Zavedenie kamier, zdá sa, neovplyvní ceny technických kontrol. Náklady na jednu kontrolu by sa nemali zvýšiť o viac ako o niekoľko desiatok centov.
"Závisí od jednotlivých prevádzkovateľov, ako sa postavia k úprave cien. Ale aj dnes je rozdiel v cenách podľa regiónov 20 až 30%," uviedol Miroslav Kobrtek, predseda Národnej asociácie STK.
Stanica technickej kontroly, ktorá nebude mať namontovaný kamerový systém, nebude môcť vykonávať svoju činnosť.
Ovplyvnia kamery ceny STK?
Ladislav Jelínek: Odpoveď na otázku vplyvu na ceny za výkon technickej kontroly je možno odvodiť z nasledovných skutočností: Národná asociácia STK disponuje ponukami základnej zákonom požadovanej zostavy monitorovacieho záznamového zariadenia od ministerstvom schválených dodávateľov už od 2700 eur na jednu kontrolnú linku. Pri ročnom počte technických kontrol na linke v počte 3000, čo je naozaj skromný odhad a pri dobe odpisovania počas 4 rokov sa záťaž na jednu technické kontrolu pohybuje v desiatkach centov vrátane prevádzkových nákladov.
Kamery na STK sú dôsledkom podvádzania
"Už v roku 2010 sme iniciovali, na vlastné náklady vyvinuli a na dvoch členských STK inštalovali monitorovacie záznamové zariadenia (kamerové systémy)," napísal nám Ladislav Jelínek tajomník Národnej asociácie STK.
Cieľom asociácie, ktorá zastupuje takmer polovicu majiteľov STK, bolo podľa Jelínka, zvýšiť kvalitu technických kontrol a zabrániť niektorým nežiaducim praktikám.
Kamery na staniciach technických kontrol sú podľa ministerstva dopravy dôsledkom odhalení viacerých prípadov, keď technici vydávali potvrdenia aj pre autá, ktoré testami neprešli.
"Povinné monitorovanie zjednoduší a sprehľadní dozor nad vykonávaním emisných a technických kontrol," uviedol Martin Kóňa, hovorca ministerstva dopravy.
Podľa ministerstva by sa už na cesty nemali dostávať autá, ktoré neprešli povinnými kontrolami. Zvyčajne sú to vozidlá, ktoré by mohli svojim technickým stavom ohroziť bezpečnosť premávky.
Ministerstvo problémy s kamerami neočakáva
"Do konca júna prebieha testovanie systémov a nezaznamenali sme nič, čo by naznačovalo prípadné technické problémy kamerových systémov," dodal Kóňa s tým, že závažné technické problémy neočakávame ani po spustení systému už v reálnom živote.
"K dnešnému dňu sú všetky STK členov Národnej asociácie nainštalované, odskúšané a pripravené na ostrú prevádzku," dodal Jelínek.
Kamery musia mať všetky stacionárne pracoviská technických kontrol. Monitorované budú povinne aj emisné kontroly (EK), ktorých pracovisko je na STK. "Samostatné pracoviská EK budú musieť používať schválené monitorovacie záznamové zaradenie od 1.1.2014," upresnil Kobrtek.
Každé STK monitorujú tri kamery
Princíp kamerového systému spočíva v monitorovaní pracoviska STK najmenej tromi kamerami.
Prvá kamera na vstupe na linku STK robí snímky prednej časti kontrolovaného vozidla. Druhá kamera sníma zadnú časť vozidla pri výstupe z linky a tretia kamera monitoruje celú linku STK.
Kamery robia snímky v niekoľko-minútových intervaloch a dokážu identifikovať aj evidenčné číslo kontrolovaného vozidla.
Záznam je archivovaný v centrálnom informačnom systéme. Technik sa doňho ráno pod svojim prístupovým kódom cez internet prihlasuje a celá jeho činnosť sa odohráva a zaznamenáva na serveroch v Bratislave, nie na lokálnych počítačoch na STK.
Po 1. júli nebude môcť byť kontrola ukončená, ak nebudú doručené fotografie z kamier kontrolovaného vozidla do centrálneho systému.
"Systém má ešte niekoľko skrytých kontrolných mechanizmov, ktoré tu nemožno uvádzať," upozornil Jelínek.
Kontrola pod dohľadom kamier
Miroslav Kobrtek vysvetľuje postup, ako bude fungovať monitorovanie STK počas technickej kontroly.
"Zákazník, ako doteraz, ak príde na STK vykonať technickú (TK) a emisnú kontrolu (EK), odovzdá osvedčenie o evidencii vozidla na príjme.
Po zaevidovaní vozidla do automatického informačného systému (AIS; jednotné pripojenie na centrálny server; v činnosti od 1.1.2009), systém automaticky pridelí vozidlu jedinečný čiarový kód. Technik alebo pracovník príjmu ho vytlačí. Samostatný kód je pre TK a aj pre EK.
Na začiatku haly je čítačka čiarových kódov. Technik zosníma kód a vstupná kamera vyhotoví snímku prednej časti vozidla. Musí byť rozpoznateľná predná tabuľka s evidenčným číslom, ktorá sa automaticky prevádza do textového reťazca a odosiela do AIS. Zo snímky by mal byť jasný aj druh, typ vozidla, farba a prípadne aj nejaké rozlišovacie znaky.
Počas merania sníma vozidlo a meranie priebežná kamera, ktorá robí úplný videozáznam. Priebežná kamera musí zaberať najmenej polovicu kontrolnej linky a vždy valcovú skúšobňu bŕzd.
Záznam je uchovávaný na serveri 30 dní a z neho sa ešte počas merania vyhotovujú automaticky snímky, priebežne každých 5 minút. Tieto snímky sú takisto automaticky zasielané do AIS.
Na konci merania musí technik znovu priložiť čiarový kód k čítačke a zadná výstupná kamera vyhotoví snímok zadnej časti vozidla so zadnou tabuľkou s evidenčným číslom.
Snímky zo vstupu, výstupu a z priebehu merania sa automaticky prikladajú ku konkrétnemu protokolu a vozidlu.
Každá fotografia je po odoslaní do AIS súčasťou systému a uchováva sa počas doby platnosti TK alebo EK.