Jeden z čitateľov nás upozornil na videozáznam, na ktorom vidieť, ako mestskí policajti jazdia v pruhu určenom pre autobusy.
Dopravná značka Vyhradený jazdný pruh (C 24a) je príkazová, no vyjadruje aj zákaz. Len vozidlá hromadnej prepravy osôb a vozidlá taxislužby (nie nákladné) smú v takto označenom jazdnom pruhu jazdiť. Pre ostatné vozidlá je jazda v takomto pruhu zakázaná.
Zákon však pozná aj výnimku. Do vyhradeného jazdného pruhu smiete vojsť pri obchádzaní, predchádzaní, odbočovaní, otáčaní, vchádzaní na cestu, ak to dovoľuje dopravná značka, alebo ak si to vyžadujú mimoriadne okolnosti.
Na jazdu v pruhu nemali dôvod
Vozidlo mestskej polície nie je vozidlom hromadnej prepravy osôb a ani taxislužbou.
Z videozáznamu vyplýva, že nič neobchádzalo, jeho vodič nikoho nepredchádza, neodbočoval, neotáčal sa a ani nevchádzal na cestu. Nie je tam ani dopravná značka, ktorá by takúto jazdu povoľovala.
Ani mimoriadne okolnosti z videozáznamu nevyplývajú. Nezdá sa, že by sa vodič vozidla mestskej polície ponáhľalo na služobný zákrok.
Nič tiež nebránilo jazdiť vozidlu mestskej polície vo zvyšných jazdných pruhoch.
Mimoriadny a nevyhnutný prípad?
Zákon o cestnej premávke pozná výnimku, ktorú smie využiť aj vodič vozidla mestskej polície:
"V mimoriadnych a nevyhnutných prípadoch a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky, môže sa povoliť výnimka z dopravnej značky označujúcej zákaz vjazdu, zákaz zastavenia, zákaz státia, iný zákaz, zónu s dopravným obmedzením, pešiu zónu, obytnú zónu a školskú zónu."
Pri veľmi voľnom výklade tohto predpisu aj značka Vyhradený jazdný pruh označuje zákaz. Iný zákaz, ako menuje zákon.
Aj vtedy by však vodič vozidla mestskej polície smel vojsť do "buspruhu" len v mimoriadnom a nevyhnutnom prípade. Spôsob jazdy vozidla mestskej polície z videozáznamu tomu ale nenasvedčuje.
Ak by vás prichytili pri podobnej nedovolenej jazde policajti, smeli by vám dať pokutu až 60 eur.