BRATISLAVA. Nie je to nič mimoriadne, ak sa významná automobilka venuje popri vývoji a výrobe automobilov aj inej oblasti a práve v nej využíva získané skúsenosti z motoristického priemyslu.
Nezávisle na sebe pripravili dve japonské značky - Honda a Toyota - robotov pripravených plniť odlišné úlohy.
Spoločnosť Honda spolu s Národným inštitútom pokrokových priemyselných technológií vyvinuli diaľkovo ovládaného robota, ktorý bude skúmať prvé podlažie budovy jadrového reaktora v elektrárni Fukušima Daiči a pomôže s kontrolou konštrukcií vo výškach a v stiesnených priestoroch.
Prácu začal robot už v polovici minulého mesiaca.
Robotické rameno vyvinula Honda
Konštruktéri vychádzali z informácií o podmienkach vo vnútri budovy reaktora. Inštitút vyvinul pásovú pracovnú plošinu, zatiaľ čo spoločnosť Honda vyvinula prieskumné robotické rameno, ktoré je inštalované na plošine.
Vďaka súbežnému riadeniu viacerých kĺbov sa robotické rameno dokáže ľahko priblížiť ku zle viditeľným predmetom v zložitom prostredí budovy reaktora.
Maximálna rýchlosť robota je len 2 km/h. Na orientáciu využíva kameru, diaľkomer a dozimeter, ktoré sú umiestnené na vrchole ramena. Vďaka nim je zariadenie schopné zaobstarať detailné zábery, zhromaždiť 3D dáta a identifikovať zdroj radiácie.
Robot váži 1 100 kg a je ovládaný na diaľku prostredníctvom 400 metrov dlhého optického vedenia alebo bezdrôtovej siete. Počas presúvania jeho výška nepresahuje 1,8 metra, no rameno má dosah až 7 metrov.
Toyota naučila svojho robota rozprávať
Toyota zase vyvinula spolu s ďalšími japonskými spoločnosťami robota, ktorý vo štvrtok 4. augusta poletí do vesmíru v nákladnej lodi Kounotori 4.
Robot Kirobo je jedným z dvojice humanoidných robotov na slovnú komunikáciu. Spoločnosť zodpovedala za funkciu rozpoznávania hlasu a spoločnosť Dentsu zaistila vytvorenie obsahu rozhovorov a správu celého projektu.
Kirobo sa dostane na palubu lode Kounotori 4, ktorú dopraví do vesmíru nosná raketa H-IIB č. 4 dňa 4. augusta 2013. Kirobo sa následne vylodí na stanici ISS a počká na veliteľa Koičiho Wakatu, ktorý na stanicu priletí tento rok v novembri alebo decembri.
V japonskom experimentálnom module Kibo sa potom veliteľ spolu s robotom Kirobo zúčastnia vôbec prvého experimentálneho rozhovoru medzi človekom a robotom vo vesmíre.