Peter: "Som starým Bratislavčanom a novým obyvateľom samotného centra mesta. Niektoré uličky mi tam nie sú známe a nie je mi jasné, ako je to s pravidlami cestnej premávky na nich. Konkrétne ide o výjazd z ulice Gorkého na Jesenského. Doľava som niekoľkokrát odbočoval a viem, že je to v poriadku.
Napadlo mi, že skúsim odbočiť z Gorkého doprava a vyskúšam, či sa dostanem skratkou na nábrežie, čím si ale výrazne skrátim cestu, lebo nemusím ísť po Štúrovej. Samozrejme, že som sa chcel presvedčiť, kam sa až dostanem, v súlade s pravidlami cestnej premávky.
Na križovatke na Jesenského je značka STOP a označenie slepá ulica vpravo. Žiadna zákazová ani príkazová značka. Hovorím si, ok, idem doprava a keď bude slepá, otočím sa.
Idem po koľajniciach, po pravej strane míňam SND a hľadám koniec ulice respektíve nejakú zákazovú alebo príkazovú značku. Nikde nič. Idem ďalej po koľajniciach, napájam sa na Mostovú ulicu a pokračujem až po križovatku s Vajanským nábrežím. Som spokojný, že som odhalil skratku a neporušujem tým žiadny predpis.
Ale bolo mi podozrivé, že som vlastne na žiadnu slepú ulicu nenarazil (smerom do garáží Carltonu je zákaz vjazdu).
Zrazu sa na križovatke zastavili vedľa mňa páni, ktorí mi chceli pomôcť a ochrániť ma.
Povedali mi nech odstavím auto a naznačili, že som porušil predpisy. Keď som sa ich spýtal aké, tak ma vyzvali, aby som si sadol k nim do auta, že mi to ukážu. Vrátili sa so mnou na Jesenského (vodič si to strihol cez plnú čiaru a koľajnice o 180 stupňov) a ukázal mi hore značku prejazd zakázaný.
Nato som mu povedal, že ten prejazd zakázaný predsa platí a je vidno, len keď idem z Jesenského a nie z Gorkého. Povedal mi, že možno je ta značka zle zavesená, nech sa pokojne sťažujem na magistráte, ale trval na tom, že som porušil predpisy. A je to na 60 respektíve 30 eur.
Keďže som nechcel ďalšie problémy a nemôžem si dovoliť prísť o vodičák, tak som tú pokutu zaplatil. No stále mi to nedá. Porušil som nejaký predpis a mali právo dať mi pokutu za značku, ktorú nemôžem vidieť? Ak mi neoprávnene dali pokutu a ja som ju už zaplatil (priznal svoju vinu), viem to nejak dodatočne riešiť?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Zväčšiť mapu
Značku prejazd zakázaný
vidia len vodiči
z Jesenského.
foto: Google Streetview
Na zábere z Google Street View sú dopravné značky, ktoré má možnosť vidieť vodič, ktorý prichádza z Gorkého ulice na Jesenského.
Vodiči môžu vidieť len dve značky: stopku a značku pre slepú cestu. Nech by ste sa akokoľvek snažili, žiadny zákaz, ktorý by bránil vozidlám z Gorkého odbočiť na Jesenského vpravo, by ste nezbadali.
Prejazd zakázaný neporušil Značka Prejazd zakázaný je otočená len pre vodičov prichádzajúcich po Jesenského priamo.
Vodiči sa podľa predpisov nemusia riadiť značkami, ktoré vodič objektívne neuvidí.
"Použité zvislé dopravné značky, dopravné zariadenia a vodorovné dopravné značky v cestnej premávke musia byť včas viditeľné z dostatočnej vzdialenosti a počas celej doby použitia musia poskytovať úplný a jednoznačný výklad," uvádza vyhláška k zákonu o cestnej premávke.
Policajti mali pravdu v tom, že správca cesty si nesplnil povinnosť. Umiestnil zákazovú značku na nevhodné miesto a časť vodičov sa ňou preto nemusí riadiť.
Vošiel do pešej zóny, aj keď nesmel Peter však dopravné pravidlá porušil. Policajti ho pokutovať smeli, no nie za porušenie značky Prejazd zakázaný.
Cesta, po ktorej Peter prešiel, je neskôr označená dopravnou značkou Pešia zóna. Do nej je povolený vjazd len vozidlám, ktorým to dovoľuje dopravná značka.
Od divadla smerom k Mostovej smú do Pešej zóny vojsť len električky.
Hneď, ako uvidíte značku Pešia zóna, všimnite si symboly vozidiel na nej a aj ďalšie nápisy. Ak z nich nevyplýva, že do pešej zóny smiete vojsť, nevchádzajte. Riskujete pokutu.
Ak si nie ste istý priestupkom, neplaťte pokutu na mieste Ak by aj Peter neporušil dopravné pravidlá, zaplatením pokuty súhlasil s priestupkom. Jedinú možnosť, ako sa neskôr brániť, je obrátiť sa na právnika a pokúsiť sa dokázať nezákonné rozhodnutie policajta. Nielenže to bez dôkazov bude ťažké, ale aj nákladné. Zvyčajne to stojí viac ako 60 eur, čo je horná hranica pre pokuty za drobné priestupky.
Preto, ak si nie ste istí, či ste priestupok skutočne spáchali, neplaťte ho na mieste. Spor môžete riešiť na správnom konaní, kde je dostatok priestoru na dokazovanie viny či neviny. Nie za každý priestupok vám pritom policajti smú zadržať vodičák.
V prípade, že vás policajt obvinil z priestupku, ktorý nie je závažný, vodičák vám nesmú zadržať. To sa vzťahuje aj na Petrov prípad.