Martina: "Stala sa nám dopravná nehoda, pri ktorej sme nabúrali my zozadu. Ihneď sme volali policajtov, pretože sa s pani (patrí k polícii) nedalo dohodnúť.
Nehoda sa stala takto: Išli sme primeranou rýchlosťou po rovnej ceste s odstupom od auta pred nami, ktorý mal približne dĺžku auta.
Zrazu pani zabrzdila a vyhodila blinker na poslednú chvíľu do odbočky, kde bol zákaz.
Policajti vyhodnotili, že sme vinníkom my, pretože sme vraj nedodržali potrebný odstup od auta. Dostali sme blokovú pokutu 50 eur, ktorú sme na mieste zaplatili, ale odmietali sme podpísať vinu, aby sme sa mohli odvolať.
Policajti na nás začali tlačiť, že nám zoberú vodičák na 5 rokov a dostaneme pokutu ešte 600 eur.
Pani vravela, že nechcela odbočiť do zákazu, ale iba zastaviť auto. Najprv tvrdila, že ju otočilo, keď sme do nej nabúrali, potom že jej zvonil telefón a ona chcela auto odstaviť, neskôr, že chcela iba auto odstaviť. Pani si očividne nevšimla, že je tam zákaz odbočenia a tak sa snažila vyhovoriť na všetko možné.
Ako môžem dokázať našu nevinu?"
Spýtajte sa aj vy. Skúste poradňu alebo píšte na magazin@natankuj.sk
V predpisoch sa skutočne uvádza, že vodič je povinný za vozidlom idúcim pred ním dodržiavať takú vzdialenosť, aby mohol včas znížiť rýchlosť jazdy, prípadne zastaviť vozidlo, ak vodič vozidla jazdiaceho pred ním zníži rýchlosť jazdy alebo zastaví.
Nie vždy je však objektívne možné dodržať takúto vzdialenosť. Preto predpisy poznajú aj inú povinnosť - vodič nesmie znížiť náhle rýchlosť jazdy alebo náhle zastaviť, ak to nevyžaduje bezpečnosť cestnej premávky.
Policajti mali rozhodnúť bez dôkazu
Bez kamier, nezaujatých svedkov alebo znaleckého posudku je v podstate nemožné rozhodnúť, ktoré porušenie predpisov predchádzalo havárii.
Tak ako môže byť na vine vodič, ktorý nedodržal bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami, tak isto môže byť na vine aj šoférka, ktorá prudko zabrzdila.
Je preto zvláštne, že policajti mali na základe tvrdenia dvoch strán dokázať bez objektívneho dôkazu jednoznačne určiť vinníka nehody.
Podľa toho, čo napísala Martina o šoférke auta, do ktorého narazili, sa nám zdá, že vodička prvého auta si uvedomovala svoju vinu, no hľadala argumenty na svoju obranu, aby sa vyhla sankcii.
Spravodliví policajti by však vedeli, že nehodu na mieste len tak ľahko nevyriešia, ak sa vodiči sami medzi sebou nedohodnú a spor by posunuli na správne konanie.
Kryl policajt chybu policajtky?
Ak je pravdou to, že vodička prvého auta je policajtka, opis situácie po príchode policajtov na miesto havárie vyzerá ako nevhodná kolegialita. Policajt sa však nesmie správať ku svojim kolegom inak, ako k iným ľuďom v prípade porušenia predpisov.
Martina napísala, že zaplatili pokutu. To je však v rozpore s tým, že s vinou za nehodu nesúhlasili a odvolali sa.
Ak vodič zaplatil pokutu, akoby súhlasil, že spáchal dopravný priestupok, pre ktorý sa stala dopravná nehoda.
Na správnom konaní by policajti museli dokázať, že vodič auta, ktorý zozadu narazil do iného, je vinný. A nielen na základe tvrdenia vodičky prvého vozidla. Až po určení viny by potom bolo zrejmé, kto bude platiť škodu na vozidle.
Policajti strašili nesprávnymi sankciami
Mimochodom, nesprávne je podľa nás aj to, ak sa policajti snažili vymámiť od vodiča druhého auta priznanie viny zobratím vodičáku a ďalšou pokutou. Najmä, ak informácie o sankciách neboli správne.
Na mieste smie policajt v situácii, ktorá nastala, uložiť vinníkovi dopranej nehody najviac 650-eurovú pokutu, no bez zákazu šoférovania alebo zadržania vodičáku.
V prípade, že by obvinený nesúhlasil s pokutou, spor sa presunie na správne konanie na dopravný inšpektorát, kde smú vinníkovi uložiť pokutu od 150 do 800 eur a zároveň zakázať šoférovať na tri roky. Nie na päť rokov.
Päť rokov je trest pre tých, ktorí ušli z miesta nehody.
Natočte si prácu polície ako dôkaz
V prípade, že sa dostanete do situácie, keď policajti nerobia svoju prácu čestne a tak, ako im to predpisuje zákon, mali by ste o tom čo najskôr informovať policajnú inšpekciu.
Dokonca si smiete postup polície aj natočiť na kameru (napríklad v mobile), aby ste mali k dispozícii dôkaz.
Súdy na Slovensku už niekoľkokrát rozhodli, že zaznamenávanie činnosti policajta je verejnou kontrolou štátneho orgánu.