Napíšte nám
- jedinečnosť- motor- prevodovka- podvozok- "fun-factor" - malý rejd, občas sa otáčam na viac krát, než by som chcel,- nenastaviteľná vzdialenosť volantu (výškovo nastaviteľný je),- lak je náchylný na poškriabanie, všeobecne si vyžaduje starostlivosť, ale to platí asi pre každé čierne auto,- búchalo mi zadné plató kufrových dverí (podložené),- hlučnejší podvozok na nerovnostiach, ale v norme,- spracovanie plastov palubnej dosky by si zaslúžilo viacej pozornosti,- predsa len je to Francúz, vedia sa objaviť závady v elektronike.o vašom vozidle
Predstavte ho čitateľom AUTOsme.sk.
Čo o svojom aute napísať?
Kliknite SEM
Informácie o aute alebo motorke spolu s fotkami pošlite na e-mailovú adresu
magazin@natankuj.sk.
Môj Peugeot 306 GTi-6 je jeden z najlepšie vyzerajúcich a najzábavnejších hot-hatchov prelomu tisícročí. Je to môj splnený sen a súčasne "legenda", podobne ako modely 205 GTi, 205 Turbo16, 206 RC, 405 MI16/T16 4x4.
Ostrá 306-ka je jedno z áut patriacich do éry, kedy autá z dielne Peugeot mali svoju osobitnosť a dušu.
Vo Veľkej Británii sa tieto autá predávali pod obchodným označením "GTi-6", na európskom trhu "S16 bv6". Majtelia zvyknú autu hovoriť "gé-té-í šestka". Možno pre ľúbivejšie pomenovanie, no aj ako odlíšenie od 306 S16 vyrábaných pred rokom 1997 (mali ešte 5-stupňovú prevodovku a starší 110-kilowattový motor).
Peugeot 306 GTi-6 je auto, ktorých po cestách nejazdí veľa
Tristo šestky ešte stále pomerne často vidieť na našich cestách. Posledný kus pritom opustil výrobnú linku v roku 2001. Najčastejšie sú to však 5 dverové civilné hatchbacky a obité „es-wéčka“ (break) slúžiace podnikavejším majiteľom.
"Gé-té-í šestky“ alebo "es-šestnástky" však už len tak neuvidíte. Momentálne ich jazdí na Slovensku do 30 kusov. Z toho je istá časť upravená ako závodný špeciál. V horšom prípade sú búrané a nejazdia.
Auto má krásny dizajn - elegantné jednoduché línie a tvary. Pôsobí nenápadne, ale súčasne správne ostro. Je kedykoľvek pripravené súperiť s generačne novšími autami. Nielen svojou jazdou ale aj výzorom.
Dnešné autá sa mi zdajú príliš prebublané, guľaté, ako kabínky z lanoviek. Niektoré kusy z rokov pred 1990 sú zas príliš hranaté. Tristošesťka je presne podľa môjho gusta.
Motoru som pridal niekoľko koní navyše
Silné stránky
Slabé stránky
Najsilnejší a najvyšší rad 306-iek obsahuje rezavo znejúci dvojlitrový DOHC 16 ventilový atmosférický motor XU10J4RS, ktorý v špičke vydá sériový výkon 120 kW (163 koní).
Podľa niektorých je to jeden z najlepšie znejúcich štvorvalcov. Aj pre Helmholtzov rezonátor, ktorý je súčasťou sacích parohov a stará sa o akustickú harmóniu nasávaného vzduchu.
Moje auto je obdarené športovým celopriechodným výfukom bez katalyzátora s rezonátorom AMA (kamaráti ho nazývajú Kanál). Okrem navýšenia výkonu na 130 kW (176 koní) zabezpečuje charakteristický zvukový prejav.
Motor je podporený nakrátko poskladanou 6-stupňovou (odtiaľ názov GTi-6) prevodovkou z dielne Peugeot motorsport.
Šesťka na prevodovke nie je na žiadne cestovanie po diaľnici. Je dlhá ako 5. stupeň na civilnej benzínovej 306-ke. Perfektne drží motor v tom najlepšom, čo ponúka jeho výkonový priebeh.
Výborný sériový podvozok dokáže spolu s prevodovkou získať z auta maximum. Kým u mňa to spôsobuje úsmev od ucha k uchu, v zákrutách majú spolujazdci obrazne povedané žalúdok ďaleko za vozidlom.
Motor má pomerne slušný krútiaci moment už v nízkych otáčkach a pri pokojnej jazde po meste má dostatok ťahu už pri nízkych otáčkach. Sila sa začína prejavovať približne na 3 000 otáčkach.
Ťah plynulo narastá do 4 500 otáčok, kedy vystrelí a stále viac tlačí pasažierov do sedadla. Platí to až po červené pole v 7 200 otáčkach, kde nastupuje obmedzovač.
Najlepší ťah má auto určite medzi 5 500 a 7 000 otáčkami.
Spotreba ma nezaujíma, dôležitý je pocit z jazdy
Niektorých určite zaujíma spotreba takéhoto autíčka. Diaľka sa dá ísť za cca 7 až 7,5 litra na 100 km, mesto za 9,5 – 10 litrov, ostrou jazdou možno aj za 20 litrov na 100 km.
Jedna vec je však v mojom prípade istá. Od kedy mám Peugeot 306 GTi-6, prestal som sa spotrebou zaťažovať a užívam si jazdu.
