BRATISLAVA. Takmer každý, kto má za sebou dovolenku s obytným autom alebo prívesom potvrdí, že tento spôsob trávenia voľných dní je najmä o slobode, pohybe a spoznávaní krajiny.
Pritom na začiatku býva túžba vyraziť s karavanom na dovolenku, hoci nie je jasné kde. "Hneď po dojednaní nájmu smerujú prvé otázky zákazníkov k destinácii.Chcú, aby sme im niečo odporučili", tvrdí Pavel Marton z požičovne obytných áut.
S manželkou cestuje po celej Európe,ale najčastejšie sú na ostrovoch Chorvátska, hoci tam nie je povolené voľné kempovanie s obytnými autami ako napríklad v Grécku.
V ostatných rokoch výrazne stúpol počet ľudí, ktorí nevlastnia obytné auto, ale raz či dva razy idú na dovolenku s domovom v aute. "Nám to dáva slobodu, už nechceme byť organizovaní po letiskách a oddychujeme tam, kde sa nám to páči," pridáva svoj pohľad pani Martonová.
Obytné auto nie je vhodné na pasívnu dlhú dovolenku v jednom kempe. Po dvoch troch dňoch sa oplatí zmeniť miesto a potom v okolí kempu spoznávať inú časť krajiny autom, na bicykli alebo skútrom.
Odporúčané lokality na prvú cestu karavanom v Chorvátsku PAG
Camping Straško (Novalja) www.kmapstrasko.com
ISTRIA
Zelena Laguna (Poreč) www.lagunaporec.com
Lanterna Camping (Poreč) www.camping-adriatic.com
LOŠINJ
Camping Poljana (LOŠINJ) www.poljana.hr
Dvom párom hrozí ponorka V obytnom aute nastáva pocit dovolenky už vtedy, keď doň sadnete. Najmä deti s potešením cestujú vo veľkom aute, kde majú zázemie od prvej chvíle cesty. Netreba však zabudnúť, že aj preprava v obytnom aute si vyžaduje pripútanie všetkých cestujúcich.
Pre štvor a päťčlenné rodiny prichádza vhod väčšina dostupných áut v požičovniach. V prvom rade treba dodržať počet osôb, na ktorý je auto určené, hoci by sa teoreticky v interiéri vyspali aj viacerí.
Najnovšie už chorvátski colníci nebudú kontrolovať potraviny ani cigarety, avšak do obytného auta s veľkou pravdepodobnosťou nahliadnu.
Robia tak kvôli nelegálnej preprave osôb. Pavel Marton vystríha pred dovolenkovaním dvoch dospelých párov v jednom karavane, pretože aj luxusné obytné auto je predsa len malý priestor a náchylnosť na konflikt vysoká. Buď idú autom manželia s deťmi alebo len pár. Ideálne sa cestuje v partii dvoch alebo troch karavanistov.
S čím treba počítať?
- vratná kaucia pri prevzatí auta, obyčajne okolo 1000 eur
- požičovne žiadajú 50 percentnú zálohu a potom aj úhradu nájomného pomerne skoro pred dovolenkou
- pripláca sa za silno znečistený alebo poškodený interiér
- v letnej sezóne je minimálna doba prenájmu okolo 7 dní
- nájdite si požičovňu, ktorá neúčtuje kilometrovné
- sankcie za neskoré vrátenie vozidla
- druhá kategória vyšších poplatkov za chorvátske diaľnice
- súčet hmotností auta a obytného prívesu by nemal prekročiť 3500 kg, ak nechcete platiť viac za diaľnice a pokuty dbajte na dodržanie maximálnej povolenej hmotnosti obytného auta
Namiesto kempu do dvora Chorvátsko nedovoľuje kempovať s obytným autom alebo obytným prívesom kdekoľvek si turisti zmyslia. S obytným autom môžete samozrejme prespať po únave na parkovisku alebo diaľničnom odpočívadle.
Policajtom prekáža, ak na miestach mimo cesty vidia pri obytnom aute rozložené sedenie a natiahnutú markízu. Na ostrovoch je státie mimo kempov trochu benevolentnejšie ako na pevnine a často možno využiť možnosť stráviť niekoľko dní v súkromnom dvore, kde záleží len na majiteľovi, či za pár kún na deň toleruje obytné auto.
Kemp síce stojí peniaze, ale v závislosti od hviezdičiek ponúka pomerne vysoký štandard. Väčšie miesta a bližšie pri mori sú drahšie ale väčšina má prípojku elektriky, vody a často tiež kanalizačnú rúru na splaškovú vodu.
Chorvátske kempy majú vyhradené miesta pre likvidáciu chemických kaziet z toalety a vopred si netreba rezervovať miesto. Práve v tom je čaro dovolenky , že takmer v každom kempe je vždy nejaké miesto, keď tam turisti prídu a rezerváciu využívajú skôr Nemci alebo rodiny s malými deťmi.
Na úvod choďte na ostrovy S karavanom možno na chorvátskych ostrovoch objaviť veľmi pokojné miesta bez väčšieho zásahu civilizácie. Čím menšie dovolenkové centrá sú vôkol, tým čistejšia je voda a oddych kvalitnejší.
Práve ostrovné kempy v Chorvátsku nebývajú preplnené a poskytujú väčšinu potrebného štandardu. Klient si po príjazde do kempu vyberie podľa mapky voľné miesto a zaregistruje všetkých členov posádky.
Ani vo väčších kempoch nebýva problém s hlukom v nočných hodinách, pretože väčšina turistov vyznáva rovnaký spôsob oddychu a voľnosti.
