Frankfurt nad Mohanom 19. júna (TASR) - Druhá najväčšia automobilka sveta, americký koncern Ford sa zaujíma o kúpu najväčšej európskej automobilky, nemecký koncern Volkswagen (VW). Uvádza to šéf skupiny Ford Europe Nick Scheele v rozhovore v najnovšom vydaní nemeckého časopisu Manager, ktoré vyjde v piatok tento týždeň. Na otázku AFP, či si vie predstaviť, že Ford nepriateľsky prevezme Volkswagen, odpovedal, že Ford vždy získal značky a podniky, ktoré si mysleli, že nie sú na predaj.
Volkswagen v súvislosti s chýrmi o vytvorení aliancie s inou automobilkou alebo svojím prevzatím vždy vyhlasoval, nie je na predaj. V máji začal pripravovať plán svojej obrany pre prípad, že by mu niekto pohrozil nepriateľským prevzatím, alebo sa oň pokúsil.
Na valnom zhromaždení akcionárov VW sa minulý mesiac rozhodlo o odkúpení 10 % akcií VW a o navŕšení kapitálu o 130 miliónov eúr. Aj týmito opatreniami sa chce koncern brániť budúcim pokusom o nepriateľské prevzatie. Podľa šéfa VW F. Piecha, ktorého citoval rakúsky denník Der Standard, ide o to, aby sa VW stal taký veľký, "že každý, kto by nás chcel prehltnúť, by si vylámal zuby".
* 4 jns zll