SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Test: Citroen C4 Picasso Technospace lepšie vyzerá ako jazdí

V kategórii kompaktných jednopriestorových áut pribudla svojská novinka s množstvom netradičných riešení. Podvozok by si zaslúžil viac pozornosti.

Po vzore prvej generácie Citroenu Xsara Picasso má aj tretia generácia označená C4 Picasso Technospace netradičné tvary karosérie.Po vzore prvej generácie Citroenu Xsara Picasso má aj tretia generácia označená C4 Picasso Technospace netradičné tvary karosérie. (Zdroj: Rastislav Chvála)

BREZNO. Štúdia Techospace na autosalóne v Ženeve naznačila, že Citroen pripravuje rodinný kompaktný van s nádychom budúcnosti.

Mnohé prvky štúdie sa dostali až do sériovej výroby a reálne auto naozaj vyzerá ako kombinácia kozmickej lode s bežným vozidlom.

Škoda čiernej farby testovacieho auta, pretože inak by vynikli zaujímavé tvary takmer 4,43 metra dlhej karosérie.

Dizajnová jedinečnosť zrejme poteší mnohých motoristov, navyše zaručuje slušnú aerodynamiku a nízky šum obtekajúceho vzduchu na diaľnici.

Dnes, keď sa autá na seba často veľmi podobajú, je C4 Picasso Technospace rozhodne výrazným spestrením.

Radšej bez panoramatickej strechy

Testovacie vozidlo v najvyššej výbave so zatiaľ najsilnejším dieselom, s robotizovanou prevodovkou a množstvom príplatkových prvkov ukazovalo všetko, čo novinka dokáže.

Preto mali predné sedadlá masážnu výbavu a interiér kožené čalúnenie. Masírovanie je dosť nevýrazné, ale potešila elektricky zdvíhateľná opierka spolujazdcových nôh vhodná na dlhé cesty ako opora pri spánku. V tomto ohľade je o komfort spolujazdca postarané.

Rozmery priestoru na sedenie

šírka v ramenách vpredu (mm)

1480

šírka lakte vpredu (mm)

1500

výška na hlavu šofér max. (mm)

1010

dĺžka sedáku šofér (mm)

450

šírka v ramenách vzadu (mm)

1430

šírka v lakťoch vzadu(mm)

1500

výška krajné sedadlá (mm)

880-940

výška stredné sedadlo (mm)

875

dĺžka sedáku kraj/stred (mm)

450/450

Ak chcete vzadu voziť dospelých alebo vyššie postavy neobjednávajte si strešné okno. Ukrytý mechanizmus zaťahovacej rolety okna odoberá neskutočne veľa miesta nad hlavami vzadu.

Inak v oblasti nôh nemožno priestoru nič vytknúť. Navyše trojica zadných sedadiel je posúvateľná. Zmysel Citroenu pre rodinné využitie auta dokumentujú regulovateľné výduchy ventilácie pre zadných cestujúcich v stredových B stĺpikoch, veľké odkladacie boxy a príkladný komfort nastupovania.

Presklená strecha chýbať nebude, pretože predĺžené čelné sklo siaha až nad hlavu vodiča a pri odclonení ponúka slušný výhľad na oblohu, semafory a budovy.

Ponúka dva svety

V batožinovom priestore nájdete rovnú podlahu v jednej línii s nízkou nakladacou hranou. Papierový objem 537 litrov sa nám bez dvojitej podlahy, so skosenou zadnou časťou zdá až neuveriteľný. Čiastočnú revolúciu v prednej časti prinášajú najmä elektronické prvky a dva veľké displeje.

Vnútorné rozmery batožinového priestoru

nakladacia hrana von (mm)

610

nakladacia hrana dnu (mm)

0

šírka kufra min./maximálna (mm)

1170

výška kufra po roletu (mm)

530

nakladací otvor výška šikmo/výška kolmo/šírka (mm)

970/830/1030

dĺžka kufra min./max (mm)

830/1680

Chvíľu trvá, kým sa začnete vo všetkom orientovať a využívať funkcie bez zbytočných preklikov. Navyše dotykové ovládanie potrebuje často precízny dotyk prstu a na ten nie sú v premávke vždy podmienky.

