Zuzana: "Na moste Lafranconi v Bratislave je v jednom úseku 70-ka. Faktom je, že ju takmer nikto nedodržiava.
Minule ma ale na tomto úseku prebiehalo policajné vozidlo bez zapnutého majáku, pričom išli viac než stovkou. Aký postih hrozí policajtom, keď takto prekročia rýchlosť? Čo treba ako dôkaz? Stačí ich nafilmovať?
Pre porovnanie - pred týždňom sa predo mňa v Rakúsku zaradili Rakúski policajti. Išla som predpisovo, 50 km/h v obci, 100 km/h mimo obce. Napriek tomu som išla asi 4 dediny za sebou tak, že som mala policajtov pred sebou stále na dohľad. Oni naozaj dodržiavali predpísanú rýchlosť aj v obci aj mimo obce."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Sedemdesiatka chráni ľudí, vozidlá a aj most
Policajti nie sú povinní dodržiavať najvyššie povolené rýchlosti ustanovené zákonom. Musí si to ale vyžadovať plnenie osobitných úloh.
Na moste Lafranconi je najvyššia povolená rýchlosť upravená dopravným značením. Pre poškodený mostný záver. Na ceste je prakticky hrbol a na jeho vrchu je kovová platnička, ktorá chráni záver pred ešte väčším poškodením.
Sedemdesiatka má ochrániť nielen vozidlá prechádzajúce po moste pre poškodením (napríklad tlmičov) a ich posádky (pred zranením), ale aj samotný mostný záver. Preto má zmysel na danom úseku predpísanú najvyššiu povolenú rýchlosť dodržiavať.
Polícia nemusí dodržiavať ani rýchlosť podľa značky
Policajti však 70 km/h na moste dodržiavať nemusia. Majú možnosť využiť ďalšie výnimky. Buď výnimku zo zákazových značiek v mimoriadnych a nevyhnutných prípadoch, alebo výnimku "okamžite potrebnú v cestnej premávke" z takmer všetkých dopravných pravidiel vrátane akejkoľvek úpravy rýchlostí.
V prípade, že by policajti nemali dôvod na prekročenie rýchlosti, potrestať by ich smel ich nadriadený. Ale len takou sankciou, akú by smel dostať iný vodič.
S najväčšou pravdepodobnosťou by ste však pri oznámení policajta prekračujúceho rýchlosť neuspeli. Videozáznam by nebol dostatočný dôkaz. Z neho sa totiž v podstate nedá určiť rýchlosť vozidla, ak tam nie je zachytená rýchlosť vozidla s kamerou.
Policajti sa ku križovatke priblížili s majákmi ale bez sirény
Zuzana: "Na svetelnej križovatke som odbočovala vľavo, naskočila oranžová, takže som bola prvé auto, ktoré zastalo.
Zrazu sa za mnou veľkou rýchlosťou objavilo policajné auto. Malo zapnuté svetelné znamenie, ale nie zvukové. Ešte sekundu predtým bolo za mnou zaradené iné auto, ktoré pokračovalo rovno, nemala som ich kedy zbadať.
Policajti na mňa začali blikať, aby som uhla. Keby som ale vošla do križovatky, tak ju zablokujem. Čo robiť v takomto prípade? Môžem prejsť kvôli policajtom križovatkou na červenú, ktorá práve naskočila?
Manžel, ktorý bol so mnou v aute zhodnotil, že ma policajti neprimerane ohrozili, resp. nielen nás, ale všetkých v križovatke.
Nakoniec ma predbehli cez protismer. Celé sa to ale udialo v priebehu sekundy, fakt nebolo kedy reagovať. Keby mali zapnuté zvukové znamenie, tak sa stihnem pripraviť."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Zákon
o cestnej premávke, §40:
Vodič vozidla, ktorý pri plnení špeciálnych úloh používa typické zvukové znamenie doplnené zvláštnym výstražným modrým svetlom alebo červeným svetlom, prípadne ich kombináciou (ďalej len "zvláštne výstražné znamenie"), nie je povinný dodržiavať povinnosti a zákazy ustanovené týmto zákonom okrem povinností podľa § 3 ods. 2 písm. c) a § 4 ods. 2 písm. a) až e). Vodič vozidla, ktorý pri plnení špeciálnych úloh používa zvláštne výstražné znamenia (ďalej len "vozidlo s právom prednostnej jazdy"), je povinný dbať na potrebnú opatrnosť tak, aby iných účastníkov cestnej premávky neohrozil.
Podľa toho, čo napísala Zuzana, nebola povinná vojsť do križovatky na červenú.
Policajti, ktorí sa snažili dostať cez križovatku, nesedeli vo vozidle s právom prednostnej jazdy.
Zákon určuje, že vozidlo má právo prednostnej jazdy len vtedy, ak má zapnutú sirénu spolu s majákom. Bez sirény auto nemá prednosť, ani keby svietil a blikal ako vianočný stromček.
Vozidlu s právom prednostnej jazdy ste podľa zákona povinní umožniť plynulý a bezpečný prejazd. Ak je to potrebné aj zastaviť vozidlo na takom mieste, aby ste im neprekážali. V niektorých situáciách to znamená aj vojsť do križovatky na červenú. Dôležité je však aj to, aby ste tým nikoho neohrozili.
Nedá sa povedať, že by policajné auto ohrozilo Zuzanu a posádku v jej vozidle. Blikanie svetlami neznamená, že sa vodič musí za každú cenu uhnúť. Zuzana napísala, že policajné auto sa jej vyhlo cez protismer a prešlo križovatkou skôr, než by stihla akokoľvek zareagovať.
Policajti však pravdepodobne ohrozili iných na ceste, predovšetkým tých, ktorí mali zelenú a prichádzali do križovatky z voľných smerov. Platí to ale len ak nemali zapnutú sirénu, alebo ju zapli veľmi krátko pred vjazdom do križovatky.