Zákruty a serpentíny zvláda auto výborne. Má elasto-kinematické vedenie zadných kolies. V zákrute sa kolesá vychyľujú o niekoľko stupňov na opačnú stranu zatočenia. V praxi to znamená zmenšenie polomeru otáčania a hladké prejdenie zákruty.
Auto má istý športový potenciál, ktorý sa využíva v pretekoch do vrchu, autoslalome a iných motošportoch. Momentálne na 306-ke asi najlepšie jazdí Stanislav Krivák z Malaciek. Aj s minimálnymi úpravami na motore robí na slalomoch v podstate identické časy, ako silnejšie autá.
Pozrite si, ako 306-ka jazdí do vrchu:
Plná výbava, aj so škrípajúcou prístrojovou doskou
Drvivá väčšina GTi-6 vychádzala z výroby s plnou výbavou. Montovali do nich automatickú klimatizáciu, dažďový senzor, vyhrievané elektrické spätné zrkadlá, vyhrievané polokožené (koža + alcantra) športové sedadlá, predné a bočné airbagy, elektricky ovládané strešné okno a ostrekovače svetlometov.
Myslím si, že je to pomerne slušná výbava na auto vyrábané v rokoch 1997 – 2000 v tejto triede.
V spracovaní interiéru vynikajú najmä polokožené sedačky, ktoré perfektne lemujú oblasť stehien a bokov a dokážu podržať v zákrute.
Nanešťastie, v tomto období používal Peugeot na prístrojovú dosku pomerne tvrdé plasty. Po čase to pri prejazde nerovností škrípe. Dá sa s tým však bojovať – podložiť, zlepiť, alebo vyplniť medzeru. Alebo namontovať "Kanál" a jazdiť.
Inak všetko vyzerá v poriadku, dobrý výhľad je samozrejmosťou.
306-ka nie je ideálom kvality
Je známe, že Francúzske autá nie sú pre mnohých ideálom kvality či výdrže. Myslím si však, že veľa záleží od majiteľa vozidla. Dodnes veľa ľudí spomína na motory 1.9D, ktoré prežili niekoľkonásobne karosériu a ešte dnes ich používajú v iných autách napríklad mimo Európy s nájazdom blížiacim sa hodnote milión kilometrov.
Napriek tomu, 306-ky nie sú bezporuchové vozidlá. Tu sú niektoré problémy:
únava zadnej nápravy (po nejakom čase a prejdených kilometroch sú zadné kolá do "A"),
problémy s tesnosťou chladiaceho okruhu (chladič zvykne po nejakom čase tiecť),
pískajúci ventilátor vzduchu v kabíne (obyčajne okolo 200 000 km),
problémy s ventilátormi chladiča (zlé kontakty relátok pod maskou pre dlhodobé pôsobenie vonkajších vplyvov),
8-ventilové motory z dôvodu stvrdnutia gufer na vodítkach ventilov pre starobu či opotrebenie zvyknú spaľovať olej.
Všetko sú to však relatívne lacno a rýchlo opraviteľné problémy. Riziko ich výskytu dokáže každý znížiť starostlivosťou o auto. Okrem toho, na Peugeot 306 sa dajú zohnať relatívne lacné náhradné diely.
Platí aj fakt, že kto kvalitne maže, ten jazdí. Momentálne mám v aute TOTAL racing 10W50. Olej vymieňam každých 5 až 8 tisíc kilometrov.
U mňa je samozrejmosťou šetrná jazda, kým sa olej nezohreje na správnu teplotu. Až potom si dovolím jazdiť na doraz. V otáčkomere je zabudovaný ukazovateľ teploty pre olej nezávisle od teplomera chladiacej kvapaliny.
Auto malo malo len drobné poruchy, platím si prevenciu
Asi najnepríjemnejšia závada na aute bola výmena snímača rýchlosti. Prestal ukazovať tachometer. Snímač stál 20 eur a výmena zabrala niekoľko minút.
Všetky ostatné úpravy či výmeny sú motivované snahou o najlepší možný stav auta. Investoval som doň nemalé prostriedky, pretože mi na mojej 306-ke skutočne záleží.
Už som vymenil spojkovú sadu, auto dostalo nové brzdy vpredu aj vzadu, skrátil som interval výmeny oleja a to nie je zďaleka všetko.
Auto si plánujem nechať až do úplného konca a pokračovať v nahodenom servisnom tempe ďalej. Aj preto auto nepozná sneh a zimu prečkáva v garáži.
V servise dostanem vždy niečo navyše
Auto som kúpil, po porade na Peugeot-clube, od koncesionára Peugeot, Rival Car v Nových Zámkoch. Dá sa povedať, že väčšina S16-iek prešla ich rukami.
Po dovoze z Talianska dostala 306-ka generálnu opravu zadnej nápravy (tá je slabosťou 306-iek všeobecne), uloženia tlmičov a rozvodov. Vymenili jej chladič na vodu a dostala nový lak.
Dodnes tam chodím auto servisovať. Z prístupu cítiť, že si vážia každého zákazníka. Vždy dostanem niečo navyše. Napríklad bezplatné ručné umývanie a vysávanie auta po nejakom servisnom úkone alebo návšteve. Sú ochotný pomôcť a poradiť, kedykoľvek potrebujem.
Autor: Ivan Komorný