Bryan: "Policajt si pri cestnej kontrole vyžiadal doklady a požadoval test na alkohol od invalida, ktorý sa po chodníku vo večerných hodinách pohyboval na invalidnom vozíku. V prípade pozitívnej dychovej skúšky mu hrozil pokutou až niekoľko stoviek eur.
Podľa zákona o cestnej premávke je vraj vozík pre telesne postihnuté osoby bezmotorovým vozidlom a pohyb po chodníku na vozidle je tiež cestnou premávkou.
Má na takúto kontrolu polícia právo?
Podobne je to vraj s bicyklami, kolobežkami a ručnými vozíkmi, údajne sem patrí aj Segway. Kolieskové korčule a skateboardy vraj do toho nepatria, pretože sa to považuje za chodcov."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Policajti mali pravdu v tom, že aj pohyb po chodníku je cestnou premávkou. Jej pravidlá sú upravené v zákone o cestnej premávke.
Ak ste na vozíku pre zdravotne postihnutých, nie ste vodič, ale chodec
Človeka, ktorí tlačí vozík pre telesne postihnuté osoby alebo sa pomocou neho pohybuje, je chodcom.
Nie je dôležité, či samotný vozík je vozidlom. Chodec nie je vodičom, ak je na vozíku pre zdravotne postihnutých. Nevzťahujú sa naňho rovnaké povinnosti, ako na vodiča. Ak by to platilo opačne, za vodiča by sme museli považovať napríklad aj korčuliara alebo človeka, ktorý tlačí bicykel alebo motorku.
Zákon definuje chodcov ako účastníkov cestnej premávky, ktorí sa pohybujú pešo. Okrem toho však za chodcov považuje aj
- osobu, ktorá napríklad tlačí alebo ťahá sánky, detský kočík, vozík pre osoby so zdravotným postihnutím alebo ručný vozík s celkovou šírkou nepresahujúcou 600 mm,
- osobu, ktorá sa pohybuje na lyžiach, korčuliach, skejtborde alebo obdobnom športovom vybavení,
- osobu, ktorá sa pohybuje pomocou mechanického alebo elektrického vozíka pre osoby so zdravotným postihnutím a
- osobu, ktorá tlačí bicykel alebo motocykel, alebo vedie zviera.
Piť alkohol nesmie nikto, kto by svojou činnosťou mohol kohokoľvek ohroziť
Jediný doklad, ktorý si policajti smeli vypýtať od človeka na vozíčku, bol občiansky preukaz. Medzi oprávnenia polície patrí overenie totožnosti. Ak by ste občiansky policajtovi nedali, smú vás predviesť na políciu, aby si overili vašu totožnosť tam.
V prípade, že vykonávate činnosť, pri ktorej by ste mohli sebe alebo iným ohroziť život, či zdravie, alebo poškodiť majetok, polícia vám smie dať fúkať.
Alkohol smú policajti preto skontrolovať nielen vodičovi auta, ale aj cyklistovi alebo chodcovi.
Pokuta až 332 eur
Aj vozíčkar na chodníku, ak by bol opitý, mohol by za istých okolností zraniť nielen seba. Nehrozia mu ale tak prísne sankcie, ako vodičovi auta, ak nafúka.
Najvyššiu pokutu, ktorú smie dostať, je 332 eur. Ale aj to len v prípade, že by bol "v stave vylučujúcom spôsobilosť". Vodiči vozidiel môžu ísť za takých okolností až na rok do väzenia.
Nemyslíme si ale, že je správne, ak policajti dávajú fúkať chodcom, či už človeku na vozíku alebo kráčajúcim pešo, ak nevykazujú žiadne známky alkoholu v krvi. O pokutovaní ani nehovoriac. Riziko ohrozenia iných je v takýchto prípadoch takmer nulové.