Rado: "Bol som na festivale a ráno som sadol do auta s vedomím, že žiadny alkohol už v sebe nemám. Mýlil som sa a hneď za rohom som fúkal. Na prístroji sa ukázalo 0,15 mg/l. Pri druhej skúške som mal 0,13 mg/l. Aký trest mi na základe týchto čísel hrozí?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Zákon alkohol netoleruje, polícia trochu
Polícia upozorňuje, že na Slovensku platí tzv. „nulová tolerancia“ výšky hladiny alkoholu v dychu, respektíve v krvi u vodičov.
"To znamená, že v žiadnom zákone ani inom všeobecne záväznom právnom predpise nie je uvedená akákoľvek tolerancia výšky hladiny alkoholu u vodičov vozidiel," uviedla Denisa Baloghová, hovorkyňa policajného prezídia.
Podľa policajnej hovorkyne nie je dôležité, či vodič vozidla požil alkohol bezprostredne pred jazdou, alebo či ide o zvyškový alkohol.
Policajti však istú hranicu alkoholu v tele vodiča tolerujú.
"V zmysle interných predpisov Ministerstva vnútra sa za pozitívny výsledok zistenia alkoholu v dychu (resp. v krvi) u vodiča vozidla považuje za pozitívny výsledok, ak je prístrojom nameraná hodnota alkoholu 0,15 mg/l a viac," upresnila Baloghová.
Trest za alkohol určí správny orgán
Na základe toho, čo napísal Rado, policajná hovorkyňa skonštatovala, že v čase kontroly bol test na alkohol u Rada pozitívny.
V zákone sa píše, že priestupku sa dopustí aj ten, kto ako vodič vedie vozidlo v takom čase po požití alkoholu, keď sa alkohol ešte nachádza v jeho organizme. Trestom je pokuta od 150 do 800 eur a zákaz činnosti do troch rokov.
"Najnižšia možná finančná sankcia za konanie, ktoré vo svojom e-maile uvádza pisateľ, je 150 eur. Dolná hranica zákazu činnosti viesť motorové vozidlá určená nie je, je to na posúdení správneho orgánu," vysvetlila Baloghová.
Pri posudzovaní výšky trestu dopravný inšpektorát ako správny orgán prihliada na
- spôsob spáchania priestupku,
- na jeho následky,
- na okolnosti, za ktorých bol spáchaný,
- na mieru zavinenia,
- na pohnútky, ako aj
- na osobu páchateľa a či bol už za obdobný skutok v minulosti postihnutý.
"V tomto konkrétnom prípade môže správny orgán zobrať ako poľahčujúcu okolnosť aj skutočnosť, že výsledok druhej dychovej skúšky mal klesajúcu tendenciu pod hranicu, ktorú Policajný zbor hodnotí ako pozitívny výsledok dychovej skúšky," myslí si policajná hovorkyňa.
Policajti mali pustiť vodiča bez sankcie
Podľa nášho názoru boli policajti, ktorí zadržali Radovi vodičák, veľmi prísni. Podľa toho, čo považuje polícia za pozitívny výsledok dychovej skúšky, si myslíme, že ho mali pustiť len s upozornením.
Lekári vo svojich stanoviskách neraz uviedli, že v tele človeka sa môže bez pitia vytvoriť až 0,3 promile alkoholu (v prepočte do 0,15 mg/l). Preto polícia toleruje takéto množstvo alkoholu v krvi.
Návod na použitie meracieho prístroja na zisťovanie alkoholu u vodiča vyžaduje vykonať aj opakovanú skúšku na alkohol po 15 minútach. Ľahko sa totiž môže stať, že nafúkate aj z výparov ostrekovača. Opakovaná skúška na čerstvom vzduchu však vtedy zvyčajne ukáže na prístroji nulu.
Preto Rado fúkal dvakrát.
Tak, ako polícia berie do úvahy pri opakovanom meraní nulu a nie vyššiu hodnotu, mali podľa nás aj pri Radovi policajti vziať do úvahy nižšiu nameranú hodnotu. Pri nej by na základe interných smerníc ministerstva mali Rada pustiť ďalej bez sankcie.
Spravodlivý by bol čo najnižší trest
Predpokladáme, že zo správneho konania Rado bez pokuty neodíde. Zákon to neumožňuje. Bude musieť zaplatiť minimálne 150 eur. A asi ani trest zákazu šoférovania ho neminie.
Spravodlivé by však bolo, ak by sa dĺžka zákazu šoférovania zhodovala s časom, počas ktorého mal zadržaný vodičský preukaz.
V predpisoch sa píše, že ak bol podozrivému zo spáchania priestupku zadržaný na mieste kontroly aj vodičský preukaz, zákaz činnosti uložený správnym orgánom plynie odo dňa jeho zadržania.