Dušan: "Dopravné predpisy dodržiavam všade, nielen v zahraničí. Stalo sa mi však, že ma v Nemecku na diaľnici smerom do Mníchova zastavila hliadka, ktorá merala rýchlosť.
Bolo tam povolených 80 km/h. Rýchlosť som dodržal. Napriek tomu som, po krátkom dohováraní sa s príslušníkmi tamojšej polície a podpísaní protokolu o priestupku, dostal pokutu vo výške 90 eur, vraj za prekročenie rýchlosti. Jeden z policajtov mi dokonca za každú cenu chcel zadržať vodičský preukaz.
Asi po piatich týždňoch som dostal list, v ktorom sa mi nadriadení policajtov ospravedlnili. Pri kontrole záznamov z merania rýchlosti zistili, že auto, ktoré malo prekročiť rýchlosť, nebolo moje a že ma pokutovali nesprávne.
Požiadali ma o zaslanie mojich bankových údajov a tých 90 eur mi do jedného týždňa zaslali na môj účet.
Neviem, či sa takéto dačo deje aj na Slovensku, či niekto kontroluje činnosť policajtov, ktorí merajú rýchlosť. Zatiaľ som o podobnom prípade u nás ani nepočul, a to už jazdím viac ako štyridsať rokov."
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
"Generálnu kontrolu všetkých uložených pokút policajný zbor nevykonáva," odpovedala Denisa Baloghová, hovorkyňa policajného prezídia na otázku, či polícia na Slovensku robí spätnú kontrolu oprávnenosti pokút.
"Nie je vylúčené, že pri vnútornej kontrole nadriadených zložiek zameranej na zákonnosť a správnosť ukladania pokút bude takéto pochybenie zistené," dodala policajná hovorkyňa.
Pokuty sa dajú preveriť
Na Slovensku najčastejšie na nesprávne uloženú pokutu alebo na nezákonnosť sankcie upozornia samotní vodiči.
Nech pochybenie policajtov zistí polícia, prokuratúra alebo občan, správny orgán začne v rámci prieskumného konania (mimo odvolacie konanie) preverovať zákonnosť a správnosť vydaného rozhodnutia.
"Ak sa zistí nezákonnosť, rozhodnutie bude zrušené, a ak pokuta bola zaplatená, bude samozrejme vrátená pôvodnému priestupcovi," vysvetlila Baloghová.
Ďalšie riešenie je neplatiť pokutu na mieste
Vodič má ešte jednu možnosť, ako zabrániť nespravodlivej pokute. Nezaplatiť ju na mieste policajtom, ale odvolať sa na správne konanie na dopravnom inšpektoráte. Tam vám musí polícia dokázať, že sa priestupok stal.
((anketa))
Mnohí vodiči sa však tejto možnosti obávajú. Polícia vám totiž smie zadržať vodičský preukaz, ak vás obviní zo závažného priestupku.
Najmä pre vodičov, ktorí sa šoférovaním živia, je to neprijateľné riešenie. Radšej zaplatia, akoby stratili prácu či zákazky pre nemožnosť šoférovania.
Aj keď sa nakoniec ukáže, že vodič predpisy neporušil, k náhrade vzniknutej škody, ktorá je často vyššia ako uložená pokuta, sa vodič dostane len veľmi ťažko. Ak vôbec.