Jozef: "Po zastavení policajnou hliadkou mi bolo oznámené, že som v obci prekročil rýchlosť a išiel som 61 km/h. Nebol som si vedomý prekročenia, preto som požiadal policajta, nech mi predloží dôkaz. Poslal ma 300 metrov naspať, kde stálo vozidlo s radarom.
Policajtov som požiadal, nech mi predložia dôkaz o prekročení rýchlosti. Na malom monitore v aute mi ukázal obrys nejakého vozidla a na vrchu obrazovky rýchlosť 61 km/h.
Policajta som upozornil, že to nemusí byť moje vozidlo, keď ho poriadne nevidno. Policajt odpovedal, že má zlý monitor, že sa nedá zaostriť, ale ak nechcem zaplatiť pokutu, tak ma posunie na správne konanie, kde mi ukážu jasnú fotku. No bude ma to stáť oveľa viac, ako 40 eur.
Povedal som mu, že ako môže kontrolovať mňa, keď on nemá zariadenie v poriadku. Jeho odpoveď bola, že on je v práci a nemôže za to, že mu dali zlý monitor.
Nakoniec som zaplatil pokutu 20 eur.
Má právo policajt s časti chybným zariadením ma kontrolovať? Má právo vyhrážať sa mi správnym konaním?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
V obci mimo diaľnice nesmú vodiči jazdiť rýchlejšie ako 50 km/h. Vyššiu rýchlosť tam smie povoliť len dopravná značka.
Jozef mal prekročiť rýchlosť o 11 km/h. Sadzobník pokút vtedy určuje policajtovi uložiť vodičovi pokutu 40 eur. Jozefa by však mohli pokutovať na mieste až 60 eurami, pretože im to umožňuje zákon o priestupkoch.
Zákon má v prípade určenia sankcie prednosť pred sadzobníkom.
Priestupok nemusia dokazovať na mieste
Policajti vás nesmú obviniť z priestupku, ktorý sa nestal. Dôkaz vám ale nemusia ukazovať na mieste, pretože miestom na dokazovanie viny a neviny je správne konanie na dopravnom inšpektoráte.
Policajti, ktorí zastavili Jozefa, nemali problém s dokázaním prekročenia najvyššej povolenej rýchlosti. Zjavne boli presvedčení, že Jozef rýchlosť prekročil. Predpokladáme, že chceli, aby bol priestupok "spoľahlivo zistený".
Pre políciu je jednoduchšie a aj menej nákladné, ak priestupok vyriešia na mieste a nie na správnom konaní na dopravnom inšpektoráte. Aj vodič riskuje menšiu pokutu.
Polícia smie pokutovať na mieste priestupku len v prípade, že je priestupok spoľahlivo zistený a obvinený je ochotný pokutu zaplatiť.
Obrazovka neovplyvňuje to, či sa priestupok stal
Jozef napísal, že na zázname z radaru nebolo zrejmé, či rýchlosť prekročil on. Ak bol presvedčený, že nešiel rýchlo, nemal súhlasiť so zaplatením pokuty.
"To, že zobrazovacie zariadenie technického prostriedku nekvalitne zobrazuje, neznamená, že sa priestupok nestal a nebol spoľahlivo zistený," uviedla Denisa Baloghová, hovorkyňa policajného prezídia.
Obrys na obrazovke mohol patriť Jozefovmu vozidlu. Policajti mali pravdu, že na správnom konaní by sa mohlo ukázať, že namerali práve Jozefove auto.
Mohol zaplatiť alebo ísť na dopravný inšpektorát
Ak sú policajti presvedčení o vine vodiča, môžu nastať len dve možnosti. Buď vodič zaplatí pokutu, alebo sa spor vyrieši na dopravnom inšpektoráte aj s dokazovaním.
"Príslušník Policajného zboru tým, že vodičovi povedal „keď nechce pokutu v blokovom konaní zaplatiť, tak priestupok postúpi správnemu orgánu okresného dopravného inšpektorátu okresného riaditeľstva Policajného zboru“, len informoval o svojom ďalšom zákonnom postupe, ktorý môže urobiť, keď nie je splnená zákonom stanovená podmienka blokového konania, teda ochota pokutu zaplatiť," upozornila policajná hovorkyňa.
Jozef by inšpektorátom neriskoval zadržanie vodičáku. A pokuta by na správnom konaní neprekročila 100 eur.
"Pokiaľ páchateľ priestupku pokutu zaplatil, tým prejavil súhlas s pokutou uloženou v blokovom konaní," dodala Baloghová.
Licitovaním vyvolali pochybnosti
V Jozefovom prípade podľa nás policajti urobili len jednu chybu. Ak už určili, že vodič má zaplatiť 40 eur, nemali meniť výšku sankcie. Museli vedieť, prečo sa rozhodli pre 40 eur a nie pre 20.
Možno sa zrazu zmenili okolnosti.
Policajt je povinný prihliadať pri určení výšky a druhu sankcie na závažnosť priestupku, najmä na spôsob jeho spáchania a na jeho následky, na okolnosti, za ktorých bol spáchaný, na mieru zavinenia, na pohnútky a na osobu páchateľa.
Alebo po zhliadnutí záznamu prestali policajti dôverovať radaru?