Šimon: "V Bratislave na Harmincovej ulici pri odbočovaní na Lamačskú cestu smerom do Lamača som zastal na svetlách, ktoré boli nastavené na červenú. Čakal som na zelenú. Nie a nie naskočiť. Postupne sa za mnou vytvorila kolóna netrpezlivých áut.
Uvedomoval som si, že cúvnuť sa nedá, takže ostávalo mi prejsť na červenú. Je mi jasné, že je to dopravný priestupok, no v danej situácií, keď ani po cca 7 minútach stále svietila červená, nedokázal som lepšie vyhodnotiť situáciu. Našťastie som mal spolujazdca, takže počkal som si, keď nešli žiadne autá a bezpečne som prešiel križovatku, rovnako, ako aj autá za mnou."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
„V tomto prípade je potrebné kontaktovať políciu na bezplatnom telefónnom čísle 158 a oznámiť poruchu svetelnej signalizácie,“ vysvetlila hovorkyňa Krajského riaditeľstva policajného zboru v Bratislave Petra Hrášková.
Podľa nej je vodič „povinný čakať do príchodu hliadky, ktorá bude križovatku riadiť, respektíve počkať na odstránenie poruchy“.
Pred „svojpomocným“ riešením (prejdenie na červenú, hoci aj za asistencie spolujazdca) vystríha. „Vodič je vždy povinný rešpektovať svetelnú signalizáciu,“ uzavrela.
Vodič nesmie vojsť za semafor ani na žltý signál, ak vie bezpečne zastaviť pred semaforom.
Za jazdu na červenú môžete dostať nielen pokutu do 300 eur, ale môžu vám zakázať aj šoférovať na dva roky. Za nedovolenú jazdu na žltú vás môžu pokutovať najviac 100 eurami.