BRATISLAVA. Asi najväčší výber troch rôznych ciest do Chorvátska majú motoristi zo západného Slovenska a Považia. Zároveň majú tiež najväčšiu dilemu, ktorú cestu cez Bratislavu vybrať.
Najdrahšia a pokiaľ nie sú zápchy pred Slovinskom aj najrýchlejšia cesta k moru vedie z Bratislavy cez rakúsky Graz po diaľnici A2 a následne cez Maribor v Slovinsku až do Záhrebu.
Rizikom na tejto ceste môžu byť rozsiahle zápchy v dňoch, kedy západná Európa, Čechy a Slovensko hromadne putujú k Jadranu.
Z diaľničnej zápchy ťažko zmeniť smer, ak nemáte po ruke výjazd a tak ostáva čakať v kolóne áut. Cesta v diaľničnom tempe je náročnejšia na spotrebu pohonných hmôt, najmä ak máte strešný box alebo bicykle na streche.
Vďaka krátkej diaľnici v Slovinsku je najdrahšia na poplatkoch, pretože na tejto trase využívate diaľničné poplatky troch krajín. Všetky cesty z Bratislavy aj iných miest si môžete aj s kalkuláciami pozrieť na mape v PDF
Kliknutím stiahnete mapu v .pdf formáte
Maďarsko ponúka dve možnosti Rakúsko ponúka síce spoplatnené (desaťdňová známka), ale kvalitné diaľnice až do Slovinska. Cesta cez Rakúsko je približne o 80 kilometrov dlhšia ako cez maďarský ťah Rajka - Csorna - Szombathely.
Za 202 kilometrov dlhý prejazd Maďarskom neplatíte, navyše odbočkou z Lenti do Leteneye sa môžete Slovinsku vyhnúť úplne a s pomocou navigácie alebo mapy to zvládne aj menej skúsený motorista. Nebudete však rýchlejší ako cez Rakúsko.
Akurát môžete ušetriť od 23 do 38 eur na poplatkoch, niečo aj za palivo, pretože tempo jazdy po okresných cestách a cez dediny Maďarska je pomalšie. Maďari mnohé úseky ciest pokryli novým asfaltom a zlepšili aj dopravné značenie na dôležitých uzloch.
Veľkým rizikom nočnej jazdy sú však zvieratá na ceste a možnosť zrážky so zverou. Tiež na tejto trase chýbajú väčšie čerpacie stanice so servisom, na ktoré sú motoristi na diaľnici zvyknutí.
Najlepšie miesto na krátky oddych je na čerpacej stanici Mol pri Szombathely. Na túto cestu sa nevydávajte v čase, keď sa v nedeľu po polnoci púšťa na cestu stádo kamiónov.
S istotou možno povedať, že cesta cez dediny a mestečká na západe Maďarska je vzdialenosťou najkratšia a najlacnejšia, aká z Bratislavy do Chorvátska existuje.
Čas alebo peniaze Ak vyrážate do Chorvátska východnejšie od Dunajskej Stredy alebo aj z Bratislavy, odporúčame zísť na maďarskú diaľnicu M1 a potom si z Gyoru vybrať medzi diaľničnou alternatívou, ktorá vedie pred Budapešť a následne cez spojnicu M0 na M7 až do Chorvátska.
Výhodná je tiež skratka z Gyoru rovno dole na Székesfehérvár a odtiaľ už po diaľnici M7 až do Chorvátska. Pri našich porovnaniach sme zistili, že z časového hľadiska je jedno, či to potiahnete po diaľnici pred Budapešť alebo pôjdete skratkou na Székesfehérvár.
Diaľnicou však prejdete viac kilometrov a spálite benzín navyše. Za diaľnice v Maďarsku musíte zaplatiť, ale užívate si ich dobré značenie a na odbočku na Székesfehérvár za Györom trafia aj neskúsení motoristi.
V Chorvátsku budete cez Gyor a diaľnice M1 a M7 ešte o pár minút skôr ako cez Csornu a Szombathely. Navyše pri diaľničnej trase Maďarskom (M1,M7) Slovinsko obchádzate.
Na Istriu cez Slovinsko Z východného a stredného Slovenska niet cestou na Istriu veľmi na výber a po našich testoch môžeme odporučiť iba cestu cez Záhreb a Rijeku.