O niečo nákladnejšia dovolenka oproti lacnému ubytovaniu v dome dáva bližšie spojenie s prírodou. Pre grilovanie platí pravidlo, že na prenajatom pozemku sa nesmie rozkladať klasický oheň na zemi, ale môžete kúriť iba v grile.
V Rakúsku s obľubou vážia obytné autá Pred požičaním obytného auta sa informujte o jeho maximálnej povolenej hmotnosti a tiež o pohotovostnej hmotnosti, aby ste vedeli, koľko môžete doň naložiť.
Nejedno obytné auto s celkovou hmotnosťou 3500 kilogramov váži bez cestujúcich a náplne aj okolo troch ton.
Ak pribudne posádka, plná nádrž paliva, pitná voda v zásobníkoch, potraviny a športová výbava, ľahko sa môže stať, že prestrelíte celkový limit.
Dopustíte sa hneď troch priestupkov naraz. Šoférovi už nestačí vodičák skupiny B, prekročíte povolenú celkovú hmotnosť vozidla a kým to nebude odstránené, nemôžete pokračovať v jazde a prekročením hranice 3,5 tony prechádzate vo väčšine krajín do inej kategorizácie diaľničných poplatkov.
"Autá, ktoré požičiavam, mám s obvyklou výbavou presne odvážené na priemyselnej váhe, aby klient vedel, koľko si môže naložiť," hovorí o obytných Fiatoch do 3,5t Pavel Marton z Banskej Bystrice.
Najmä na diaľniciach Rakúska hrozí mastná pokuta a policajti nechajú vypustiť vodu z nádrže alebo ďalších členov posádky ísť stopom.
Koľko stojí sloboda na dovolenke? Obytné auto netreba brať ako kľúč k najlacnejšej dovolenke, pretože tento typ oddychu stojí predsa len trochu viac než klasický lacný apartmán v Chorvátsku. Ceny nájomného za jeden deň nájmu sa v slovenských požičovniach pohybujú v závislosti od typu auta v rozmedzí od 110 do 140 eur.
Nájmy mimo sezóny bývajú o 10 až 30 percent nižšie. Pri zapožičaní auta si hradíte pohonné hmoty a diaľničné poplatky v zahraničí.
Napríklad v Chorvátsku už obytné auto patrí do II. kategórie, ktorá je citeľne drahšia ako osobné auto a cestou na Makarsku zaplatíte za diaľnice 49 eur namiesto 32 eur (osobné auto).
Väčšina obytných áut má slovenskú známku a všetky potrebné náplne ako plyn a kazetu vo WC. Poplatky za deň státia v kempe súvisia s jeho úrovňou, počtom osôb a lokalitou, takže môžete zaplatiť od 30 do 50 eur.
Obytný príves alebo auto? Prenájom obytného prívesu je podstatne lacnejší oproti karavanu zabudovanému priamo na aute. Príves tiež môžete nechať v kempe a robiť výjazdy autom.
Počítajte však s horšou manévrovateľnosťou súpravy, cestu si musíte plánovať tak, aby ste sa nedostali ku komplikovanému cúvaniu a po diaľnici môžete ísť pomalšie.
Vlastníci prívesov tieto neraz zaparkujú na celé leto v kempe a následne sa v tomto vystrieda počas leta niekoľko partií. K prívesu potrebujete schopné auto, ktoré môže podľa technického preukazu ťahať brzdený príves danej hmotnosti.
Ak celková hmotnosť súpravy osobného auta a obytného prívesu presahuje 3,5 tony treba na čelné sklo vozidla nalepiť ešte jednu známku ako pre osobné auto.
V Maďarsku rozhoduje hmotnosť auta, ktorým príves ťaháte a v Chorvátsku ste s obytným prívesom automaticky v II. kategórii vyšších poplatkov.
výhody prívesov výrazne nižšie náklady na prenájom oproti obytným autám možnosť ponechať príves v kempe celú sezónu nižšia nadobúdacia cena možnosť ísť svojím autom nevýhody prívesov zákaz prepravovať osoby počas jazdy v prívese náročnejšie jazdenie s prívesom v zákrutách horšie manévrovacie schopnosti nižšia prepravná rýchlosť na diaľnici nutnosť mať vlastné auto s povolenou hmotnosťou na daný príves potreba vybaviť auto prídavnými zrkadlami Pri jazde dajte pozor na vietor a vyššie ťažisko Vysoká hmotnosť, väčšie vonkajšie rozmery a zväčšená bočná plocha vyžadujú od vodiča obytného auta plynulú jazdu a predvídanie.
S veľkým a ťažkým autom ťažko robiť prudké manévre a po diaľnici nie je dobré prekračovať rýchlosť okolo 110 kilometrov za hodinu.
"Mal som zákazníka, čo prišiel z Chorvátska neuveriteľne rýchlo a chválil sa vysokým tempom po diaľnici, lenže s takýmto autom mal spotrebu skoro 13 litrov na 100 kilometrov namiesto obligátnych 8,5 l/100 km," pridáva skúsenosť Marton.
Tiež odporúča rešpektovať uzávery na mostoch pre prudký vietor. Zvlášť pred sezónou býva uzatvorený most na Krk, kde radi hliadkujú policajti a rozdávajú pokuty za nerešpektovanie zákazu.
Vietor tvorí vyššie riziko prevrátenia pre obytné prívesy a nehody, kedy prudký bočný vietor prevráti príves na strechu.
Skúsení karavanisti odporúčajú pred prvou poriadnou dovolenkou pri mori jeden cvičný výjazd na predĺžený víkend napríklad v rámci Slovenska. V Chorvátsku je dobré použiť súpravu auta a prívesu do 3,5 tony, aby ste sa neprehupli do tretej a pomerne drahej kategórie.
Zobraziť Chorvátsko - kam na dovolenku na väčšej mape