Sadnúť si v lete do Slnkom vyhriateho auta nie je nič príjemné. Vodič má v takomto vozidle sťažené šoférovanie.
Podľa odborníkov je dôležité dodržiavanie pitného režimu a pravidelné prestávky.
Podľa lekárky môže mať pobyt v horúcom aute podobné účinky, ako keď na vás ide mikrospánok - ospalosť, únava, znížené sústredenie.
Ani klimatizácia všetko nevyrieši. Možno vám bude v aute príjemne, no treba ju používať s rozumom. Veľký teplotný rozdiel medzi autom a vonkajškom môže spôsobiť teplotný šok. Hrozí vám aj nachladnutie.
Horúčava zvyšuje dráždivosť a znižuje schopnosť koncentrácie
Vysoké teploty vplývajú nielen na náš fyzický, ale aj psychický stav.
Aké možné hrozby vyplývajú vo vysokých teplotách pre šoféra? "To závisí od viacerých faktorov. Nielen od vonkajšej teploty, ale aj od zdravotného stavu vodiča, jeho životosprávy, šoférskych skúseností a schopnosti zvládať vyššiu záťaž," vymenovala dopravná a klinická psychologička z Pezinka Miroslava Muráriková.
Podľa nej, tým, že sa šofér viac potí, môže mať zvýšenú dráždivosť, zníženú schopnosť koncentrácie pozornosti, čo tiež zavisí aj od osobnosti a charakteru vodiča a jeho reakcií v stresových situáciách.
Ako sa pripraviť na jazdu v rozhorúčenom vozidle
Zaujímalo nás, či sa môžeme dopredu pripraviť na jazdu v rozhorúčenom vozidle, aby sme boli psychicky v pohode. "Príliš veľké teplo je samozrejme vyššia záťaž a človek, ktorý má nejaké psychické problémy ju zvláda po svojom, čo môže znamenať, že aj patologicky," myslí si Muráriková.
Dodala, že z vyčerpanosti a zlého psychického stavu sa stala už nejedna nehoda.
Aj ona odporúča výdatný pitný režim a dodržiavanie spánkového režimu. Stresové situácie zvládnete lepšie, ak viete zrelaxovať a udržiavate svoj zdravotný stav zdravou životosprávou.
Odborníčka odporúča nepristupovať k sebe ako k nesmrteľnému a nezničiteľnému telu, ale rešpektovať aj svoje psychické potreby.
Unavení si nesmieme sadať za volant
Horúčavy prispievajú k vzniku dopravných nehôd. Podľa polície však majú klesavú tendenciu.
"Minulý rok od začiatku júla do konca augusta evidujeme 2 404 dopravných nehôd (o 133 menej ako v roku 2011), o život pri nich prišlo 53 osôb, ťažko sa zranilo 178 osôb a ľahko 1 100," uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.
Ospalosť a únava sú podľa hovorkyne príčinou vážnych dopravných nehôd približne u jednej pätiny vodičov.
"Málo vodičov si uvedomuje, že unavení by sme si podľa zákona ani nemali za volant sadať. Odporúčame vodičom, aby nepreceňovali svoje sily a počas jazdy si radšej dali častejšie prestávky na odpočinok a čo je veľmi dôležité, dodržiavali pitný režim," vymenovala Baloghová.
Aj tento rok pripravila polícia zvýšené bezpečnostné opatrenia nielen na začiatok prázdnin, ale aj počas letnej turistickej sezóny.
"V letných mesiacoch sa zameriavame najmä na miesta kultúrno-spoločenských podujatí, festivaly, okolie kúpalísk, letovísk, priechodov pre chodcov, zastávky hromadnej dopravy, železničné stanice, detské ihriská a parky," povedala hovorkyňa.
Ako zachrániť zabudnuté dieťa alebo zviera v aute?
Vysoké teploty môžu byť osudné aj pre "zabudnutých" pasažierov v aute - či už deti alebo domácich miláčikov. Možno ste chceli odbehnúť len na chvíľu, možno vás teplo vyčerpalo tak, že si neuvedomíte, že ohrozujete blízku osobu či zviera.
Čo v prípade, že idete po ulici a v aute vidíte dieťa alebo domáceho miláčika, ktorý tam zjavne nie je chvíľu a hrozí mu nebezpečenstvo?
"Je na starostlivom zvážení každého jednotlivca ako bude v konkrétnom prípade postupovať. Ak si nevie sám poradiť, môže zavolať políciu, prípadne linku 112, kde je okamžite ponúknutá rada a pomoc ako postupovať," povedala Baloghová.
Zaujímalo nás aj to, či môžete konať bez toho, aby váš čin posúdili ako vlámanie. "Každý prípad je potrebné posudzovať individuálne. V zmysle zákona o priestupkoch priestupkom nie je konanie, ktorým niekto odvracia primeraným spôsobom priamo hroziaci útok na záujem chránený zákonom (život, zdravie, majetok) alebo nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému zákonom, ak týmto konaním nebol spôsobený zrejme rovnako závažný následok ako ten, ktorý hrozil, a toto nebezpečenstvo nebolo možné v danej situácii odstrániť inak," vysvetlila hovorkyňa.
Zviera nikdy nechlaďte studenou vodou
Štvornohých miláčikov podľa veterinárky nikdy nenechávajte v aute. Ak situáciu neviete vyriešiť inak, zviera by nemalo byť samo v aute dlhšie, než pár minút.
Otvorte mu okná a ak je to trochu možné vytvorte mu tieň a dajte vodu.
Ak by ste predsa len miláčika nechali v aute dlhšie a nájdete ho "uvareného", nikdy ho nechlaďte studenou vodou. Spôsobíte mu teplotný šok. Dajte mu poriadne napiť a umiestnite ho do chládku.
Ak je na tom veľmi zle, treba vyhľadať veterinára.
Pozor na roztržitosť
Prípady zabudnutých detí či zvierat v aute už boli medializované. A hoci to môže niekto pripisovať teplu a následnej otupenosti, podľa Miroslavy Murárikovej to tak nie je. "Skôr to súvisí s roztržitosťou a možno príliš veľkou záťažou v práci a enormnými stresmi."
Psychologička si ale myslí, že zodpovednosť za blízke stvorenie je aj pri veľkej teplote natoľko silná, že nám nedovolí ohroziť ho.
Podľa nej je to otázka priorít a ak sa také niečo stane, "v prvom rade treba spomaliť svoje životné tempo a odbúrať negatívny stres, respektíve vyvážiť ho tým pozitívnym".