Miro: "Chcem sa opýtať, či vodiči autobusov neporušujú pravidlá cestnej premávky bezdôvodne pomalou jazdou.
Konkrétne medzi Tvrdošínom a Nižnou, kde sa bežne jazdí 90 km/h a v zákrute 70 km/h, išiel autobus priemernou rýchlosťou cca 46 km/h. Maximálne to vytiahol na 54 km/h. A aj to len raz, aby potom mohol ísť na voľnobehu.
Takto jazdí väčšina autobusov na spomínanom úseku. Nebezpečné je to najmä ráno, keď sa mnohí ponáhľajú do práce. Je to úsek, kde je problém predbiehať, ale nájde sa dosť nedisciplinovaných, ktorí to risknú a vznikajú nebezpečné situácie."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Predpisy vyžadujú od vodičov prispôsobiť rýchlosť vozidla najmä
- svojim schopnostiam,
- vlastnostiam vozidla a nákladu,
- poveternostným podmienkam,
- stavu a povahe vozovky a
- iným okolnostiam, ktoré možno predvídať.
To, že mimo obce smieme jazdiť na cestách najviac 90 km/h, neznamená, že vodiči majú zakázané jazdiť pomalšie. Vo väčšine prípadov.
Diaľnice a rýchlostné cesty sú výnimkou, pretože na nich zákon predpisuje jazdiť mimo obce najmenej 80 km/h a v obci najmenej 65 km/h.
Šoféri autobusov a aj ďalších vozidiel, ktorých prípustná celková hmotnosť prevyšuje 3,5 tony, smú jazdiť aj tak pomaly, ako napísal Miro.
Nesmú ale zabúdať na nasledovné pravidlo: "Vodič pri jazde do svahu je povinný umožniť prejazd rýchlejších vozidiel idúcich za ním; ak si to situácia vyžaduje, je povinný aj odstaviť vozidlo na najbližšom parkovisku, a to až do prejazdu týchto vozidiel."
Pomalá jazda nie je rizikom
Nebezpečenstvom nie sú vodiči, ktorí jazdia pomaly. Pomalá jazda, ak sa do toho nezapojilo iné porušenie pravidiel, sa na rozdiel od predchádzania ešte nestala príčinou dopravnej nehody.
Rizikoví sú predovšetkým tí, ktorí podľahnú panike z neskorého príchodu do cieľa alebo z nenaplnenia pocitu šťastia z rýchlej jazdy a riskujú predbiehanie v nebezpečných situáciách.
Predpisy umožňujú vodičom predbiehať len vtedy, ak máte pred sebou dostatočný rozhľad na bezpečné predchádzanie, ak sa môžete bezpečne zaradiť pred predchádzané vozidlo, ak pritom nikoho neohrozíte a tak ďalej.
Možnosti, ako zrýchliť premávku
Vodiči v úseku, kde často jazdia pomalé vozidlá, majú len tri možnosti, ako zvýšiť rýchlosť premávky v úseku.
Buď budú volať na úsek políciu, ktorá má oprávnenie zastaviť pomalé vozidlo, riadiť v úseku premávku a umožniť rýchlejším vozidlám dostať sa bezpečne pred autobus, alebo požiadajú správcu cesty, aby na úsek osadil dopravnú značku predpisujúcu minimálnu rýchlosť jazdy.
Treťou možnosťou je tolerovať autobusárov a buď si privstať alebo využívať bezpečnú možnosť predchádzania. Šoféri autobusov, z toho čo napísal Miro, pravdepodobne sa snažia svojou jazdou ušetriť palivo.