Nedávno sme zverejnili článok Polícia v evidenčnom čísle vulgárny výraz nevidí, ktorý mal mimoriadny ohlas.
Podľa polície nie je evidenčné číslo vozidla MA-MPICI vydané v rozpore so zákonom. Predpisy nedovoľujú vydať evidenčné číslo na požiadanie, ak sa v ňom nachádza napríklad vulgarizmus.
Viacerí ste nás upozornili na ďalšie evidenčné číslo: PO-LICIA. Podľa vás urobila polícia chybu, keď ho dovolila použiť na evidenciu vozidla.
Evidenčné čísla
Zákon č. 8/2009 Z.z.:
Platné dnes: Evidenčné číslo nemožno prideliť, ak držiteľ vozidla žiada o pridelenie evidenčného čísla, v ktorom sa nachádza názov alebo skratka názvu štátneho orgánu, politickej strany alebo politického hnutia alebo ktoré v kombinácii s označením okresu tvorí takýto názov alebo jeho skratku.
Vyhláška č. 225/2004 Z.z.:
Platné 24.4.2006: Evidenčné číslo nemožno prideliť, ak držiteľ vozidla žiada o pridelenie evidenčného čísla s kombináciou písmen alebo písmen a číslic tvoriacou názov alebo skratku názvu štátneho orgánu, politickej strany alebo politického hnutia.
Polícia v evidenčnom čísle
Štefan, jeden z čitateľov, ktorý nám poslal fotku evidenčného čísla, napísal: "To čo posielam v prílohe, je jednoznačne evidenčné číslo porušujúce zákon."
Zákon o cestnej premávke neumožňuje použiť v evidenčnom čísle nielen vulgarizmy, ale ani názov alebo skratku názvu štátneho orgánu, a to ani v kombinácii s označením okresu.
Slovo Polícia sa dá považovať za skratku alebo skrátený názov pre Policajný zbor. Skratka je podľa jazykovedcov skrátenina slov alebo slova. Vyplýva to aj zo stanoviska polície, ktoré nám zaslal hovorca Prešovskej krajskej polície, Daniel Džobanik.
Zdá sa teda, že evidenčné číslo na fotke odporuje tomu, čo uvádza zákon.
Podľa polície je všetko v poriadku
"Evidenčné číslo PO-LICIA bolo pridelené vozidlu dňa 24.4.2006 podľa vtedy platnej vyhlášky č. 225/2004, ktorá takúto kombináciu pripúšťala. Terajšia platná úprava takúto kombináciu nedovoľuje. Dnes by teda takéto evidenčné číslo nebolo vydané," upozornil Daniel Džobanik.
Zároveň uviedol, že podľa platných predpisov zostávajú tabuľky vydané po 1.4.1997 v platnosti.
Pozreli sme sa do vyhlášky, ktorá platila v deň vydania evidenčného čísla. Ani vtedy však polícia nesmela vydať evidenčné číslo, ktoré obsahuje kombináciu písmen tvoriacu názov alebo skratku názvu štátneho orgánu.
Pri veľmi voľnom a kreatívnom výklade predpisov, by sme sa mohli prikloniť k tomu, že vyhláška policajtom nezakazovala vydať evidenčné číslo PO-LICIA.
Museli by sme ale tvrdiť, že Polícia nie je skratkou názvu štátneho orgánu alebo priamo jeho názov. Potom by vydaniu takéhoto evidenčného čísla nemohla brániť ani dnešná vyhláška.
Slovo alebo nápis Polícia nesmiete používať. Ani na aute
Ešte je tu zákon o policajnom zbore, ktorý upravuje použitie nápisu Polícia.
Dnes platné znenie zákona zakazuje používať označenia "Policajný zbor" alebo "Polícia" vo všetkých tvaroch, vrátane zmien v ich diakritike a so začiatočnými malými písmenami:
- v ústnom vyhlásení,
- na odeve,
- v písomnom styku,
- v názve domény web stránky a
- na vozidle.
