BRATISLAVA. Pred tromi rokmi americký taxikár nepozorne obiehal cyklistu a zranil ho.
Narazil na vášnivého cyklistu a starostu Los Angeles Antonia Villaraigosa a ten nanovo zadefinoval vzťah vodičov a cyklistov.
Vodiči teraz musia pri predbiehaní bicyklov dodržiavať odstup troch stôp (91,44 centimetra). Novinku podpísal guvernér Kalifornie tento týždeň, podobné pravidlo platí aj v ďalších 22 amerických štátoch.
„Ak by s takouto iniciatívou súhlasili ministerstvo vnútra a polícia, určite by sme to podporili. Chceme túto otázku otvoriť,“ hovorí slovenský národný cyklokoordinátor Peter Klučka.
Polícia neodpovedala, či by povinný odstup mohol pomôcť zvýšiť bezpečnosť cyklistov. Na našich cestách zahynú ročne desiatky cyklistov, vlani ich bolo 25, v roku 2000 až 81.
Usmrtení cyklisti
Prečítajte si tiež:
Byť cyklistom nie je jednoduché, ich podiel medzi obeťami ale klesá
Úzke cesty
Dopravný expert Jozef Drahovský si myslí, že stanovenie odstupu by bezpečnosť zvýšiť mohlo. „Museli by sme však zároveň nanovo definovať, čo s obiehaním.“
Naráža na rovnaký problém, o akom diskutovali aj v Kalifornii. Tamojší guvernér Jerry Brown odmietol podpísať zákon, ktorý by vodičom pri predbiehaní cyklistov umožnil prekročiť aj dvojitú plnú čiaru, ak by to bolo bezpečné a nešli by rýchlejšie ako 24 kilometrov za hodinu.
Plnú čiaru pri predbiehaní nemôžu prekročiť ani naši vodiči a pri šírke niektorých našich ciest by to znamenalo, že by museli ísť za cyklistom aj kilometre.
„Zvyšovať bezpečnosť cyklistov by sme mali najmä ich presmerovaním z hlavných trás, a to budovaním separátnych cyklistických chodníkov,“ mieni Drahovský.
Klučka si myslí, že povinný odstup by mal byť vecou kampane a až potom zákona.
„Podobná veľká kampaň práve beží vo Francúzsku. Robia to voľnou formou, cyklisti majú na sebe reflexné vesty, vzadu majú nápis dodržuj 1,5-metrovú vzdialenosť a za tým smajlík,“ hovorí.
Slovenskí policajti neuvažujú ani nad ďalšou inšpiráciou zo zahraničia, ktorou je povinné vyhodenie smerovky pri predchádzaní cyklistu. Už roky to platí v Česku.
„Pokiaľ vodiča za vami na cyklistu spustením smerovky neupozorníte, môže sa stať obeťou tragickej nehody. Pokiaľ pred sebou narazíte na vodiča, ktorý toto pravidlo neuplatňuje, cyklista môže skončiť pod vašimi kolesami,“ vyzýva na webe české ministerstvo dopravy.
Smrteľné nehody zavinené cyklistami
U nás len začíname
„Znamenie o zmene smeru jazdy je vodič povinný dávať, aj ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť premávky, a teda aj pri predchádzaní cyklistov,“ vysvetľuje polícia naše všeobecné ustanovenie.
Klučka si myslí, že z Česka by sme si mali brať príklad.
„Národnú cyklostratégiu prijali už pred desiatimi rokmi a cyklistov sa im podarilo dostať aj do zákonov.“ U nás podobný dokument vznikol len tento rok, pozícia cyklokoordinátora existuje len mesiac.
„Začíname krôčik za krôčikom, teraz rokujeme so Železničnou spoločnosťou, aby pri ohlasovaní radenia vlakov vyhlasovali popri vagónoch pre imobilných či pre matky s deťmi aj oddiely určené pre cyklistov,“ povedal.
Podiel nehôd zavinených cyklistami na všetkých nehodách