Na jednej strane Citroen ponúka perfektný multifunkčný volant s čisto mechanickým a príkladným ovládaním, na druhej strane ultramoderné dotykové ovládanie s milión funkciami komplikuje prácu za volantom.

Je úžasné, ak sa podarí pripojiť na internet (nám to cez telefón nešlo) a nájsť v okolí všetko, čo treba, od reštaurácie až po služby. Ale keď chcete zmeniť nastavenie klimatizácie z auto na "soft", treba otvoriť menu a tam kliknúť.

Obdiv ku všetkým funkciám a možnostiam s extra grafikou končí, keď ich chcete rýchlo a presne použiť v premávke. Už len nastavovanie prednastavených bežných hodnôt povolených rýchlosti do tempomatu trvá nekonečne dlho.

Preto sme radšej využili bežné nastavenie aktuálnej rýchlosti na volante. Viac by potešilo, keby radar aktívneho tempomatu udržiaval výkyv rýchlosti auta vpredu.

Ak začne auto vpredu výraznejšie spomaľovať, Citroen C4 Technospace pribrzdí, ale hneď v sprievode zvukového aj vizuálneho upozornenia radar vypne.

Pri malom rozdiele rýchlostí ostane zapnutý, ale po uvoľnení dráhy mu dlho trvá, kým začne zvyšovať rýchlosť späť.

Naozaj slušne brzdí

Citroen venoval veľa pozornosti dizajnu, novým materiálom, estetike a multimediálnemu svetu na palube. Akoby však trochu zabudol na podvozok, ktorý je na nerovnostiach tvrdý a bokom ostalo doladenie citlivosti riadenia.

Musíme však pochváliť výborné brzdy (na kvalitnom asfalte) a zásah asistenta neželaného opustenia jazdného pruhu, ktorý pri vychýlení auta cez čiaru a bez smerovky, pošklbáva pásom vodiča.

Česť mechaniky zachraňuje aj tichý motor 1,6 HDi 115, ktorý svoje kvality už neraz ukázal. Ani systém štart/stop mu neprekáža, keby nebol v spojení s robotizovanou prevodovkou. Tá má v tejto generácii podstatne lepšie pohýnanie, kedy sa pri manévrovaní plynule rozbieha už po uvoľnení brzdy.

Z testovacieho zápisníka

Vozidlo

Citroen

Verzia

C4 Picasso Technospace

Stav tachometra (km)

2656

Pohotovostná hmotnosť (kg)

1555

Počasie počas testu

Jasno

Teplota (°C)

25

Stabilizačný systém

áno

Pneumatiky

Michelin Primacy 3

Rozmer a index pneumatík

205/55 R17

Spotreba - úsporne (l/100km)

4,7

Spotreba - záťaž (l/100km)

6,8

Spotreba - bežný priemer (l/100km)

5,6

Zrýchlenie z 0-100 km/h (s)

12,64

Brzdná dráha 100 km/h - 0 (m)

34,68

Pružnosť 70 – 100 km/h (3.stupeň) (s)

5,39

Pružnosť 70 – 100 km/h (4.stupeň) (s)

5,49

Šesťstupňový robotizovaný automat svoj tieň neprekročí a radšej odporúčame manuálnu prevodovku. Táto si nerozumie so systémom štart-stop a pri radení smerom hore zbytočne dlho uberie plyn.

Uberá tak inak dobrému motoru zrýchlenie a strata rýchlosti pri rozbiehaní sa prejavuje aj na spotrebe. Pri meraní pružnosti zo 70 na 100 km/h sa ukázala štvorka skoro rovnako dobrá ako trojka, pretože tretí stupeň je pred stovkou ďaleko za špičkou výkonu, ktorá je pri 3600 otáčkach.

Citroen bol nositeľom pokroku a hlavne netradičných myšlienok v automobilovom priemysle. Na jednej strane to veci posúva dopredu a na druhej je v tom isté riziko, že sa nemusia stretnúť s pochopením.

Nové C4 Picasso Technospace je auto vyvolávajúce rôzne reakcie a môže fanúšikov polarizovať. Čakali sme mäkší podvozok a prepracovanejšiu mechaniku.

