Jana: "Pracujem v Auparku a pravidelne vidím, ako pred priechodom pre chodcov pri autobusovej zastávke pravidelne parkujú nielen autá, ale aj autobusy. Dobre to je vidieť na Google Streetview.
A teraz si predstavte, že namiesto strieborného taxíku je tam celé minúty zaparkovaný kĺbový autobus. Ak ešte navyše stojí autobus aj na zastávke a naberá ľudí, doslova zabarikáduje priechod pre chodcov, ktorý sa týmto stáva neprehľadný a nebezpečný.
Navyše sa tak často deje v špičke, keď je Aupark veľmi frekventovaný a cesta pred obchodným centrom plná nervóznych šoférov a ľudí ponáhľajúcich sa na stretnutia.
Môžu autobusy porušovať pravidlá a blokovať výhľad chodcom na priechode pre chodcov aj vtedy, ak iba čakajú na to, kým prídu na zastávku?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Autobusy nemajú výnimku z dopravných pravidiel. Ani ak sú súčasťou MHD.
Mestá a obce môžu vozidlá MHD zvýhodniť tak, že im napríklad vyznačia vyhradené jazdné pruhy, alebo použijú značky či semafory, ktoré im umožnia prejsť úsekom cesty rýchlejšie a bez zdržania.
Vodiči vozidiel MHD, tak ako všetci ostatní, ktorí nemajú možnosť využívať výnimky zo zákona, musia rešpektovať dopravné značenie.
Paradoxne ani vodič MHD nesmie zastaviť na zastávke
Vozidlo strieborného taxíku stojí pri dopravnej značke, ktorá označuje zastávku autobusov. "Značka č. II 7a sa používa na označenie zastávky, ak umiestnenie zastávky nie je dostatočne zreteľné," dopĺňa definícia značky vo vyhláške.
Podľa dopravných pravidiel vodič nesmie ani len zastaviť na zastávke vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb v úseku, ktorý sa začína dopravnou značkou pre zastávku. Taxík ale už čiastočne stál v opísanom úseku. Jeho vodič tak riskoval pokutu.
Dopravné predpisy sú však tak absurdne napísané, že ani autobus nesmie stáť na zastávke autobusov.
Dopravné značenie podľa definícií len vyznačuje miesto, kde je zastávka. Nič sa v nich nepíše o tom, či tam vodiči smú alebo nesmú zastaviť.
Až zákon o cestnej premávke určuje vzťah medzi vodičmi a zastávkou. Paušálne však zakazuje zastaviť na zastávke akémukoľvekvodičovi s tým, že vozidlám pravidelnej dopravy osôb výnimku neudeľuje.
Priechod je v zastávke
Vráťme sa však späť ku konkrétnej zastávke. Jej špecifickou vlastnosťou je, že v priestore zastávky sa nachádza aj priechod pre chodcov.
Aj keby sme ignorovali zákaz zastavenia alebo státia na zastávke pre autobusy MHD, priechod pre chodcov im ho zaručene zmenšuje.
Dopravné pravidlá o zastávke nerušia pravidlá, ktoré sa vzťahujú na priechod pre chodcov.
"Vodič nesmie zastaviť a stáť na priechode pre chodcov alebo na priechode pre cyklistov a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred nimi," píše sa v zákone o cestnej premávke.
Zastávka sa teda prakticky začína až za priechodom pre chodcov. A znovu: ani autobusy nesmú na priechode či vo vzdialenosti do 5 metrov pred ním zastaviť alebo stáť.
Platia všetky pravidlá zastavenia alebo státia
Jediná možnosť, kde by mohli autobusy v okolí zastávky zastaviť, je samotná zastávka (ignorujúc absurdný zákaz) alebo kraj cesty vzdialený viac ako 5 metrov od priechodu. No vodič pritom nesmie zabúdať na ostatné obmedzenia, ktoré sa vzťahujú na zastavenie alebo státie.
Ak by však autobus na ceste pred priechodom parkoval, riskoval by pokutu. Vodič totiž vtedy musí nechať pre každý smer jazdy aspoň jeden tri metre široký jazdný pruh. Pri zastavení stačí jeden takýto pruh pre oba smery jazdy.
Vodič autobusu, ktorý by ale čakal na to, kým nastane čas nástupu cestujúcich, by však už parkoval. Nešlo by o zastavenie, ale o státie. Zastavenie je totiž činnosť, pri ktorom vodič uvedie vozidlo do pokoja na čas nevyhnutný na urýchlené nastúpenie alebo vystúpenie ľudí alebo na urýchlené naloženie či vyloženie nákladu.
Za ohrozenie chodca na priechode je aj zákaz šoférovania
Ak vodiči vozidiel v okolí zastávky porušia pravidlá tak, že tým ohrozia chodcov na priechode, riskujú nielen pokutu do 300 eur, ale aj zákaz šoférovania až na dva roky.
Za istých okolností sa aj zablokovanie východu z priechodu pre chodcov dá chápať ako ohrozenie chodca na priechode.
Opatrní by však mali byť aj vodiči, ktorí jazdia popri zastávke v oboch smeroch jazdy.
"Vodič je povinný v úseku zastávky pravidelnej verejnej dopravy osôb dbať na zvýšenú opatrnosť a jazdiť primeranou rýchlosťou tak, aby neohrozil osobu vystupujúcu z vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb alebo do neho nastupujúcu," uvádzajú dopravné pravidlá.