Ákos: "Jeden môj príbuzný zdedil po otcovi krásny biely Trabant 601. Po čase si však kúpil nové auto, starý Trabant chcel predať a napokon som ho dostal ja. Vozidlo bolo vtedy (v r. 2008) prepísané na moje meno, ale bez toho, aby sa vozidlo čo i len o centimeter pohlo.
Boli vykonané aj iné zmeny v technickom preukaze. Zaťaženie strechy "vyrástlo" z 50 na 65 kg, to ale podstatné nie je.
Zmenila sa farba vozidla, no len na papieri. V dokladoch je zrazu "strieborná metalíza pastelová". Doteraz som si z toho robil len srandu, kým ma jeden známy neupozornil na to, že farba vozidla je dôležitý identifikačný údaj. A ak sa nezhoduje s farbou napísanou v techničáku, môžem za to dostať mastnú pokutu.
Vozidlo ale žiadnu inú farbu nikdy nemalo, len bielu.
Čo mám robiť? Chybu som nespravil ja. Ako ale dokážem, že pred 5 rokmi niekto zle napísal farbu do papierov? Je aj inú možnosť, než nahlásiť (nikdy nevykonanú) zmenu farby? To by asi potom bolo lacnejšie prefarbiť si vozidlo na striebornú."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
"Majiteľ vozidla, ktorý zistí, že do dokladov vozidla boli zapísané nesprávne údaje, alebo pri prepise vozidla prišlo k zmene údajov, musí túto skutočnosť riešiť na okresnom dopravnom inšpektoráte, kde má vozidlo evidované," informovala Denisa Baloghová, hovorkyňa policajného prezídia.
Hovorkyňa upozornila, že evidencia vozidiel je okrem elektronickej podoby vedená aj v manuálnej papierovej forme, v tzv. spise vozidla.
Ako policajti zistia, či sa stala administratívna chyba
V spise sa nachádzajú aj všetky žiadosti o zmenu a staršie doklady vozidla, ktoré majiteľ alebo držiteľ vozidla odovzdal pri vykonaní týchto zmien.
"Ak bola farba vozidla pôvodne biela, bude o tejto skutočnosti záznam aj v pôvodných dokladoch vozidla," vysvetľuje Baloghová.
Pokiaľ sa v spise nebude nachádzať žiadna žiadosť o zmenu farby na striebornú, môžeme podľa Baloghovej predpokladať, že sa zmena farby v systéme evidencie vozidiel stala z iného dôvodu, napríklad pre omyl pri evidencii, pre technické problémy v systéme, atď.
Chybu môžu policajti napraviť hneď
Ak polícia zistí, že zmena farby v systéme nenastala na základe žiadosti držiteľa vozidla, je možné túto skutočnosť riešiť ako administratívnu chybu na strane evidenčného orgánu, vysvetlila Baloghová.
Opravu v dokladoch môžu potom policajti spraviť aj bez toho, aby musel držiteľ vozidla absolvovať celý proces, ktorý predchádza zmene farby vozidla v evidencii vozidiel.
"V praxi môže nastať prípad, že vozidlo bolo evidované na viacerých okresných dopravných inšpektorátoch podľa bydliska predchádzajúcich držiteľov a potrebné údaje o vozidle sa môžu nachádzať na inom dopravnom inšpektoráte ako je aktuálne evidované. Potom ich zabezpečenie môže zabrať istý čas," upozornila na záver policajná hovorkyňa.