Užívateľské postrehy z testu

Rezervné koleso

Dojazdové Continental pre prípad núdze s rozmerom 135/90 R16

Hrdlo nádrže

Centrálne uzamykateľné, bezvíčkové hrdlo

Otváranie veka kufra, madlá

Diaľkové ovládanie elektrického otvárania, elektrické zatváranie tlačidlom, pri dovieraní trochu hlučné.

Sklápanie operadiel

Tri samostatné sedadlá rovnakej šírky, posúvateľné, operadlá sa sklápajú do jednej roviny s dnom kufra. Sedák klesá o pár centimetrov nižšie. Pri manipulácii s operadlami treba pomerne silno potiahnuť za textilnú slučku, ktorá má pri vyťahovaní dve polohy. Prvá poloha odistí sedadlo a posunutie dopredu a až druhá poloha uvoľní sklopenie.

Nastavovanie sedadla

Vodičove sedadlo má v testovanej najvyššej výbave elektrické ovládanie s pamäťou, vrátane masážneho modulu. Sedadlo spolujazdca rovnako vybavené masážnou funkciou treba pozdĺžne posúvať manuálne, pretože funkcia tlačidla na pozdĺžny posuv je napojená na vysúvanie podložky pod nohy spolujazdca. Hlavové opierky s výraznou bočnou oporou hlavy sú výborné pre relax a spánok spolujazdca.

Nastavovanie sedadiel vzadu

Všetky tri možno nezávisle posúvať v rozsahu 13 centimetrov. Objem batožinového priestoru potom narastie z 537 na 630 litrov. Zrejme ide o objem po strechu a nie po plató.

Dvojité dno kufra

Nemá, dno kufra je v jednej rovine s nakladacou hranou. Drobnosti možno uložiť do priestoru okolo rezervy. Vo výplni z tvrdeného polystyrénu sú drobné odkladacie boxy pod dnom. Kufor má konštantnú šírku bez vybraní alebo boxov po bokoch. Citroen ponúka vyberateľný lampáš, ktorá bežne slúži ako osvetlenie kufra.

Upevnenie nákladu

Len štyri kovové oká na pripevnenie siete a dva plastové háčiky na malú tašku.

Čalúnenie interiéru

Dvojfarebné kožené čalúnenie. Pocitovo veľmi kvalitná a na dotyk príjemná koža.

Pohodlie nastupovania

Výborné vpredu aj vzadu, najmä v oblasti nôh. Prahy sú pomerne nízke.

Odomykanie/vstup do auta

Bezkľúčový "keyless" reaguje do približne štyroch metrov od auta, miesto na dotyk pre zamknutie je na predných aj zadných dverách, čo vyzerá byť praktické. Ak zamknete auto tlačidlom, môžete odomknúť hmatom na kľučku. Pri otvorení kufra sa odomkne celé auto a po zatvorení veka sa auto nezamkne. Treba to urobiť ovládačom alebo dotykom kľučky. Výrobca urobil dobrú ochranu pred zabuchnutím kľúčov - ovládača v aute.

Ochrana prahov pred špinou

Prídavná tesniaca guma na spodnom leme dverí ako sa používa pri SUV.

Otváranie kapoty

Predná kapota je krátka a veľmi ľahká, odistenie kapoty pri otváraní intuitívne.

Doplnenie ostrekovača

Ostrekovač je veľmi dobre prístupný so širokým hrdlom. Kvôli prudkému zalomeniu treba nalievať tekutinu veľmi pomaly.

Kontrola oleja

Kontrola stavu oleja veľmi praktická.

Predné svetlá - technika

Výrazné LED zabezpečujú denné svietenie a fungujú aj ako parkovacie obrysové svetlá akurát s polovičnou intenzitou svietenia. Stretávacie xenónové svetlo má natáčanie do zákruty avšak aj výškové manuálne nastavenie pri vodičovi. Prepnutie na diaľkové aktivuje halogénový svetlomet a zároveň odcloní xenónové svetlo.

Predné svetlá účinok

Diaľkové svetlo funguje výborne najmä na diaľnici. Stretávacie svetlá majú na ceste ostrú hranu medzi tmou a osvetlenou časťou cesty.

Výhľad vodiča, posed

Výborne presvetlený interiér, výborný výhľad vodiča aj s dvojitým predným stĺpikom. Zadná parkovacia kamera slušne reaguje pri cúvaní z tieňa na ostré slnko alebo opačne.

