Na Slovensku sme si zvykli hľadať chybu za nedostatok parkovacích miest v blízkom okolí bydliska alebo cieľa našej cesty všade, len nie u seba.
Čitateľ Ivan nám napísal, ako to funguje v Kanade. "Nemáte kde parkovať? Každý smie parkovať na svojom, alebo na mieste navštíveného (priateľa, úradu, kina, obchodu, školy atď.)."
V Kanade sa na verejnom priestranstve parkovať nesmie
V Kanade podľa Ivana vychádzajú z toho, že auto je v prvom rade majetok - občana, firmy, obce, štátu a podobne. "Tak, ako si ani práčku nepostavím na ulicu, lebo doma nemám pre ňu miesto, nemôžem skladovať ani iné svoje veci, vrátane auta, na verejných miestach," napísal.
Na parkovanie Ivanovho auta a áut jeho návštev musí mať miesto na jeho pozemku.
Na otázku, že veľa bytov, úradov, firiem, alebo škôl nemá parkovacie miesta, odpovedá, že to v Kanade nikoho nezaujíma. Byt v Kanade by si nikto bez príslušného parkovacieho miesta nekúpil. Takisto by nedal deti do školy, ak by pri nej nebolo kde zaparkovať. Aj obchod by mal problém, ak nemal dostatok parkovacích miest.
Ivan tiež upozornil na predpis platný v Kanade: "Státie je zakázané všade na verejných komunikáciach, okrem miest, kde je to (značkou) povolené." Značku ale podľa Ivana využívajú len výnimočne.
"Cesty tam musia byť k dispozícii pre prípad živelnej pohromy alebo nutnosti evakuácie. Musia by priechodné a nie zapchaté parkujúcimi vozidlami. To platí nielen pre mestá ale aj pre dedinské uličky," napísal Ivan.
Ako sa parkuje na Slovensku?
To, že na Slovensku sa vodiči s parkovaním príliš netrápia, dokazuje aj fotografia Michala. Odfotil auto, ako zablokoval výjazd z koľajničky pre kočíky a vozíčkarov umiestnených na schodoch.
Z fotky síce nie je zrejmé, že by vodič porušil nejaké dopravné pravidlo. Pravdepodobne sa síce na miesto státia dostal jazdou po chodníku, ale predpísaných 1,5 metra pre chodcov nechal.
Vodič sa ale svojim parkovaním prejavil mimoriadne netolerantne a neohľaduplne.