Miroslav: "Keď ide auto po mestskom obchvate po diaľnici a zároveň je v obci, ktoré pravidlo má prednosť? To, podľa ktorého je jedno, či idem v ľavom alebo pravom pruhu alebo pravidlo jazdy po diaľnici, kedy musím jazdiť v pravom a v ľavom len keď predbieham?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
To, či jazdíte po diaľnici, rýchlostnej ceste alebo obyčajnej ceste, nerozhoduje o tom, v ktorom jazdnom pruhu na viacpruhovej ceste smiete jazdiť.
Dôležité je, či ste alebo nie ste v obci.
Mimo obce smiete jazdiť v pravom jazdnom pruhu. V ostatných pruhoch len v prípade, že vám v tom nebráni dopravné značenie a zároveň ak predbiehate, obiehate, odbočujete alebo sa otáčate. Samozrejme, nesmiete pritom porušiť ostatné dopravné pravidlá.
V obci môžete na jazdu využiť ktorýkoľvek jazdný pruh. To však neplatí pre vodičov:
- nákladných áut ťažších ako 3,5 tony,
- jazdných súprav dlhších ako 7 metrov,
- zvláštnych motorových vozidiel,
- a motoriek s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou do 45 km/h.
Vodiči týchto vozidiel musia aj v obci jazdiť v jazdných pruhoch ako mimo obce.
Na diaľnici, či už je to v obci alebo mimo nej, platí ešte jedno obmedzenie pre kamionistov (vodičov nákladiakov nad 7,5 tony) - nesmú predbiehať iné autá.
Ak Miroslav jazdí v osobnom aute, v obci smie na diaľničnom obchvate jazdiť v ktoromkoľvek jazdnom pruhu. No v prípade, že jazdí v ľavom jazdnom pruhu a vodiči vo všetkých jazdných pruhoch by bránili v jazde rýchlejšiemu vozidlu, Miroslav musí čo najskôr jazdný pruh opustiť. To by neplatilo len vtedy, ak Miroslav používa ľavý jazdný pruh na obchádzanie, odbočovanie, otáčanie alebo predchádzanie.
Pravidlá jazdy v jazdných pruhoch
zákon č. 8/2009 Z.z., § 10:
(1) Mimo obce na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. V ostatných jazdných pruhoch sa smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, predchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie.
(2) Mimo obce na ceste s troma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy smie vodič nákladného automobilu s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou presahujúcou 3 500 kg, vodič jazdnej súpravy, ktorej celková dĺžka presahuje 7 m, vodič zvláštneho motorového vozidla a vodič motocykla s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou do 45 km.h-1 použiť na jazdu výhradne dva jazdné pruhy najbližšie k pravému okraju vozovky; v ostatných jazdných pruhoch smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie.
(3) V obci na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy smie vodič vozidla použiť na jazdu ktorýkoľvek jazdný pruh; to neplatí pre vodiča uvedeného v odseku 2, na ktorého sa vzťahujú pri jazde v obci odseky 1 a 2.
(4) Ak je na ceste s dvoma a alebo s viacerými jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy taká hustá premávka, že sa utvoria súvislé prúdy vozidiel, v ktorých vodič motorového vozidla môže jazdiť len takou rýchlosťou, ktorá závisí od rýchlosti vozidiel idúcich pred ním, vozidlá môžu ísť súbežne vedľa seba (ďalej len "súbežná jazda"). Pri súbežnej jazde sa nepovažuje za predchádzanie, ak vozidlá idú v jednom z jazdných pruhov rýchlejšie ako vozidlá v inom jazdnom pruhu.
(5) Ak by vozidlá idúce v obci súčasne vo všetkých jazdných pruhoch bránili v jazde rýchlejšie idúcemu vozidlu, vodič, ktorý jazdí v ľavom jazdnom pruhu, je povinný ho čo najskôr uvoľniť; to neplatí, ak vodič používa ľavý jazdný pruh na obchádzanie, odbočovanie, otáčanie alebo predchádzanie.
(6) Vodič pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi jazdiacemu v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Tam, kde sa dva jazdné pruhy zbiehajú do jedného jazdného pruhu tak, že nie je zrejmé, ktorý z nich je priebežný, vodič jazdiaci v ľavom jazdnom pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi v pravom jazdnom pruhu; to neplatí, ak ide o striedavé radenie upravené príslušnou dopravnou značkou.
(7) Na ceste s troma jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy je vodič prechádzajúci z ľavého jazdného pruhu do stredného jazdného pruhu povinný dať prednosť v jazde vodičovi prechádzajúcemu do stredného jazdného pruhu z pravého jazdného pruhu; takýto postup sa vzťahuje primerane pri prechádzaní z ľavých jazdných pruhov do stredných jazdných pruhov na ceste so štyrmi alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy.
(8) Ak je na zaraďovanie do priebežného jazdného pruhu zriadený pripájací pruh, je vodič povinný pred zaradením sa do priebežného jazdného pruhu použiť tento pruh. Vodič pri zaraďovaní z pripájacieho pruhu do priebežného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi idúcemu v priebežnom pruhu.
(9) V obci sa nepovažuje za predchádzanie, keď vozidlá v jednom jazdnom pruhu idú rýchlejšie ako v inom jazdnom pruhu.
(10) Ak je pri súbežnej jazde v niektorom jazdnom pruhu prekážka cestnej premávky, vodič vozidla idúceho vo voľnom jazdnom pruhu je povinný umožniť vodičovi prvého vozidla nachádzajúceho sa v jazdnom pruhu, v ktorom je prekážka, jej obídenie, ak ten dáva znamenie o zmene smeru jazdy. Vodič obchádzajúci prekážku pritom nesmie ohroziť vodiča jazdiaceho vo voľnom jazdnom pruhu.
(11) Ak jazdné pruhy nie sú na vozovke vyznačené, jazdným pruhom sa rozumie časť vozovky dovoľujúca jazdu vozidiel s troma a viacerými kolesami v jazdnom prúde za sebou.