Dopravná značka, ktorú nevidno, akoby neexistovala
František: "Do akej maximálnej vzdialenosti od okraja vozovky môže byť umiestnená dopravná značka? Je v poriadku, ak je umiestnená za 2,5 m širokým pruhom na pozdĺžne parkovanie a 5 m širokým chodníkom pre chodcov? Čo v prípade, ak je ešte k tomu skrytá za korunou stromu? Musí ju vodič rešpektovať, ak ju nemá vôbec šancu vidieť?
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Podľa technických noriem by dopravná značka nemala byť viac ako 2 metre od spevnenej časti krajnice. Zároveň by mala byť umiestnená tak, aby bola včas viditeľná z dostatočnej vzdialenosti.
Dopravné značenie, ktoré odfotil František, tieto podmienky nespĺňa. Presnejšie, Františkovi sa značku odfotiť nepodarilo, keďže je schovaná v korune stromu.
Neviditeľnou značkou sa vodič riadiť nemusí.
Značky na žltom podklade
Jaroslav: "V poslednom čase som si všimol na cestách, kde sa konajú nejaké opravy, prípadne z iných dôvodov, prenosné dopravné značenie, ktoré nebolo takpovediac v "štandardných" farbách.
Konkrétne, pozadie značky, ktoré býva biele, malo farbu žltú. Myslím, že takéto vyhotovenie je bežné v niektorých iných európskych krajinách, ale či je prípustné aj na Slovensku, o tom presvedčený zrovna nie som."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Vyhláška k zákonu o cestnej premávke umožňuje niektoré dopravné značky umiestniť na žltý podklad. Symboly, písmená alebo číslice vtedy musia byť čierne.
"Vyhotovenie a tvary symbolov dopravných značiek a dopravných zariadení sa nesmú meniť; to neplatí pre zvislé prenosné dopravné značky č. C 20 až C 23b a č. C 25 až C 30 ktorých podkladová doska je zo žltej retroreflexnej fólie a šípky (symboly) a kontrastný prúžok sú čierne," uvádzajú predpisy.
Dopravné značenie, ktoré Jaroslav odfotil je preto v súlade s pravidlami.