BRATISLAVA. Autostop patrí medzi obľúbené spôsoby cestovania. Je to síce najlacnejší spôsob prepravy spojený s pocitom dobrodružstva, polícia ale varuje: môže so sebou prinášať riziko.
"V súvislosti s autostopom sa objavujú otázky týkajúce sa legitímnosti tohto spôsobu prepravy, zastavovania vozidiel, či prípadnej zodpovednosti za ujmu pri dopravných nehodách," hovorí Daniel Džobanik, hovorca prešovského krajského policajného riaditeľstva.
Predpisy ale nepoznajú pojem "stopár". Pravidlá alebo povinnosti súvisiace so stopovaním v cestnej premávke neexistujú. Stopár je ale chodec.
Pravidlá pre stopárov a vodičov
Chodec je pri použití cesty povinný chodiť po ľavej krajnici alebo pri ľavom okraji vozovky.
"Pohyb chodca a jeho státie pri pravej krajnici alebo pri pravom okraji vozovky môže byť preto zo strany polície kvalifikovaný za priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a na základe toho aj sankcionovaný," upozornil Džobanik.
Stopári by mali vedieť aj to, že chodci nesmú používať diaľnice a rýchlostnej cesty.
Keď už stopára niekto zoberie, stáva sa z neho spolujazdec. V aute je povinný použiť bezpečnostné pásy, na motorke ochrannú prilbu.
Vodič by pritom nemal zabúdať na pravidlá zastavenia a státia, otáčania a aj cúvania. Zákon pozná aj predpisy vzťahujúce sa na prepravu osôb.
"Za prípadnú ujmu na zdraví alebo na majetku stopára pribratého do vozidla v prípade dopravnej nehody zodpovedá osoba, ktorá dopravnú nehodu zavinila," dodal policajný hovorca.
Ako znížiť riziko stopovania
"Nemôžeme si nahovárať, že presvedčíme stopárov, aby nestopovali. Ani nezabránime vodičom, aby k sebe vzali takýchto, na auto čakajúcich, ľudí," myslí si Džobanik, ktorý radí, ako aspoň čiastočne znížiť obojstranné riziko autostopu:
- autostop si vopred dobre zvážte; ak je to možné, cestujte radšej vlakom, autobusom, alebo autom so známymi,
- stopujte minimálne vo dvojici,
- stopujte na bezpečných miestach, aby vodič zastavením vozidla neobmedzoval premávku (nie na diaľniciach, ani na neprehľadných úsekoch cesty),
- praktické je mať na tabuľke napísané cieľové mesto (smer),
- ak vám niekto zastaví, dobre si zapamätajte informácie o vozidle (EČV, farba, a pod.) a venujte od prvej chvíle dôslednú pozornosť vodičovi, jeho vzhľadu a správaniu, to platí aj pre prípadných spolucestujúcich,
- ak je to možné, sadnite si na zadné sedadlo, aby ste mali dostatočný odstup a prehľad o vodičovi a v prípade nevhodného správania ste mohli včas opustiť vozidlo (ak máte najmenšie podozrenie, požiadajte o zastavenie, napríklad pre nevoľnosť alebo vykonania osobnej potreby, samozrejme na otvorenom priestranstve),
- v každej situácii je zásadne dôležité zachovať "chladnú" hlavu; pri pokuse o násilie sa snažte situáciu riešiť (ak je to možné) útekom na frekventované miesto; ak sa Vám podarí utiecť, o udalosti podľa možnosti čo najskôr upovedomte políciu,
- je vhodné mať pri sebe niečo, čo zintenzívni vašu obranu (napríklad ochranné spreje), na škodu nie je ani znalosť niekoľkých základných prvkov zo sebaobrany,
- podľa možnosti vyvarujte sa autostopu po zotmení,
"Vodiči, ak sa rozhodnú k sebe na cestu vziať neznámych spoločníkov, by mali byť veľmi ostražití a pozorní, nie menej ako samotní stopári. Rovnako by nemali zabúdať na určitú zodpovednosť za takýchto neznámych spolucestujúcich," dodal policajný hovorca.