Bohuš: "Neviem, ako sa stavia naša legislatíva k takému vozíku, ako na fotkách. Je to vozík na ťahanie automobilov. Len predná náprava je ťahaná na vozíku a zadná je vlečená po ceste.
Videl som takéto vozíky jazdiť po Európe. Napríklad Holanďania, Briti alebo Nemci si za autokaravanom na takomto vozíku ťahajú malé osobné auto Smart, Yaris, atď. Keď z tohto vozíka bola vytiahnutá lišta so združenými svetlami s EČV, bola pripevnená na ťahané vozidlo, napríklad na nárazník. Niekedy ju mali za zadným sklom ťahaného vozidla, alebo len samotné EČV vozíka pripevnili cez EČV ťahaného vozidla.
Rozmýšľam, že by som si takýto vozík zadovážil, ale neviem či by sa dal u nás prihlásiť. A ako by to bolo s poistením ťahaného vozidla?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Príves smie jazdiť po Slovensku
Z ministerstva dopravy nám odpísali, že je to klasické prípojné vozidlo kategórie O2. Po splnení všetkých technických požiadaviek môže byť schválené na prevádzku na cestách.
Martin Kóňa z ministerstva upozornil, že príves musí splniť aj špecifické podmienky, aby ste ním mohli ťahať iné vozidlo. Musí byť k nem prenosné svetelné zariadenie napojené na príves, ktoré sa pripojí k ťahanému autu.
Registrácia prívesu
Bohuš chcel tiež vedieť, ako takýto príves doviezť zo zahraničia (z EÚ) a ako ho zaregistrovať.
Môžu nastať dve možnosti: príves je v niektorej z krajín únie zaregistrovaný, alebo je príves nový a neevidovaný.
Neevidovaný nový príves musí byť schválený podľa smernice 2007/46/ES a musí mať osvedčenie o zhode COC. S týmito dokladmi vozidlo bez problémov zaregistrujete na Slovensku na obvodnom úrade dopravy.
Ojazdený príves musí mať registračný doklad (osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz).
"Po splnení ostatných požiadaviek, ktoré platia pre uznanie schválenia jednotlivo dovezeného vozidla z členského štátu (kontrola originality, technická kontrola a podobne), môže byť vozidlu vydané slovenské osvedčenie o evidencii a vozidlo prihlásené do evidencie vozidiel," uviedol Kóňa.
Poistenie prívesu
Každé vozidlo, ktorému úrady vydali osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz, musíte poistiť zákonnou poistkou, ak ho chcete používať na cestách. Platí to aj pre prívesy.
Ak by ste si príves nepoistili, nielenže by za vás poisťovňa neuhradila žiadnu škodu, ktorú by ste spôsobili, ale by ste ešte museli zaplatiť aj pokutu.
Spýtali sme sa aj na zákonné poistenie prepravovaného vozidla, no zo Slovenskej kancelárie poisťovateľov nám odpoveď neposlali.
Martina Cernajová, hovorkyňa spoločnosti Genertel nám napísala, že "ohľadne tejto záležitosti je zákon o PZP nejednoznačný". Ministerstvo dopravy prostredníctvom hovorcu vyjadrilo názor, že ťahané vozidlo musí mať povinné zmluvné poistenie. Odkázalo nás zároveň na ministerstvo financií, ktoré má pravidlá poistenia na starosti.
Do zverejnenia článku sme ale odpoveď ministerstva financií nedostali.