, čo si o sebe myslím a podobné „ohnivé reakcie“. Volila som cestu menšieho zla a nereagovala som, hoci sa cítim v práve. Ľutujem, že som cestou po ulici nestretla policajtov."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Niektoré vozidlá smú jazdiť v jednosmerke v protismere
Dopravná značka Jednosmerná premávka (č. IP 3a) označuje jednosmernú cestu. Vodiči z opačného smeru majú do takejto cesty vjazd zakázaný. Výnimočne môžu zákaz porušiť policajti, sanitka, hasiči alebo vozidlá, ktoré na to majú povolenie zo zákona alebo od ministerstva vnútra.
Ani s povolením však vodiči nesmú jazdiť jednosmerkou v protismere kedykoľvek sa im zachce. Smú tak urobiť len v mimoriadnych a nevyhnutných prípadoch. Predpokladom je, že neohrozia bezpečnosť cestnej premávky.
Vodič teda nemusel porušiť dopravné pravidlá vzťahujúce sa na jazdu v protismere.
Ani Libuša však prechodom na druhú stranu cesty nemusela porušiť pravidlá.
Povinnosti chodcov na ceste
V zákone o cestnej premávke sa píše, že pri prechádzaní cez cestu je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, nadchod alebo podchod. Mimo priechodu sa smie cez vozovku prechádzať len kolmo na jej os.
Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, a len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí na priechode pre chodcov i mimo neho.
Predpisy tiež uvádzajú: "Chodci smú prechádzať cez vozovku mimo priechodu pre chodcov, len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonútia ich vodičov na zmenu smeru alebo rýchlosti jazdy."
Citované pravidlo ale Libuša neporušila, ak vošla na vozovku v čase, keď skutočne nemohla vedieť, že sa k nej blíži nejaké vozidlo.
Nezdá sa, že by vodič matku s dieťaťom ohrozil, správal sa ale arogantne
To, či vodič porušil pravidlá jazdou v protismere, sa už asi nedozvieme. Policajti by to vedeli zistiť, to by však Libuša musela policajtov k miestu priestupku zavolať.
Ak by vodič jazdil v protismere bez povolenia, riskoval by pokutu až 300 eur a mohli by mu tiež zakázať šoférovať na dva roky.
Z toho, čo napísala Libuša, si nemyslíme, že by vodič svojou jazdou mamičku s dieťaťom ohrozil. Z textu sa nezdá, že by musela pred autom v protismere uskakovať. Vodič sa ale nezachoval slušne a ani tolerantne.
Ak by bolo zjavné, že matka s dieťaťom sa na vozovke zdržiavajú, vodič trúbiť smel. V Libušinej situácii to však bolo zbytočné. Ponáhľajúce sa dieťa trúbením nezrýchlite.
Zákon vyžaduje od každého účastníka cestnej premávky správať sa disciplinovane a ohľaduplne.