Marek: "Kedy majú vozidlá rýchlej zdravotnej pomoci, RZP právo prednostnej jazdy? Už dlhšiu dobu si všímam, že vozidlá RZP vychádzajúce zo stanovišťa, ktoré majú na Antolskej 11 v Petržalke, si zapnú iba modré majáky bez húkačky, strihnú si to cez dve plné čiary na Dolnozemskej ulici, po ktorej potom idú cca 90 až 100 km/h, pričom maximálna rýchlosť je tam 70 km/h."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Cez dvojitú plnú čiaru uprostred cesty smú vodiči prejsť, len ak obchádzajú prekážku cestnej premávky. Výnimkou majú buď vozidlá s právom prednostnej jazdy, alebo vozidlá, ktorým polícia priamo na mieste udelí výnimku.
Prekročiť najvyššiu povolenú rýchlosť smú len vozidlá so zapnutým majákom a sirénou, vozidlá polície, vojakov a SIS.
Ak by ste jazdili tak, ako to napísal Marek, riskovali by ste 60-eurovú pokutu na mieste, alebo až 100 eur pokuty na dopravnom inšpektoráte.
Len s majákom a sirénou má vozidlo právo prednostnej jazdy
zákon
o cestnej premávke
Vodič vozidla, ktorý pri plnení špeciálnych úloh používa typické zvukové znamenie doplnené zvláštnym výstražným modrým svetlom alebo červeným svetlom, prípadne ich kombináciou (ďalej len "zvláštne výstražné znamenie"), nie je povinný dodržiavať povinnosti a zákazy ustanovené týmto zákonom ... odič vozidla, ktorý pri plnení špeciálnych úloh používa zvláštne výstražné znamenia (ďalej len "vozidlo s právom prednostnej jazdy"), je povinný dbať na potrebnú opatrnosť tak, aby iných účastníkov cestnej premávky neohrozil.
Vozidlá s právom prednostnej jazdy sú tie, ktoré majú zapnuté nielen majáky, ale aj sirénu. Ak na vozidle svieti len maják, jeho vodič sa musí riadiť všetkými dopravnými pravidlami. Bez zapnutej sirény nesmie využívať výnimku z pravidiel.
Pri sanitkách sa ale niektoré porušenia zákona o cestnej premávke tolerujú, keďže sanitky zabezpečujú záchranu zdravia alebo života.
V prípade, že by sanitka prechádzala cez dvojitú čiaru, tak ako to napísal Marek, no jej vodič by sa ponáhľal napríklad k zranenému človeku, nikoho by pritom neohrozil a ani neobmedzil, asi nikto by vodičovi sanitky nevyčítal nepoužitie sirény.
Sirénu treba zapínať včas
Stávajú sa však aj prípady, na ktoré nás často upozorňujete, kedy sanitka vchádzajúca do križovatky neskoro zapne sirénu. Ostatní vodiči majú potom problém prispôsobiť sa a dať prednosť vozidlu s právom prednostnej jazdy.
Povinnosť použiť sirénu má svoje opodstatnenie. Najmä v situáciách, kedy vodiči z iných smerov potrebujú vedieť včas, či sa do križovatky neblíži sanitka, policajné auto alebo hasiči.
Neskoré zapnutie sirény môže spôsobiť haváriu v križovatke.