V čase vydania evidenčného čísla PO-LICIA platila iná formulácia: "Ak osobitný predpis neustanovuje inak, zakazuje sa fyzickým alebo právnickým osobám používať ústne vyhlásenie "Polícia" a v písomnom styku, na rovnošatách alebo motorových vozidlách označenie "Policajný zbor" alebo "Polícia"."
Polícia zrejme obišla dva zákony
Pri doslovnom výklade predpisu by policajtom v roku 2006 nemal nikto brániť vo vydaní evidenčného čísla PO-LICIA. Nápis na evidenčnom čísle totiž nie je presne taký istý, ako nápis Polícia.
Bolo by však zvláštne, ak by k vyhláške pristupovali voľne a k zákonu o policajnom zbore doslovne.
Pri voľnom vykladaní zákona o policajnom zbore by policajti narazili na prekážku, ktorá vyplýva z významu zákona o policajnom zbore a zákazu používať na vozidle nápis Polícia.
Na evidenčnom čísle musia byť veľké tlačené písmená bez diakritiky. V minulosti musela byť zároveň po prvých dvoch písmenách pomlčka na evidenčnom čísle. A tak sa inak, ako PO-LICIA, nápis Polícia nedal uviesť na evidenčnom čísle.
Význam zákona bol však aj v minulosti taký, aby sa nikto nemohol ani náznakom vydávať za policajta.
Ak by sme aj dnes postupovali s rovnakou dávkou kreativity, ako prešovský dopravný inšpektorát v roku 2006, mohli by nás obviniť z obchádzania zákona. Predstavte si, že by sme si na auto nalepili nálepku "P.O.L.I.C.I.A".
Doslovný výklad zákona o policajnom zbore by vám v tom dokonca ani dnes nemal zabrániť. Bolo by to však určite v rozpore s významom predpisu.
Evidenčné čísla v zákone
zákon č. 8/2009 Z.z., § 124:
(1) Evidenčné číslo tvoria písmená a číslice. Prvá dvojica písmen evidenčného čísla označuje okres, v ktorom je vozidlo evidované. Za prvou dvojicou písmen sa za štátnym znakom Slovenskej republiky uvádzajú tri číslice a dvojica písmen.
(2) Na žiadosť držiteľa vozidla alebo vlastníka vozidla možno prideliť evidenčné číslo, v ktorom sa namiesto písmen a číslic podľa odseku 1 za štátnym znakom Slovenskej republiky uvádzajú
a) písmená na prvom až piatom mieste,
b) písmená na prvom až štvrtom mieste a číslica na piatom mieste alebo
c) písmená na prvom až treťom mieste a kombinácia číslic na štvrtom a piatom mieste.
(3) Evidenčné číslo podľa odseku 2 nemožno prideliť, ak držiteľ vozidla žiada o pridelenie evidenčného čísla
a) prideleného inému vozidlu,
b) v ktorom sa nachádzajú hanlivé, zosmiešňujúce, pohoršujúce alebo urážajúce výrazy alebo ktoré v kombinácii s označením okresu tvorí takéto výrazy,
c) v ktorom sa nachádza názov alebo skratka názvu štátneho orgánu, politickej strany alebo politického hnutia alebo ktoré v kombinácii s označením okresu tvorí takýto názov alebo jeho skratku,
d) v ktorom sa nachádza text podporujúci alebo propagujúci hnutie, ktoré preukázateľne smeruje k potláčaniu práv a slobôd občanov alebo hlása národnostnú, rasovú, triednu alebo náboženskú neznášanlivosť alebo ktoré v kombinácii s označením okresu tvorí takýto text, alebo
e) obsahujúceho písmená s diakritickým znamienkom alebo malé písmená.
(4) Ustanovenie odseku 2 sa nepoužije pri prideľovaní evidenčného čísla
a) prípojnému vozidlu vrátane prípojného vozidla za motocykel, motorovú trojkolku a štvorkolku,
b) vozidlám štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, štátnych fondov a štátnych rozpočtových organizácií a príspevkových organizácií.