KATOVICE, BRATISLAVA. Druhý ročník Porsche Performace Drive 2013 z Kišiňova do Bratislavy pokračoval dvomi etapami z ukrajinského Bukovelu do poľských Katovíc a odtiaľ cez Žilinu, Prievidzu a Trenčín do Orechovej Potône na okruh Slovakia Ring.
Záver na slovenskom okruhu patril súťaži v centre bezpečnej jazdy, testovaniu nových modelov na pretekárskej dráhe a tiež horúcemu sedadlu spolujazdca v úplne novom Porsche GT3 Cup. Čiastočne súťažné podujatie Porsche Performance Drive je v prvom rade propagačnou jazdou značky.
Pre nás to bola veľká príležitosť podrobne vyskúšať najpredávanejší model Cayenne v zmysluplnej naftovej verzii S diesel a otestovať športové modely Porsche, lebo bežne nemôžeme jazdiť na okruhu bez kŕčov v bruchu zo zodraných pneumatík.
Hoci pre väčšinu z nás ide o nedostupný svet, podelíme sa o poznatky z odolnosti Cayennu a o pocity z jazdy na Porsche 911 série 991.
Návrat do Únie cítiťCesta z ukrajinského Bukovelu na hranice s Poľskom bola asi najhoršou etapou celej trasy, pretože srdce nám nedalo hnať sa cez hlboké jamy a rozbité vidiecke cesty.
Súťaživejšie posádky s cieľom udržať si spotrebu nebrzdili a na pneumatikách General cez jamy preleteli. Slovenský tím ukrajoval z cesty veľmi pomaly a na hraničnom prechode Krošcienko sme boli opäť poslední. Tempo sme zrýchlili len po tom, čo nás na rozbitej ceste predbehol ukrajinský autobus.
S výnimkou naozaj veľmi kvalitného asfaltu, kedy sme išli chvíľu po hlavnom ťahu, bol prejazd Ukrajinou skôr posúvanie než súvislá jazda.
Cesty v Poľsku nám potom prišli ako prechádzka ružovou záhradou. Okrem časti medzi Krakovom a Katovicami nebola na trase diaľnica, avšak Poliaci urobili na mnohých komunikáciách prvej triedy nutné úpravy na zvýšenie bezpečnosti a rozšírenie pruhov.
Dobrodružná príchuť ukrajinských ciest rozhodne spestrí reportážnu cestu s Porsche, ale každodenné jazdenie tam neželáme ani nepriateľovi.
Akurát sme na vlastnej koži zažili paradox, že na cestách, ktorým by sa najviac hodili SUV autá, musia ľudia jazdiť na starých črepoch.
Nečudo, že stretávate na ceste Passat alebo iné auto s podomácky zdvihnutým podvozkom. Cayenne sa predviedol ako ideálne výpravné auto s odolným podvozkom, pretože po takých rázoch, aké dostal tam, zvykneme v riadení auta cítiť zmeny a tu sa neudialo nič. Navyše to ticho bez pazvukov v prístrojovke je doslova návykové.
Naftový osemvalec prepĺňaný dvomi turbodúchadlami má neuveriteľne dobrý zvuk vo výfukovom potrubí, ktorým neobťažuje posádku a zároveň spestrí jazdu.
Ťažko sa počúvajú pochvalné reči o naftovom Porsche, ale je to tak. Verzia Cayenne S Diesel je najlepšia voľba v tomto modelovom rade s prijateľnou spotrebou. Slovenský tím netrhal rekordy v spotrebe na úkor nebrzdenia na jamách a komfortu bez klimatizácie.
Zároveň sme si overili v praxi, že bez akéhokoľvek ohľadu na spotrebu možno jazdiť do 10 litrov na sto kilometrov. Konkurenčné tímy pre dosiahnutie čo najnižšej spotreby v svižnom tempe jazdy zalepili prieduchy v prednom nárazníku aj medzierky okolo prednej kapoty.
Po výmene kolies s letnými pneumatikami v Katoviciach zrazili spotrebu cestou na Slovakia Ring na 7,0 l/100 km. Porsche Cayenne S Diesel s krútiacim momentom 850 Nm a s výkonom 281 kW netrpí nedostatkom výkonu, pretože dosahuje výborné dynamické parametre bez ohľadu na stúpanie alebo naloženie auta.
Škoda, že osemstupňový automat Tiptronic S nevyužíva celkom dobre charakter motora pri strednej akcelerácii. Často by stačilo nechať zvolený stupeň a využiť krútiaci moment.
Prevodovka však pri stlačení plynu podradí, čo dá autu väčší dynamický impulz než treba. Riešenie ponúka manuálne radenie prevodov trochu nešťastne riešenými tlačidlami na volante.
