BRATISLAVA. Zapnutá klimatizácia zvyšuje spotrebu najviac autám s malým objemom motora a výkonom.
Spotreba môže podľa vedúceho servisu Kia Vojtecha Barátha vzrásť od 0,2 do 0,5 litra na sto kilometrov. Kým je klimatizácia spustená, klesá aj výkon auta a až pri autách s výkonom nad 90 kilowattov je jej vplyv menší.
„Rozdiel je aj medzi benzínovým a naftovým motorom, ktorý má väčší krútiaci moment. Klimatizácia ho preto tak nezaťažuje a aj rast spotreby je menší,“ hovorí Baráth.
Pred naštartovaním vyvetrať
Správnym nastavením klimatizácie sa podľa Rastislava Chválu, automobilového novinára, ktorý píše aj pre SME, dá jej vplyv na spotrebu znížiť.
Názory na to, aký má byť rozdiel teploty medzi autom a okolím sa rôznia, podľa Barátha by to nemalo byť viac ako osem stupňov, Chvála zase hovorí, že päť.
„Prehriate auto treba pred naštartovaním najmä dobre vyvetrať, aby sa vypustil najhorúcejší vzduch a až potom zapnúť klimatizáciu,“ vraví Chvála.
Lepšie automatické klimatizácie dokážu podľa neho prúdenie chladného vzduchu dobre rozložiť, aby nešiel priamo na človeka, čo môže spôsobiť zdravotné problémy.
„Existuje aj jemný režim, pri ktorom je chladenie postupné, čo je dobré pre auto aj pre človeka. Ak taká možnosť nie je, je lepšie púšťať chladný vzduch na okno, kde sa čiastočne zmieša s teplým. Nie je to potom taký nápor na organizmus.“
Okná za jazdy neotvárajte
Spotreba rastie v lete aj bez klimatizácie, stačí si za jazdy otvoriť okná. „Na diaľnici a na cestách mimo mesta to zvyšuje spotrebu minimálne rovnako ako klimatizácia.“
V meste je to iné, pre nízke rýchlosti je aerodynamický odpor menší.
O klimatizáciu sa treba pravidelne starať, môžu sa v nej premnožiť napríklad baktérie alebo huby. Baráth hovorí, že by sa mala čistiť každú jar a jeseň.
„Ak nie je vyčistená, môže u človeka vyvolať kašeľ, nádchu alebo výtok z nosa.“
Ďalej k téme: