Renáta: "Vozidlo polície ma zastavilo po tom, čo si všimli, že mám dieťa na sedadle spolujazdca. Podotýkam, v detskej autosedačke a pripútané. Obvinili ma, že je dieťa na prednom sedadle.
Napriek vyjadreniu z ministerstva dopravy a zneniu vyhlášky, ktoré som mala pri sebe, sa odohral incident, pri ktorom z môjho pohľadu využili situáciu (plne naložené auto, neskorá podvečerná hodina, nepriaznivé počasie a unavené malé dieťa vo vozidle).
Predmetné vyjadrenie označili policajti za "napísala to upratovačka", k vyhláške povedali, že nemám dodatok, a aj to, že ak o dodatku ja neviem, nie je to dôkazom toho, že sa nemýlim.
Videli, že som sama s dieťaťom a mám pri vodičskom preukaze aj preukaz "vodič referent". Pri mojej zmienke o správnom konaní ihneď vyhlásili, že mi zadržia vodičský preukaz. Verte tomu, že všetky spomenuté faktory sú postačujúce na to, aby ste to vzdali.
Podotýkam, že airbag na strane spolujazdca nemám vôbec, nakoľko hneď chceli preverovať, či je vypnutý a potom ma presviedčali, že tam určite je, len ja o tom neviem. Priznám sa, naozaj som to vzdala a oželela 20 eur."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Policajti zneužili svoje oprávnenie, aby získali peniaze za fiktívny priestupok. Z toho, čo napísala Renáta, je zjavné, že ju vydierali, len aby sa dostali k 20 eurám.
Pravidlá o autosedačkách
Polícia nás upozornila na nariadenie účinné od 1. 6. 2007, ktoré určuje:
- Ak sa na sedadle vozidla vybavenom bezpečnostným pásom prepravuje dieťa s výškou menšou než 150 cm, musí byť toto sedadlo vybavené detským zadržiavacím zariadením (detskou autosedačkou).
- Detské zadržiavacie zariadenie nesmie byť obrátené dozadu na sedadle, ktoré je chránené čelným airbagom, ak nebol airbag vyradený z činnosti alebo nebol automaticky deaktivovaný. Obrátenie dozadu je otočenie v opačnom smere, ako je smer jazdy.
Renáta smela dieťa prevážať na prednom sedadle, ak sedelo v autosedačke. Žiadny predpis jej to nezakazuje.
Neexistuje ani dodatok, ktorý by menil význam nariadenia vlády upravujúceho používanie bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení.
Z predpisov vyplýva, že ak vozidlo Renáty nebolo na mieste spolujazdca vybavené airbagom, autosedačka mohla byť otočená nielen dopredu ale aj dozadu.
Policajti nesmú za autosedačku zadržať vodičák
Zákon
o policajnom zbore
Pri vykonávaní služobnej činnosti je policajt povinný dbať na česť, vážnosť a dôstojnosť osoby i svoju vlastnú a nepripustiť, aby v súvislosti s touto jeho činnosťou vznikla osobe bezdôvodná ujma a aby prípadný zásah do jej práv a slobôd prekročil mieru nevyhnutnú na dosiahnutie účelu sledovaného jeho služobnou činnosťou. Pri vykonávaní služobnej činnosti je policajt povinný dodržiavať etický kódex policajta.
Neveríme, že by boli policajti, ktorí zastavili Renátu, hlúpi a boli by úprimne presvedčení o airbagu, aj keď v aute nebol. Aj informácia o údajnom dodatku predpisu to dosvedčuje.
Myslíme si, že policajti chceli vodičke za každú cenu zobrať z rúk akékoľvek argumenty, ktorými sa Renáta bránila.
Vyhrážanie sa zadržaním vodičáku po zmienke o správnom konaní, len aby prinútili vodičku zaplatiť pokutu, by však podľa nás mohlo spĺňať znaky trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Akoby policajti Renáte povedali: "Chceš sa brániť? Skomplikujeme ti život, ak nezaplatíš."
V zákone sú presne definované podmienky, kedy smie policajt zadržať vodičský preukaz. Ani jedna podmienka ale nebola splnená.
Aj keby vodička spáchala priestupok, z ktorého ju policajti obvinili, nešlo o závažné porušenie dopravných pravidiel. Renáta tiež nebola ochotná pokutu zaplatiť, nebol teda dôvod spomínať zadržanie vodičského preukazu.
Pomáha inšpekcia a kamera
Proti takým policajtom, o akých napísala Renáta, sa dá brániť len tak, že ich konanie nahlásite na polícii alebo na inšpekcii ministerstva vnútra. Viacerí vodiči majú skúsenosť, že už len zmienka o inšpekcii zastavila policajtov v neoprávnenom vymáhaní pokuty.
Kontakty na inšpekciu nájdete aj na stránke http://www.minv.sk/?sekcia-kontroly-a-inspekcnej-sluzby-mv-sr
"Ak má vaša čitateľka podozrenie, že policajti nepostupovali zákonným spôsobom, môže podať podnet na príslušnom krajskom riaditeľstve Policajného zboru," uviedla Denisa Baloghová, hovorkyňa policajného prezídia.
Takisto pomáha zapnúť kameru, napríklad na mobile a nahrávať si komunikáciu s policajtom. Vždy ho na to dopredu upozornite. Policajt vám potom v nahrávaní nesmie brániť, keďže ide o spôsob dohľadu verejnosti nad činnosťou štátneho orgánu.
Len ak budú policajti vedieť, že vodiči v spolupráci s inšpekciou na nich dohliadajú, budú mať obavu zneužívať svoje oprávnenia.