Obvineným motorkárom hrozí v prípade dokázania viny ročné väzenie za prečin porušovania ochrany rastlín a živočíchov.
Traja muži, 28-ročný Jozef, 34-ročný Juraj a 34-ročný Dušan z okresu Námestovo jazdili v nedeľu 29. septembra popoludní v katastri obce Hruštín v lesnom poraste v lokalite Minčol, informoval Radko Moravčík, hovorca žilinskej krajskej polície.
Okrem toho, že ich motocykle nemali evidenčné čísla, jazdili na území tretieho stupňa ochrany prírody a krajiny v rozpore s predpismi na ochranu prírody a krajiny .
Mimo ciest smieme jazdiť len výnimočne
Na akomkoľvek vozidle smie vodič jazdiť len na cestách. Neplatí to, ako vozidlo použije:
- v súvislosti s organizovaným športovým, spoločenským alebo iným verejným podujatím,
- na pôdohospodárske, lesné, údržbárske, stavebné alebo priemyselné práce,
- v súvislosti s výkonom poľovníckeho práva a rybárskeho práva alebo ich kontrolou,
- na záchranné práce,
- na práce vo verejnom záujme,
- na plnenie úloh spojených s ochranou životného prostredia, železničnej dopravy, verejného poriadku, bezpečnosťou štátu a obranou štátu,
- na prepravu do obytného alebo rekreačného zariadenia,
- v súvislosti s kontrolnou, inšpekčnou alebo prieskumnou činnosťou, alebo
- v priestore, ktorý nie je verejne prístupný, so súhlasom jeho vlastníka alebo inej oprávnenej osoby.
Porušenie tohto pravidla znamená pre vodiča pokutu do 300 eur a zákaz šoférovania až na 2 roky.
V chránenom území sa zvyčajne nesmie jazdiť po lesných cestách
Trestný zákon
§ 305, ods. 2:
Kto v rozpore so všeobecne záväznými predpismi na ochranu prírody a krajiny alebo so všeobecne záväznými predpismi na úseku lesného hospodárstva neoprávnene jazdí motorovým vozidlom, motorovou trojkolkou, motorovou štvorkolkou, motocyklom alebo skútrom na lesnom alebo poľnohospodárskom pozemku, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
Aj keď lesné cesty patria medzi cesty, ak sa nachádzajú v chránenom území, nesmiete po nich jazdiť, ako to nedovoľuje zákon ustupuje zákazom vyplývajúcim zo zákona o ochrane prírody a krajiny.
Na území, na ktorom platí druhý alebo tretí stupeň ochrany, nesmiete vojsť a ani stáť na pozemkoch za hranicami zastavaného územia obce. To neplatí, ak ste na diaľnici, ceste I. až IV. triedy, na miestnej komunikácii, parkovisku, čerpacej stanici, v garáži, či v továrenskom, staničnom alebo letištnom priestore.
S bicyklami smiete vojsť aj na lesné a iné účelové komunikácie (platí len pre prvý a druhý stupeň ochrany) takisto aj na vyznačenú cyklotrasu (aj pre tretí stupeň).
Zákaz sa nevzťahuje na vlastníkov, správcov alebo nájomníkov pozemkov v chránenej oblasti, alebo ak je to potrebné na obhospodarovanie pozemku.
V lesných oblastiach si všímajte nielen dopravné značky
Niekedy môže nastať situácia, kedy pri lesnej ceste na vjazde do chráneného územia nie je ani dopravná značka zakazujúca vjazd a ani označenie, že sa chránené územie začína.
Vodič potom nemá možnosť zistiť, že porušuje zákon a riskuje väzenie. Najmä, ak je lesná cesta vyasfaltovaná a na nerozoznanie od ciest vyšších tried. V takom prípade by nemal byť potrestaný.
To sa však podľa fotiek polície v lokalite Minčol nestalo. Okrem toho, množstvo lesov na Slovensku sa nachádza v chránených lokalitách. Preto je lepšie nejazdiť po cestách, keď si nie ste istí, či ste vošli na lesnú cestu.
Niektorí však na takéto územia vchádzajú vedome. Neraz sa motorkári v horských oblastiach zabávajú tým, že jazdia terénnymi motorkami alebo štvorkolkami v chránených územiach a poškodzujú tak prírodu.