Jazyk auta

Niekoľko svetových jazykov, ale zo slovanských len poľský a ruský.

Jazyk navigácie

Niekoľko svetových jazykov, ale zo slovanských len poľský a ruský.

Ovládanie palubného počítača

Na páčke pod volantom, niektoré funkcie cez dotykový displej. Počítadlo kilometrov, priemernej rýchlosti a spotreby tradične ako v PSA,

Ovládanie navigácie

Dotykový displej, celkom zrozumiteľné, avšak veľa preklikávania a zbytočné grafické prelínanie na displeji, reakcia by mohla byť pohotovejšia, niektoré ikony vzhľadom na dotykové ovládanie väčšie.

Grafika displeja zobrazovanie

Výmena grafického podkladu alebo témy trvá dlho, grafika ako taká a zobrazenie je na vysokej úrovni.

ESP

Áno, vypínateľné do 50 km/h

Komfort podvozka - kvalita

Na kvalitnom asfalte celkom dobre drží stopu, ale na nerovnej ceste je veľmi tvrdý, priečne nerovnosti mu robia problém. Na pneumatikách s rozmerom 205/55 R17 sme čakali vyšší komfort.

Kvalita radenia

Robotizovaná prevodovka doznala pár zlepšení pri pohýnaní a reakcii na plyn pri parkovaní. Stále radšej odporúčame manuálnu prevodovku. Preradenia smerom hore sú zbytočne dlhé.

Okná, zrkadlá

Elektrické ovládanie predných aj zadných okien elektrické, dokonca vzadu tiež dvojitá funkcia tlačidla s nastavením polohy alebo celým stiahnutím okna na jeden klik. Zadné okná zatmavené, elektrická detská poistka pri šoférovi a výborná manipulácia. Dostupná tiež komfortná funkcia otvorenia a zatvorenia všetkých okien na kľúči diaľkového ovládania. Spätné zrkadlá vyhrievané a elektricky ovládateľné vrátane sklápania.

Klimatizácia - funkcia

Dvojzónová plne automatická a ovládateľná cez displej. Vďaka režimu soft funguje veľmi príkladne a neobťažuje posádku.

Odkladacie priestory

Medzi prednými sedadlami excelentné odkladacie boxy aj pod stredovou konzolou, okrem multimediálnych konektorov v podobe dvoch USB bola súčasťou vybavenia aj zásuvka na 220V (120W).

ico

Kupujem - nekupujem

Mám rád rodinné autá, najmä šikovnosť Francúzov pri navrhovaní reálne praktického interiéru, ale C4 Picasso mi neulahodilo. Nie som s týmto autom na jednej vlne a preto nekupujem.

Rasťo Chvála

c4_ventilacia_r7520.jpg

Výsadou modelov C4 Picasso je ventilácia pre pasažierov vzadu aj s praktickou reguláciou, ktorá robí cestovanie príjemným.

c4_system_r6545.jpg

Centrom pozornosti sú dva veľké displeje s výborným zobrazením. Spodný dotykový displej umožňuje šoférovi ovládať väčšinu funkcií auta avšak výrazne odpútava pozornosť.

c4_svetla_zadok_r7726.jpg

Zadné svetlá majú výborne spracovanie, zaujímavý dizajn a inšpiráciu v Nemeckej konkurencii.

c4_svetla_r9700.jpg

Spolu s halogénovou žiarovkou diaľkových svetiel sa odcloní aj základný xenónový svetlomet ako klasické bi-xenóny. Výšku stretávacích svetiel možno meniť ovládačom od vodiča.

c4_stolik_r3380.jpg

Vyklápacie stolíky v operadlách predných sedadiel majú vlastné svetlo na čítanie a gumený pás na upevnenie fľašky. Dospelému sú však nízko.

c4_restart_r1916.jpg

Palubný systém dokáže neskutočné veci vrátane pripojenia na internet a aktívneho vyhľadávania služieb v meste. Počítač pripomína aj tým, že pri zmene podkladovej grafiky displeja sa systém reštartuje a trvá mu to takmer minútu.

c4_navigacia_r1642.jpg

Inováciu v štýle zobrazenia navigácie predstavuje hlavný displej, kde je mapa ako pozadie a do pravého kruhu sú vytiahnuté navigačné príkazy.

