Jeden z najväčších neduhov vodičov na Slovensku je ignorovanie vodorovného dopravného značenia.
Akoby sa riadili podľa pointy v známom vtipe - "Pýtali sa vodiča, prečo prešiel cez plnú čiaru. Odpovedal: A čo pukla?"
Poznáte význam čiar na ceste?
Predpokladáme, že väčšina vodičov význam vodorovného dopravného značenia pozná. Nájdu sa však aj takí, ktorí nevedia rozlúštiť, menej často používané značky.
E-mailom nám prišla otázka: "Čo znamená nové značenie na trase od Vrakune z gagarinovej smerom na obchvat na D1? Pribudla tam k plnej čiare prerušovaná a neviem rozlúštiť toto značenie."
Takéto značky sa používajú, ak chce správca cesty zakázať prechádzať z jedného jazdného pruhu do druhého a zároveň to povoliť pri prejazde z druhého pruhu do prvého. Ak je na vašej strane plná čiara, nesmiete prejsť do susedného jazdného pruhu. Ak je prerušovaná, smiete.
Cez ktoré čiary nesmie vodič prejsť
Cez plnú čiaru, ktorá je uprostred cesty, alebo oddeľuje jazdné pruhy, sa smie prechádzať len v prípade, ak je to potrebné na obchádzanie alebo na odbočovanie na miesto mimo cesty, na lesnú či poľnú cestu, na cestičku pre cyklistov alebo na vchádzanie na cestu.
To isté sa vzťahuje aj na "šrafovanie" na ceste, oficiálne nazvané šikmé rovnobežné čiary.
Dvojitú plnú čiaru smiete prechádzať, len ak je to potrebné na obchádzanie (napríklad prekážky cestnej premávky).
Otestujte sa zo znalostí z dopravných predpisov
Prešli cez plnú, lebo sa ponáhľali
V nasledujúcich ukážkach uvidíte, ako sa to nemá. Väčšina vodičov prechádzala cez plnú čiaru, pretože sa ponáhľali. S tým samozrejme súvisí aj prekračovanie najvyšších povolených rýchlostí.
Väčšinou vám pritom ponáhľanie sa ušetrí najviac niekoľko minút. Zvyčajne sa ale vtedy výrazne zvyšuje riziko havárie.
Kým za čiaru môžete dostať najviac 60 eur, za rýchlosť vám v niektorých prípadoch môžu aj zadržať vodičský preukaz.
*Kameru do auta nám zapožičala spoločnosť Prestigio
V prvej ukážke sme odbočovali vľavo a preto sme sa držali v ľavom jazdnom pruhu. Vozidlo idúce pôvodne za nami nás predbehlo sprava, cez plnú čiaru a bez smeroviek.
Aj ďalšie vozidlo nás predchádzalo cez plnú čiaru, krátko za križovatkou a pár desiatok metrov pred vjazdom do obce. Nešli sme najvyššou povolenou rýchlosťou, pretože sa to na tých niekoľko sto metroch na nekvalitnej vozovke neoplatilo.
Ďalšiemu vodičovi sa nechcelo spomaliť pred kolónou vozidiel rozbiehajúcich sa na riadenej križovatke. Tak sa bez smeroviek presunul cez plnú čiaru do pravého jazdného pruhu.
Posledný záber ukazuje nákladné auto vychádzajúce zo stavby. Vodič si asi uvedomoval silu vozidla, ktoré šoféroval a bez ohľadu na prichádzajúce autá sa natlačil do odbočovacieho pruhu cez plnú čiaru.
Mal pritom možnosť to spraviť aj v súlade s predpismi. To by ale musel zabrzdiť a možno aj na chvíľu zastaviť.