BRATISLAVA. Inžinieri spoločnosti Ford vyvinuli prvý program na testovanie vozidiel s využitím robotov ovládaných na diaľku.
V testovacom centre neďaleko amerického mesta Michigen sa autá Ford pohybujú po náročnej trati nepretržite.
Pilotný program je využívaný na dlhodobé testovanie novej generácie vozidiel Ford Transit, ktoré spoločnosť pripravuje na budúci rok.
„Niektoré testy sú tak náročné, že im nechceli vystaviť ľudskú posádku,“ hovorí Dave Payene, manažér vývoja úžitkových vozidiel.
Cieľom programu je prejsť náročným testovaním v čo najkratšom možnom čase, odhaliť slabiny konštrukcie a zabezpečiť tak vysokú odolnosť vozidiel.
Za robotickým testovaním sa ukrýva diaľkové ovládanie vozidla schopné ovládať riadenie, akceleráciu a brzdenie.
Systém umožňuje kompletné naprogramovanie trasy a následne je potrebné už len sledovanie auta a kontrola cez satelitný systém GPS.
Technici projektu majú možnosť v priebehu testov zastaviť vozidlo, upraviť jeho dráhu a pokračovať v testovaní.
Automobil sa na trati môže pohybovať 24 hodín, sedem dní v týždni - dovtedy kým technici nie sú spokojní s požadovaným výsledkom.
Na dráhe čakajú vozidlo tvrdé prekážky, s ktorými musí počítať aj pri každodennej práci v meste, či mimo neho. Nechýbajú kopce, výmole, jamy, vysoké obrubníky, dlažobné kocky, štrk, kovové mreže a pod.
Spoločnosť Ford pripomína, že cieľom nebolo vytvoriť autonómne sa pohybujúce vozidlo, ale ušetriť človeka od vysokej záťaže testovania.