Peťo: "Potreboval by som poradiť. Je päť hodín ráno, prší. Auto č. 1 ide v jazdnom pruhu. Auto č.2 ho ide predbehnúť, keďže oproti nič nejde. Ale, bohužiaľ, na ceste stojí auto tmavej farby, neosvetlené, bez výstražných svetiel, nikto vonku vo veste (šofér sedel v aute vzadu). Auto č. 2 narazí do stojaceho auta. Kto je na vine?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Spýtali sme sa na názor advokáta, ktorý sa špecializuje na dopravné nehody. Ivan Javor z kancelárie Javor - Tokár upozornil, že veľa udalosť mohlo ovplyvniť veľa neznámych faktorov:
- profil komunikácie,
- dopravné značenie, aj vodorovné,
- kde sa havária stala - v obci alebo mimo nej,
- rýchlostný limit a skutočná rýchlosť jazdy vozidiel,
- či na mieste bolo a svietilo pouličné osvetlenie, atď.
Z toho, čo napísal čitateľ, môžeme predpokladať, že bez pouličného osvetlenia bola na mieste tma. S tým súhlasí aj advokát.
Aj neosvetlené vozidlo mohlo byť včas osvetlené
"Prvým dôležitým aspektom je, že tmavé stojace vozidlo vo vozovke tvorilo prekážku cestnej premávky," uviedol Javor.
Takisto by zisťoval, z akej vzdialenosti mohlo byť stojace auto spozorované a rozpoznané. Túto vzdialenosť podľa právnika ovplyvňujú svetlomety predbiehaného vozidla aj toho, ktoré predbiehalo.
"Výsledok môže byť taký, že aj keď tmavé vozidlo bolo neosvetlené a neoznačené, ale svetlami uvedených vozidiel bolo osvetlené na vzdialenosť napríklad 60 metrov a z rýchlosti jazdy 50 km/h by, vodič predbiehajúceho vozidla by pri včasnej reakcii mohlo bezpečne zastaviť alebo sa vyhnúť stojacemu vozidlu," upozornil advokát.
Zároveň dodal, že pri rýchlosti 90 km/h by už vodič také šance na zabránenie zrážky nemal.
"Nie je možné vyjadriť sa jednoznačne k otázke zavinenia dopravnej nehody. Máme málo vstupných údajov," zopakoval Ivan Javor.
Jeden mohol byť prekážkou, druhý nemal predbiehať
Za istých okolností mohol byť spoluvinníkom aj vodič vozidla, ktoré predbiehalo. Ak porušil pravidlá predchádzania.
Mohol predchádzať napriek tomu, že nemal pred sebou rozhľad na takú vzdialenosť, ktorá je potrebná na bezpečné predchádzanie.
Z čitateľovho opisu situácie tiež vyplýva, že aj vodič stojaceho vozidla mohol spraviť chybu. Neoznačil svoje vozidlo ako prekážku cestnej premávky. A tak by mohol byť spoluzodpovedný za haváriu.
Prekážkou je podľa zákona všetko, čo môže ohroziť alebo obmedziť jazdu vozidiel a pohyb chodcov.
"Kto spôsobil prekážku cestnej premávky, je povinný ju bezodkladne odstrániť," dodávajú predpisy s tým, že prekážku treba označiť tak, aby ju účastníci cestnej premávky mohli včas spozorovať.