Na zeleni sa nesmie parkovať
Roman: "Môžem zastaviť a stáť s motorovým vozidlom v zóne s dopravným obmedzením aj na trávniku alebo na vyjazdenej hline? V Žiline sa takýmto spôsobom parkuje.
Na chodníku dostávajú autá papuče, ale na takýchto vyjazdených trávnikoch stoja bežne bez postihu. Argumentujú tak, že zóna platí len pre cesty a chodníky. Je to tak? Keď to tak ostane, tak z tých trávnikov nikdy nič nebude."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Podľa zákona o pozemných komunikáciách je súčasťou cesty aj cestná zeleň. Ak by na takej niekto chcel zastaviť v rozpore s dopravnou značkou, porušil by tým predpisy rovnako ako zastavením na vyasfaltovanej časti cesty.
Vodiči však môžu na miestach, ktoré opísal Roman, parkovať aj na inej ako cestnej zeleni. Ani to sa však nesmie. Nie je pritom dôležité, či je tam dopravná značka zakazujúca parkovanie alebo nie.
"Vodič nesmie poškodzovať životné prostredie, najmä verejnú a cestnú zeleň," uvádza zákon o cestnej premávke.
Tak ako nesprávne parkujúce autá na chodníku, aj tie na zeleni si zaslúžia odťah. A nie je pritom dôležité, či ešte tráva rastie, alebo ju už autá ujazdili.
Okrem toho, mimo ciest autá vodiči nesmú používať. Výnimky určuje zákon, no parkovanie na verejne prístupnej zeleni vedľa cesty medzi ne nepatrí.
A kým len za nesprávne parkovanie hrozí vodičovi pokuta do 60 eur, za použitie vozidla mimo cesty bez povolenia mu môžu zakázať šoférovať až na dva roky.
Ani dopravná obsluha nesmie jazdiť po chodníku
Petra: "V Žiline na Ľubľanskej ceste sa nachádzajú obchodné prevádzky - potraviny, pizzeria a podobne. Priestor na svoje zásobovanie majú zabezpečený z parkoviska za prevádzkami. Roznášač pizze a aj niektoré iné autá však bežne používajú chodník pred prevádzkami na parkovanie a vjazd.
Keď som sa nad tým pozastavovala, tak mi roznášač pizze povedal, že on môže chodiť autom po chodníku, lebo je dopravná obsluha. Nikde však nie je na chodníku značka, že je umožnený vjazd dopravnej obsluhe."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Ak to dopravná značka alebo policajt nepovoľuje, vodiči nesmú jazdiť po chodníku. Takúto možnosť nemajú ani vodiči dopravnej obsluhy.
Vozidlá smú na chodníku len parkovať, ak nechajú chodcom jeden a pol metrovú voľnú šírku chodníka.
Jazda po chodníku je nebezpečná, pretože sa pri nej môžu chodci ľahko zraniť. Napriek tomu za to vodiči riskujú pokutu len 60 eur.