BRATISLAVA. Nová generácia Chevroletu Corvette s prívlastkom Stingray sa do predaja dostane ešte do konca tohto roka. Športový automobil predstihne svojich predchodcov ľahkým hliníkovým podvozkom, ktorý voči svojmu predchodcovi schudol a je výraznejšie pevnejší.
Na pohon novej „korvety“ slúži 6,2 litrový vidlicový „small-block“ s ôsmimi valcami a výkonom 450 konských síl pri 6-tisíc otáčkach za minútu. Krútiaci moment 610 Nm bude dostupný od 4 600 ot/min. Ale bude to stačiť?
Túto otázku si asi položil aj popredný americký úpravca automobilov - spoločnosť Hennessey Performance Engineering (HPE), ktorá má na svojom konte už niekoľko exkluzívnych kúskov. Teraz sa zahryzli aj do Corvette Stingray C7.
Upravený model HPE600 doplnili o kompresor TVS2300, preprogramovanú riadiacu jednotku a výkon motora vytlačili na 600 konských síl. Verzia HPE700 výkon agregátu posunie ešte o ďalších 100 koní vyššie na 700 koní.
Tým však ponuka nekončí a po výmene kompresora za twin-turbo, bežných piestov za kované, výmenou vačkového a kľukového hriadeľa, nahradením nasávacieho potrubia za nerezové, vďaka výkonnejšiemu palivovému systému a novej riadiacej jednotke je v ponuke aj verzia HPE800 s výkonom 800 koní.
V Hennessey sú však nenásytní a pripravili aj ultimatívnu verziu HPE1000. Už zrejme tušíte, že výkon sa pohybuje na hranici 1000 konských síl pri 6 300 ot/min. V podstate v motore neostal kameň na kameni a kované je všetko, čo sa ukovať dá. Požadovaný výkon sa dostavil aj použitím dvoch turbodúchadiel.
Pre predstavu ako sa správa 1 000 koní na dynamometri počas merania, je k dispozícii video predchádzajúcej generácie Corvette C6.