Toto sú spolu s menej prehľadným palubným systémom asi jediné výhrady. Posed za volantom, prístrojový panel, sedadlá a pocity z jazdy len ťažko nájdu v danej triede konkurenta. Ani jedno SUV neponúka taký široký rozsah medzi pôžitkom z dynamiky jazdy a schopnosťami v teréne.
V interiéri môže pohodlne aj na dlhej trase cestovať štvorica dospelých a jediným obmedzujúcim faktorom môže byť len priemerný batožinový priestor.
Cestu z Kišiňova do Bratislavy sprevádzalo rôzne počasie od prietrže mračien až po ostré slnko. Takéto rôznorodé podmienky sú vždy náročné na spoločné cestovanie štyroch navzájom cudzích dospelých a ich tepelný komfort.
Keď sa na to pozrieme spätne, klimatizácia fungoval tak nenápadne, že nikto sa nesťažoval na fúkanie a nikomu nebola zima.
Zastavenie v Katoviciach využili posádky na preteky v prezúvaní Cayennov z terénnych na letné plášte. Aspoň sme zblízka videli najväčšie Porsche Centrum v Poľsku.
Rodinná firma spoločnosti Lellek Group vyžaruje napriek honosnému zariadeniu a exkluzívnym autám veľmi priateľskú a nenadradenú atmosféru.
Možno aj vďaka tomu predáva katovické centrum až 220 kusov Porsche ročne, teda takmer polovicu celého poľského predaja.
Podľa prepočtov výmena plášťov priniesla Cayennom približne litrovú úsporu paliva, ktorú časom vrátila späť dynamická jazda v kopcoch a po diaľnici. Po neslávnom účinkovaní v pretekoch o najnižšiu spotrebu nadišiel čas slovenského tímu na Slovakia Ringu.
V centre bezpečnej jazdy postavili inštruktori od Porsche pomerne dlhú, takmer dvojminútovú súťažnú trať na čas s využitím dynamickej platne a troch šmykľavých častí centra.
V súčte časov všetkých členov tímu si posádka Gabriela Pavlíková, Marián Bóna, Samuel Vanko a Rasťo Chvála odniesla víťazstvo a tiež najrýchlejší čas slalomu.
V jazde na čas sme vymenili Cayenne za Porsche 911 (série 991) Carrera S. Prvý večer na Slovakia Ringu však vyvrcholil jazdou s úplne novým pretekárskym Porsche 911 GT3 cup.
Poľskí profesionálni jazdci tímu Forch Racing nás previezli po Slovakia Ringu s autom postaveným na prestížne preteky Porsche Mobil1 Supercup. Zvuk a hlboký tón plesknutia pri preradení prezradil, že na okruhu zahrievajú niečo iné než minulú generáciu GT3 Cup.
Nové pretekárske náradie postavené na báze modelu GT3 991 poháňa 3,8 litrový plochý šesťvalec s výkonom 460 koní pri 7500 otáčkach.
Prvý krát v histórii pohárových vozidiel Porsche technici premiestnili radenie na volant prostredníctvom dvoch pádiel. V pozícii spolujazdca je dych vyrážajúce už zrýchlenie od výjazdu z boxov na Slovakia Ringu po prvú zákrutu.
Najmä ak pri tabuli 100 m pred zákrutou radí Robert Lukas ešte o jeden stupeň vyššie. Samozrejme od boxov sa nestihne rozbehnúť až na posledný šiesty stupeň sekvenčnej prevodovky z dielne Porsche.
Preradenia sprevádzané zopnutím trojkotúčovej spojky ZF sú pomerne tvrdé a v reve šesťvalca nepočuť pneumatické ovládanie mechanizmu radenia, ktoré sa v boxoch ozývalo.
Brzdí až za poslednou chvíľouAni pri pohľade na značku 50 metrov pred zákrutou ešte ťah motora nepoľavuje. Ani nie pol sekundy za vrcholiacim pocitom bezmocnosti na sedadle spolujazdca preruší zrýchlenie nový brzdový systém s viacdielnymi brzdovými kotúčmi priemeru 380 mm vpredu.
Prechod medzi brzdením takmer až do stredu prvej zákruty a zrýchlením smerom von na prvý horizont trvá pomerne krátko.
Odľahčená karoséria s ultraľahkými dverami aj bočnými oknami ešte umocňuje zrýchlenie a každý znalec Slovakia Ringu vie, že prvá zákruta nebola nič v porovnaní s tiahlou pravou po prvom horizonte.
Práve tu prichádza najväčšie prekvapenie a zároveň už aj dôvera na sedadle spolujazdca. Porsche 911 GT3 Cup sa najskôr v sprievode zrýchlenia rúti do pravej zákruty takou rýchlosťou, ktorou by sa tadiaľ dalo pocitovo prejsť len s aerodynamickým prítlakom monopostu.
