BRATISLAVA. Pred vyše rokom stratil Pavel Prokipčák pri autonehode svojho 20-ročného syna. Zahynul ako spolujazdec, z trojčlennej posádky zomreli všetci – aj vinník nehody.
„Ak človek autonehodu prežije, hoci aj s trvalými následkami, môže sa domáhať odškodného. Ak zahynie, pozostalí nemajú nárok na žiadne odškodné za jeho smrť okrem pohrebných nákladov,“ hovorí.
Okrem preplatenia pohrebných nákladov dnes môžu mať pozostalí po obetiach dopravných nehôd nárok aj na pozostalostnú rentu. Vtedy, ak k nim mala obeť vyživovaciu povinnosť.
Prečítajte si tiež:
Cesty boli cez letné prázdniny divoké, hoci obetí ubúda
Zákonník nemajetkovú ujmu nepozná
Podľa Prokipčáka je súčasná úprava nedostatočná. Myslí si, že pri odškodňovaní z povinného zmluvného poistenia pozerá iba na materiálne škody.
„Poisťovne vyplácajú za rozbité autá státisíce, ale pozostalí po obetiach nikoho nezaujímajú,“ dodáva.
Už pred pol rokom sa obrátil Prešovský krajský súd s predbežnou otázkou na Európsky súd pre ľudské práva, či by sa nemalo pozostalým platiť odškodné z povinného zmluvného poistenia vinníka.
Pozostalí sa na súdy obracajú so žalobami, nárok na náhradu nemateriálnej ujmy však zo zákona nemajú. Náš občiansky zákonník narozdiel od zahraničia totiž náhradu nemajetkovej ujmy nepozná.
„V prevažnej väčšine členských štátov Európskej únie sa pozostalým hradí morálna ujma. Je vo výške všeobecne priznávanej judikatúrou súdov. Druhou možnosťou je systém paušálnych náhrad pre jednotlivé skupiny pozostalých,“ hovorí právnik Imrich Fekete.
„Na Slovensku problém odškodňovania pozostalých nie je právne riešený ako je to v iných členských štátoch,“ dodáva.
V Česku je to inak
Česká úprava
nemajetkovú ujmu pozostalých odškodňujú od mája 2004 , odškodnenie sa vypláca z povinného zmluvného poistenia vinníka nehody, odškodnenie za nemajetkovú ujmu je 240-tisíc českých korún pri smrti manžela, dieťaťa, rodiča, od 1. januára 2014 bude výška odškodnenia ponechaná na súdy .
Jednorázové finančné odškodnenie dostávajú pozostalí po obetiach od mája 2004 v Českej republike. Podobne ako v ďalších krajinách sa vypláca z povinného zmluvného poistenia vinníka.
„Toto ustanovenie bolo včlenené do občianskeho zákonníka,“ hovorí Robert Schuster z českého ministerstva spravodlivosti.
Výška odškodnenia bola odstupňovaná podľa kategórie príbuzných, najviac 240–tisíc korún.
Od 1. januára bude v Česku účinný nový občiansky zákonník. „Odstraňuje úpravu pevne stanovených súm. Neobsahuje tabuľky a neobmedzuje sudcu, aby určil spravodlivú náhradu po zohľadnení všetkých okolností prípadu,“ hovorí Schuster.
„Ministerstvo spravodlivosti si uvedomuje, že odškodnenia za ujmu na živote, prípadne smrť nie sú uspokojivo riešené,“ hovorí jeho hovorkyňa Alexandra Donevová.
„Novú úpravu viacerých inštitútov obsahuje aj legislatívny zámer nového Občianskeho zákonníka,“ dodáva. Do parlamentu by ho chcelo ministerstvo predložiť v roku 2014.