c4_kokpit_r6361.jpg

Kokpitu nechýba priestor a ľahkosť nastupovania je doslova excelentná. Volant má výborný tvar a prehľadné ovládanie.

c4_dotykovka_r261.jpg

Výrobca stavil všetko na dotykové ovládanie a netradičný povrch. Občas treba na ikony hlavného menu mimo displeja výraznejšie zatlačiť.

c4_dklapanie_r9592.jpg

Úložný priestor má po sklopení operadiel do jednej roviny s dnom kufra dĺžku 168 centimetrov.

c4_czadu_r7822.jpg

Tri posuvné zadné sedadlá majú rovnakú šírku a čiastočne polohovateľné operadlá. Veľmi pozitívne hodnotíme nevyčnievajúce kotvy bezpečnostných pásov.

Technické parametre

Značka

Citroen

Model

C4 Picasso Technospace

Motor

1,6 e-HDi 115

Počet valcov/ventilov

4

Zdvihový objem (cm3)

1560

Výkon (kw(k))

84 (115)

Pri otáčkach (ot./min.)

3600

Krútiaci moment (Nm)

270

Pri otáčkach (ot./min)

1750-2500

Emisie CO2 (g/km)

105

Prevodovka

robotizovaná

Počet prev. stupňov

6

Rázvor náprav (mm)

2785

Dĺžka (mm)

4428

Šírka (mm)

1826

Výška (mm)

1625

Pohotovostná hmotnosť (kg)

1555

Objem palivovej nádrže (l)

55

Objem batož. priestoru (l)

537-630/1709

Priemer otáčania (m)

10,84

Zrýchlenie 0-100 km/h (s)

12,3

Maximálna rýchlosť (km/h)

189

Spotreba mesto(l/100 km)

4,5

Spotreba mimo mesto (l/100 km)

3,8

Kombinovaná spotreba (l/100km)

4,0

Cena modelu od (eur)

16.990

Cena test. verzie od (eur)

22.290

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Auto

Inzercia - Tlačové správy

 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 7. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 8. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 1. Herec Karel Zima: Táto kamera do auta vám vydrží roky: MIO!
 2. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 3. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 4. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 5. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 6. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 7. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 8. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 15 092
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 7 744
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 573
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 690
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 016
 6. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 891
 7. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná! 1 334
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dietok prizeračky - Miroslava Setnická (vľavo) a Viera Farbiaková

Niektoré rodiny na ich služby čakajú dlhé mesiace.


25. máj
Peter Cehlárik na ZOH 2022 v Pekingu.

Všetci sme boli proti vojne, je hrozné, čo sa deje, vraví hokejista.


Stanislav Benčat 2 h
Areál Čatlošovej vily je nevyužívaný takmer dve desaťročia.

S prestavbou areálu bývalého sanatória nesúhlasili úrady ani aktivisti.


27. máj
Vojna na Ukrajine.

Vojna na Ukrajine pokračuje 95. deň.


a 3 ďalší 5 h

Neprehliadnite tiež

BMW i4 M50

Prvé elektrické M kombinuje absurdné zrýchlenie s tichým komfortom.


27. máj
Naložená dodávka na prívese. Napokon sa na Ukrajinu dostala.

Slzy, smiech a sedem hodín na colnici.


27. máj
Ford Tourneo Connect

Novinka je dvojčaťom Volkswagenu Caddy.


27. máj
Škoda Afriq

Pretekárske auto postavili za štyri mesiace.


25. máj

Blogy SME

 1. Miroslav Kocúr: Hitler, Heydrich, Tiso - traja kamaráti a ich dnešní "kamaráti"
 2. Štefan Vidlár: Nedeľná modlitba
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
 4. Lórant Kulík: Filatelia: Na inauguráciu poštovej známky Košicko-bohumínskej železnice sa prišiel pozrieť aj turistický sprievodca a spisovateľ Milan Kolcun
 5. Anna Miľanová: Nu, što ty glupaja ptica!?
 6. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
 7. Anton Kaiser: Cnosť žije aj po smrti
 8. Miro Jankes: Májový výber (2022)
 1. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 12 178
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 773
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 372
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 219
 5. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 986
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 723
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 620
 8. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 189
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
 2. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 3. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 6. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 7. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 8. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
SkryťZatvoriť reklamu