Z Bratislavy je to inak a ako výhodnejšia sa napriek poplatku v Slovinsku javí trasa Bratislava-Graz-Maribor-Ľubľana-Koper-Poreč. Druhá alternatíva z Poreču cez Rijeku a Záhreb do Bratislavy ponúka k dobru azda len cestovanie v krásnom prostredí vnútrozemia Istrie.
Ináč musíte zaplatiť oproti trase cez Slovinsko viac o 28 kún za tunel Učka a 88 kún za diaľnice v Chorvátsku. Navyše prejdete o vyše 100 kilometrov a jednu hodinu dlhšiu trasu.
Z východu a stredu Maďarskom Napriek novej rýchlostnej ceste R1 do Nitry sa Košičanom neoplatí cestovať k Jadranu cez Slovensko. Stále je najvýhodnejšia a podstatne komfortnejšia cesta Maďarsko.
Dokonca ani z Banskej Bystrice nie je jednoznačne výhodný smer cez Bratislavu. Zo stredného Slovenska sa oplatí ísť na Bratislavu iba ak sa chcete vyhnúť Budapešti.
Tá má však dnes z nášho pohľadu kompletný obchvat, takže netvorí na trase prekážku, najmä v noci nie. Prvá vec, ktorou možno ušetriť na kávu, je diaľničná známka, resp. poplatok za maďarské diaľnice.
Ak ju kúpite na pumpe v Košiciach-Barci alebo pred maďarskými hranicami, zaplatíte 13 eur. Preto sa oplatí kupovať až v Maďarsku.
Od vlani už Maďari neponúkajú štvordňový vstup na diaľnicu, ale len na desať dní. Nikto nemá jednoduchšiu cestu okolo hlavného mesta Maďarska ako motoristi z Košíc, pretože môžu využiť diaľničnú skratku M31 z diaľnice M3 priamo na obchvat M0. Môžete ušetriť okolo 20 kilometrov.
Poplatky za diaľnice v Maďarsku osobné auto 10 dňový poplatok: 10,20 eur
osobné auto mesačný poplatok: 16,30 eur
Poplatky za diaľnice v Rakúsku osobné auto 10 dňová známka: 8,30 eur
osobné auto 2 mesačná známka: 24,20 eur
Poplatky za diaľnice v Slovinsku osobné auto 7 dňová známka: 15,00 eur
osobné auto mesačná známka: 30,00 eur
Drzý a nebezpečný vodič môže ísť do basy Podľa novely chorvátskeho trestného zákona, ktorý je už v platnosti, môže ísť do väzenie vodič aj vtedy, ak prekročí rýchlosť o 50 km/h v obci alebo na mieste s obmedzenou rýchlosťou.
Mieru nebezpečnosti jazdy, za ktorú sa môžete dostať aj na tri roky do väzenia, určuje chorvátsky policajt, takže si treba dávať pozor najmä na jazdu pod silným vplyvom alkoholu alebo drog, jazdu v zakázanom smere alebo predbiehanie v neprehľadnom úseku. Hranica na možné väzobné stíhanie je v prípade alkoholu 1,5 promile v krvi.
Dobré rady pred cestou autom do Chorvátska nebojte sa za diaľnice platiť kartou cestou späť využite na diaľničnom platidle v Záhrebe (Lučko) koridor pre bezhotovostnú platbu chorvátski policajti viac pozornosti než rýchlosti venujú ohrozeniu, bezohľadnej jazde a plnej čiare v strede júla a v soboty si dajte výraznú časovú rezervu majte v aute hlavne veľa vody a dodržiavajte pitný režim v sobotnom nápore nenechávajte tankovanie paliva na poslednú chvíľu na čerpacej stanici radšej zaplaťte za palivo kartou ako vymieňať v zmenárni Čo treba mať v aute? vodičský preukaz našu povinnú výbavu technický preukaz zelenú kartu teoreticky môže policajt žiadať splnomocnenie na vozidlo, ak nie ste jeho majiteľom (v Angličtine alebo chorvátskom jazyku reflexnú vestu ľubovoľnej farby deti do 5 rokov povinne autosedačku Dve najdôležitejšie internetové stránky o cestách v Chorvátsku www.hac.hr
www.hak.hr
Zobraziť Chorvátsko - kam na dovolenku na väčšej mape