Túto teóriu potvrdzuje aj pilot krátkym zabrzdením a dokonca podradením o jeden stupeň. Je však nepochopiteľné, ako neskoro až priamo v zákrute a v oblúku možno s 911 GT3 Cup brzdiť.
Zrejme vďaka koncepcii Porsche s motorom za zadnou nápravou sa zadok pri prudkom zabrzdení neodľahčí až tak, aby stratil priľnavosť.
Z pohľadu jazdca je asi najväčšou zmenu komfort v kokpite a zmenené ovládanie. Jednoduchý volant o 10 koní slabšej minulej verzie teraz nahradil multifunkčný pretekársky s pádlami radenia a tlačidlami ostrekovača, flash svetiel, prepínačom tímového rádia, limiterom rýchlosti v boxoch a spiatočkou.
Jazdec tiež z volantu prepína informácie na 6,2 palcovom displeji vpredu. Porsche GT3 Cup váži s náplňami v motore 1175 kilogramov a nás asi najviac fascinoval schopnosťou brzdiť na poslednú chvíľu v prvej tretine oblúku zákruty.
Tiež je obdivuhodná trakcia zadnej nápravy so samosvorným diferenciálom. Zvlášť z pomalej ostrej ľavej zákruty po technickej pasáži na Slovakia Ringu pred rýchlou ľavou na tretí horizont odpálilo Porsche akoby malo pohon oboch náprav.
Poľský pretekár Robert Lukas zúročil opisované správanie ľahkého Porsche v poslednej pravej zákrute po dlhánskej rovine.
Z miesta spolujazdca vyzeralo toto brzdenie zo šiesteho rýchlostného stupňa ako veľmi neskoré aj na pomery pretekárskeho auta, ale napokon sa Porsche ľahkým šmykom udržalo v strednej línii zákruty.
Nové Porsche GT3 Cup s rázvorom predĺženým o 100 mm je dlhšie o 56 milimetrov, podľa pilotov sa ľahšie ovláda, ale či bude rýchlejšie ako predchodca, ukáže čas.
S Caymanom treba začať trénovaťPo jazde v pretekárskom stroji nasledovala asi najpôsobivejšia časť akcie za volantom novej 911 a faceliftovaného modelu Cayman a Cayman S.
Všetko pod vedením inštruktorov s úspešnou pretekárskou minulosťou aj prítomnosťou. Okrem pilovania na okruhu sme skúsili zvládať šmyk v centre bezpečnej jazdy a samozrejme driftovať.
Na okruhu až dokonale presné Porsche 911 s ostrým radením novej generácie PDK potrebuje v drifte na mokrej šmykľavej zákrute viac cviku.
Hlavne s kontrou volantom netreba otáľať už pri prvom, akoby nevinnom náznaku šmyku. Ak ho chytíte, potom sa môžete oprieť aj do sily plochého motora.
Oveľa lepším a čitateľnejším nástrojom na drift je Cayman s motorom uprostred. Na okruhu ani síce nedosahuje brutality 911, ale bude výbornou vstupnou bránou do sveta Porsche.
Ak si niekto môže dovoliť kúpiť Porsche a namiesto pózy chce rásť po jazdeckej stránke, mal by začať práve s Caymanom a potom sa postupne prepracovať k 911.
Pri celodennom brúsení s rôznymi Porsche na okruhu človek pochopí, že pred 50 rokmi vznikol model 911, ktorý má vrodený "racing".
Už sme v rámci testov na okruhoch potrápili veľa áut aj so športovým charakterom, avšak ťažko nájsť nejaké, ktorému by po takejto záťaži nehučali brzdy alebo neprotestovala automatická prevodovka.
Kto raz sedel v pretekárskom aute a zúfalo hľadá tento pocit v sériových, v Porsche ho nájde.
Ktoré je najlepšie? Po vyskúšaní modelov Cayman, Cayman S, Cayenne S Diesel a 911 si dovolím tvrdiť, že Porsche 911 Carrera S je stále najpríťažlivejším modelom značky. Cayman s motorom uprostred postačí ako vstupná brána jazdeckej akadémie vo svete Porsche. Hoci športovo ladené SUV Cayenne GTS alebo Cayenne Trubo, s ktorým sme predtým jazdili na okruhu v Lipsku, majú niečo do seba, diesel tomuto autu neublížil, ba skôr naopak, dáva mu zmysel. Každé Porsche má niečo do seba, ale podľa mňa najlepším je model 911. Zvlášť, ak som ho nedávno pri teste nových plášťov Michelin porovnával s Ferrari a Audi R8.
Rasťo Chvála